Gölbaşı :
z     z
27 Nisan 2016, 22:04
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kurumların yapamadıklarını yaptılar, hediye ettiler...

“Tabiat varlıkları Koruma Kurumu Sevgi Çiçeği'ne sahip çıkamadı..”

Kurumların yapamadıklarını yaptılar, hediye ettiler...

 

GÖLBAŞI YÖNETİCİLERİNE SEVGİ ÇİÇEĞİ HEDİYE ETTİLER…

ÖZEL ÇEVRE KORUMA KURUMU YA DA TABİAT VARLIKLARI KORUMA KURUMU KORUYAMADI... ANKARA ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ SÖZ VERDİ...

 

   Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı  ve Sevgi Çiçeği yazarı  Hulusi Gürpınar bahçesinde yetiştirdiği Sevgi Çiçekleri’ni  saksıya dikerek Kaymakam Şahin Aslan ile Belediye Başkanı Fatih Duruay’a ve Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’ya hediye etti.

 

   Gölbaşı Gezginler Destek Gurubu üyeleri  İsa Ömercan, Hulusi Gürpınar, M.Turhan Tuncay, Bayram Türkmez Kaymakam Şahin Aslan’ı makamında ziyaret ederek, Gölbaşı’nın önemli değerlerinden olan endemik bitki olan Sevgi Çiçeği hediye ettiler.


       Kaymakam Şahin Aslan,  Gölbaşı Sevgi Çiçeği’nin ilk defa canlısını gördüğünü belirterek,  saksı içerisinde hediye edilen Sevgi Çiçeği’ni makamının güneş alan bölümüne koyarak,  gelen misafirlere de tanıtımını yapacağını söyleyerek,  guruba teşekkür etti.

 

    Daha sonra Gölbaşı Belediye  Başkanı  Fatih Duruay ile Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’nın birlikte olduğunu öğrenince  yanlarına giderek saksıda yetişen Sevgi Çiçeği’ni  Başkan Duruay ile birlikte Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’ya hediye etti. Saksıdaki sevgi çiçeğini başkan duruay makamında misafirlerine de gösterecek.

 

       Belediye Başkanı Fatih Duruay,  endemik bitki, Gölbaşı’nın değeri olan Sevgi Çiçeği hakkında Orman Bölge Müdürü Özkaya’yı bilgilendirdi.  

        Müdür Mustafa Özkaya,  Gölbaşı’nda yetişen Sevgi Çiçeği’nin gerek seralarda, gerekse çiçek yetişen alanlarda çoğaltabileceklerini belirterek,  bu konu da bir proje yapabiliriz.”diyerek  Gezginler Gurubu üyelerinden Sevgi Çiçeği tohumları istedi.

 

    GÖL-DER Eski Başkanı İsa Ömercan,  Sevgi Çiçeği’nin kendisini ya da 1 ay sonra tohumunu Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’ya vereceklerini belirterek,  “Yok olmakta olan bir değerimizi yaşatmak için çaba sarfediyoruz. “dedi

 

   Gezginler gurup üyeleri daha sonra Sevgi Çiçeği’nin yoğunlukla olarak yetiştiği Hacıhasan bölgesinde bulunan  Tabiat Varlıkları Koruma Kurumu’na ait  Sevgi Çiçeği Genetik Rezerv Alanı’nı ziyaret ettiler. Ancak alanın otların sardığını ve hiçbir tane sevgi çiçeğinin açmadığını gördüler. 

 

GÖLBAŞI’NDA KAMU KURUMLARININ YAPAMADIĞINI YAPTILAR…

 

   Gölbaşı’nın önemli bir markası olan Sevgi Çiçeği korunamayınca artık doğal yaşam alanlarında tek tük yetişiyor.  Sevgi Çiçeği’nin yok olmasını önlemek için ilk girişimi yapan Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı Hulusi Gürpınar bahçesinde çiçek yetiştirdi. 

   Hulusi Gürpınar,  Ürettiği tohumlardan İsa Ömercan’a da verdi ve  Ömercan’ın bahçesinde de sevgi çiçeği açtı.

 

SOSYAL İNSAN FARUK KOÇGAZİ’NİN BAHÇESİNDE DE ÇİÇEKLER AÇTI…

 

  Diğer yandan Gölbaşı’nın sosyal insanlarından Prekons A.Ş. yöneticisi Faruk Koçgazi’nin evinin bahçesinde de Sevgi Çiçekleri açtı.  Daha önce tohumlarını bahçesine eken Faruk Koçgazi’nin bahçesinde açan çiçeklerden alacağı  tohumlarla daha da yaygınlaştırmayı planlıyor.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.