Gölbaşı :
z     z
26 Nisan 2016, 01:44
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Adalet konusunda çok mücadele verdik-2

“ Arı kovanına çomak soktuğumuzu sonradan anladık...”

Adalet konusunda çok mücadele verdik-2

1.bölümden devam...

 

GÖLBAŞI’NDA DAVALARIMA GİRECEK AVUKAT BULAMADIM…

 

   Tabi, hukuk konusu bizim işimiz değil…Gazete para kazanamıyor ki, paramızla iyi bir avukat tutalım da davalara baksın. Onun içinde yine de  tanıdık avukatlar vardı. Onlara söyledim böyle böyle dava var, bir takip edermisiniz diye. Kabul etmediler.  Hatta, bana kaynak olan mahalleden ve liseden tanıdığım olan Avukat arkadaşıma söyledim, bu davaya bak diye…O da kendine göre haklı gerekçeler sundu ve o da davaya bakmadı…


Gölbaşı’ndan hiçbir avukat bu davaya girmek istemiyordu.  Zira, Adliye de hakim ve savcıyı karşılarına almak istemiyordu.  Ne yapmam gerektiğini bilemiyordum. O dönem RP İlçe Başkanı Abdulnasır Haşlak, DYP İlçe Başkanı Mümtaz Sarıtaş  görev yapıyordu.


Davam da haklıyım ve mazlumdum.  Siyaseten olaya gireyim destek isteyim dedim.  Önce RP İlçe Başkanı Abdulnasır Haşlak’a gittim,  durumu anlattım ve saf saf  “mazlum-der” bu davayı takip etsin, senin tanıdığın vardır.”dedim.  Haşlak, telefonla görüşmüş Ankara’daki mazlum-der’den bir yönetici ile isim verdi gittim, buldum. Avukatmış.” Ben davayı takip ederim ancak şu kadar para alırım”dedi.  Benim zaten param yok. Birde mazlumuz yani,  param olsa zaten mazlum olmam, basarım parayı en iyi avukatları başka yerden bulurum. Neyise mazlum-der’deki o kişiyle anlaşamadım.


  Geri geldim Gölbaşı’na…Birde ilçemizin siyasetçisi Mümtaz Sarıtaş’a gidiyim bir yardımı olurmu, benim için ne yapabilir? dedim.  Gittim Sarıtaş’a,  kendisi bana, daha önce kendisininde avukatlığını yapmış olan Ceyhun Mumcu ile görüşmemi söyledi.  Bana adresini de verdi.

 

Şehit gazeteci rahmetli Uğur Mumcu’nun abisi Avukat Ceyhun Mumcu’yu Sıhhıye Necati Bey’de köprü  yanındaki bürosunda buldum.  Durumu anlattım. “Sizin bir vekaletiniz olsa dosyamda yeter, isminiz bile bu davaları geri çekmeye yeter”dedim.


 Bana dedi ki; “ Evladım, benim Gölbaşı adliyesinde çok işim oluyor.  Onun için şimdi hepsini açık açık karşımıza almamız bizim işlerimizi aksatır ancak,  sen dosyanın bir fotokopisini çektir getir, daha sonra da her duruşmaya girdiğinde ne yapacağını, ne söyleyeceğini sana söylerim öyle takip edersin.”dedi.
Bu bile beni çok mutlu etmişti.  Dosya fotokoposini çektim, incelemiş.   Kamu davaları öncelikle görülecek.  Yazmış, birçok deli sorular, bilirkişi istemleri,  memurlukla ilgili sorular…vs.vs. ilk duruşma da bunları mahkeme başkanına yazılı sundum.


Zaman içerisinde dosyalar bilirkişiye gitti. Ancak, bu arada ben yerimde duramıyorum. Gazetemizde ardı sıra gelmeyen vatandaş şikayetleri ve iddialara devam ediyor. Bu arazi alanlardan tehditler alıyorum.  Saldırıya dahi uğradığım oldu. Bu konularda detay çok fazla girmiyorum... Gazete haber ve yorumlarımla bu olayın üzerine gidiyorum… Konuyu savsaklayanları suçluyorum...Sürekli gündemde tutuyorum.


  Yine, birgün o dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Hacıkamiloğlu beni makamına çağırdı. “bu olayları yazıp yazımın sonuna da “Yiyin ağalar yiyin, zıkkımın kökünü yiyin..” diye biten birde şiir yazdım.  Bu yazım kızdırmış Kasım beyi…Eline CMUK kitabını alıp gösterdi, “Bak şu maddeden seni yakarım. Bu olayların benimle ilgisi olmasa bile  adliye personelinden ben sorumluyum.”diyerek adeta tehdit etti.


O anda başımdan sanki kaynar sular akmış! gibi oldum. En güvendiğim, inandığım adalet,  uğruna mücadele verdiğim hukukun üstünlüğü biranda gözümün önünden yok olmuştu. Neler oluyordu, nasıl oluyordu hiç aklım ermiyordu.


Bu olay bende şok etkisi oluşturdu. Ondan sonra  ne yapacağımı da şaşırdım.  Aradan 20 gün filan gemişti ki Adliye ye yeni bir savcı atandı. Hem de, memleketim olan Çorum/Sungurlu’dan gelmişti. Çorumlu olmasa da Çorumluları tanımıştı.  Ali Rıza Uytun isimli savcı yeni geldiği için,  bu yaşanılan olayları hemen gidiyim anlatayım,  başkasının ağzından duymadan, benim ağzımdan duysun. Ona göre davranır.”diye düşündüm ve artık çekine çekine  yanına gittim.


        Savcı Ali Rıza Uytun bey’le yaklaşık yarım saat konuştum. Tüm gelişmeleri anlattım. Başsavcının bana nasıl davrandığını bile anlattım.  Savcı Ali Rıza Uytun,  bana öyle bir örnekler verdi ki adalet terazisini eşit kıldı. Ne adliye personelinden taraf oldu, ne benden taraf oldu. En son örneğinde de şunu dedi.  Bir konusunu anlattı ve “Benim babam haklı olduğuna inandığı dava da çalmadık kapı bırakmazdı. “diyerek bana da manevi bir güç vermişti.


Ben de davamda haklıydım. O zaman çalmadık kapı bırakmayacaktım. Nitekim öyle oldu. Müdürleri, hakim ve savcıyı şikayet etmediğim kurum ve kuruluş kalmadı. Gazete küpürleriyle birlikte, iddialarla birlikte bağlı bulundukları bakanlıkların birçok birimine, gazetecilerle ilgili meslek kuruluşlarına, TBMM İnsan Haklarına…vs.vs..bayağı bir dosya hazırladım…


Derken aradan 1 yıl filan geçti bilirkişiye giden mahkeme davaları sonuçları gelmeye başladı. Üniversite hocalarından oluşan konunun uzmanı  bilirkişiler benim  haber ve yorumlarımda yalan, iftira ve hakaret gibi basın meslek ahlakına uygun olmayan bir yazı olmadığı, eleştiri sınırlarını aşmadığım...vs. yönünde karar vermişlerdi.  Bu da benim suçsuz olduğum anlamına geliyordu ve kamu davalarından beraat edecektim.  Hukuk davaları da buna paralel olarak düşecekti.


Nitekim öyle oldu. Yerel mahkeme de beraat ettim.  O kadar iddialar, suçlamalar vardı. Ben suçsuz çıktığıma göre, birileri suçluydu ancak uğraşacak gücüm de kalmamıştı.


   O dönem ilçemizin yaşlı avukatı vardı Alaattin Yalçın, bunlarla yakın ilişki içerisindeydi, benim de büromun yanında komşumdu. 


   Bir gün dedi ki, "Bayramcığım bu dosyaları ver  ben takip edeyim” dedi.  Zaten, avukatsız olarak tek başıma yerel mahkemede  beraat etmiştim,  Yargıtay’da da öyle onaylanırdı.”diye düşündüm. Dosyaları ve vekaleti verdim. Ondan sonra da ne oldu hiç bilmiyorum.


O kadar yormuş ki bu dava beni  meslekte de bana enaz 10 yıllık bir tecrübe kazandırdı. 


Aradan 6 ay kadar zaman geçti…İcra Müdürü Eskişehir’e tayin oldu. Mahkemeler Yazı İşleri Müdürü zimmet suçundan 2 yıl hapis yattı. Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü emekli oldu.  Bizim bu gelişmelerde payımız varmı bilmiyorum…


Ancak, Adliye 2. Adresimiz olduğu gibi,  Adliye çalışanlarıyla da akraba gibi olmuştuk…Yani, mesleğimizi en saf haliyle yapmanın  rahatlığını halen taşıyorum…
Ancak,  öğreneceğimiz şeyler o kadar çok ki,  hergün yeni yeni olaylarla karşılaşıyoruz…

 

  25 yılda o kadar çok olay yaşadık ki, o kadar çok insanla iyi ya da kötü olarak muhatap olduk ki ancak bunlar bile hayatı tanımamıza yetmedi...

  Bu olumsuz haberlerin/yorumların  bedellerini  birşekilde ödüyoruz  ancak  mesleğimizi  düzgün yapmanın gururunu ve huzurunu da  hep yaşıyoruz...

 

Şimdi deseniz ki, toplum için  neyi değiştirebildiniz... Bilmiyorum,  ancak bizimkisi karınca misali inandığımız yolda yürümekten ibaret.

 

Selam ve Saygılarımla
26 Nisan 2016
Bayram Türkmez

 

Rıza ÇELEBİ ~ 26 Nisan 2016, 13:35

Ülkemizin ve Milletimizin A dan Z ye mesleğini Adaletle ve cesaretle temsil edecek, vazifesini yaparken Allah tan başka kimseden korkmadan yapacak vatan evlatlarına ihtiyacı vardır. Adalet terazisini yitiren Devletin sistemine virüs bulaşır. O virüs önce Kamu Hukukunu, sonra halkın değerlerini ve huzurunu yerle bir eder. Cenabı Allah Devletimizi ve Milletimizi adalet duygusunu yitirenlerin şerrinden korusun.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.