Gölbaşı :
z     z
21 Nisan 2016, 18:14
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın bu sorunları neden çözülmüyor?

Gölbaşı'nın bu sorunları neden çözülmüyor?

  

   Gölbaşı’nın sorunlarıyla yakından ilgilenen ve her fırsatta TBMM’ye taşıyan CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök ilçemizin sorunlarının neden çözülemediğini sorarak,  araştırma önergesi verdi.

 

    CHP Gölbaşı İlçe Teşkilatı tarafından Milletvekili Levent Gök’e sunulan sorunlardan, Mogan Gölü ihale sorunu yeniden gündeme getirilirken,   Konya Yolu geçidinin yapılmadığı, Ulaşımın yetersizliği,  Hastanenin yetersizliği,  Gençlere Yönelik etkinliklerin olmayışı, Sevgi Çiçeği’nin korunamadığı, Hayvancılık sorunları,  ASKİ sorunları gibi birçok sorunları TBMM’ye taşıyarak araştırma önergesi verdi.

 

    CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey ve Gölbaşı Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Elikesik ile teşkilat yönetim kurulu üyelerinin ortaklaşa hazırladıkları ilçenin sorunların neden giderilmediği konusunda Milletvekili Levent Gök araştırma istedi.

 

   CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Nuriye Atabey,  Gölbaşının sorunlarını en üst düzeyde iletmek için çaba sarfettiklerini belirterek, "İlçe teşkilatı olarak sorunlarla yakından ilgileniyoruz.  Halkımızdan da gelecek sorunların çözümü için yine gerekli girişimleri yapacağız. Sayın Milletvekimiz, Grup Başkanvekilimiz Levent Gök ilçemizin sorunlarını TBMM'ye taşıyarak,  "Bu sorunlar neden çözülmüyor" diyerek  araştırma önergesi sunmuştur." dedi.

 

   Levent Gök tarafından istenilen araştırma önergesi şu şekilde.

 

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

“Gölbaşı şehir merkezi iki yakadan oluşuyor. Ancak bir yakadan diğerine geçmek için araçla yaklaşık 7 kilometre yol kat etmek gerekiyor. Bununla birlikte Ankara şehir merkezi ile Gölbaşı ilçesi arasında toplu taşıma sorunu çok ciddi boyutlarda yaşanmaktadır. Gazi ve Ankara Üniversitelerine ait çok sayıda kampus ilçeye taşındığından yetersiz kalan mevcut otobüs sayısının arttırılması kaçınılmazdır.

 

Gölbaşı’na bağlı köylerin mahalleye dönüşmesiyle bölgelere verilen EGO otobüslerinin sayısı da çok kısıtlanmıştır. EGO, okullar kapandığında mevcut otobüs sayısını daha da azaltıyor. Bu köylerde yaşayan özellikle yazın staj zorunluluğu olan öğrenciler ve diğer vatandaşlar araç kısıtlılığı nedeniyle neredeyse bulundukları yerde hapis hayatı yaşıyorlar.

 

Bazı mahallelerin doğrudan şehir merkezine (Kızılay, Ulus) gidip gelen otobüsleri, yaklaşık 3-4 yıldır sadece Gölbaşı’na kadar taşıma yapmakta. Aktarmalı sistem ciddi maliyet ve zaman kaybına neden olmaktadır.

 

Gölbaşı Kızılay bağlantılı seferlerinin TOKİ ve GÖLBAŞI MERKEZ olarak düzenlenmesi kaçınılmazdır. Çünkü Gölbaşı TOKİ’ye hizmet veren minibüsler GÖLBAŞI MERKEZE dolu gelmekte ve merkezin yolcularını alamamaktadır.

 

Oto Galericilerinin caddelerde sunum yapmalarına yol açan sorunlarının derhal çözülmesi gerekmektedir.

 

Gölbaşı için önemli bir değer olan Sevgi Çiçeğinin korunması ve yaşatılması adına yapılan faaliyetler son derece yetersizdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve Gölbaşı Belediyesi’nin kayda değer bir çalışması bulunmamaktadır Bırakın gelen turistlerin ilgisine sunulmasını, Gölbaşı’nda yaşayan insanlar dahi Sevgi Çiçeğini görememektedir.

 

2002 yılından bu yana ülkemizde maalesef sanatsal faaliyetler belediyelerin yaptığı festival ile sınırlı bulunmaktadır. Belediyelerin mahallelerde açtıkları kültür merkezlerinde sadece nişan, düğün, mevlit gibi etkinlikler yapılmakta, gençlere yönelik kültürel etkinlik bulunulmamaktadır.

 

Gölbaşı’nda bulunan HASVAK Devlet Hastanesi sadece ilçeye hizmet vermeyip Çankaya’ya bağlı Dikmen gibi yakın semt ve Bala-Haymana-Gölbaşı çanağına hizmet verdiğinden, hastane Gölbaşı’nın 135 bin nüfusu için zaten yetersizken bu yüksek yoğunluklu koşullarda hizmetin kalitesi düşmüş bulunmaktadır. Bölgenin acilen yeni bir hastaneye kavuşturulması zorunludur?

 

            İlçe olarak büyük ve küçükbaş hayvancılık alanı olan Gölbaşı’nda geçimlerini hayvancılıkla sağlayan köylülerin yeni ahır yapmalarına izin verilmemektedir.  Bazı köyler Gölbaşı’na 75 kilometre mesafede olup hayvancılık yapamayan bu köylüler zorunlu göç ile karşı karşıyadır.

 

Mahalleye dönüştürülen köylerin ASKİ ile sorunları da acilen çözüm beklemektedir.  ASKİ köylüye 10-20 bin lira arası masraf çıkartmış durumda olup köylü bu meblağı karşılamak gücünden yoksundur.

 

Mogan Gölü’nü yaşanabilir bir alan haline getirmek üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gölbaşı Belediyesi’nin de düzenleyici kurumlar arasında yer aldığı “Mogan Gölü’nü Kurtarma Protokolü” 30 Eylül 2014 tarihinde taraflarca imzalanmış ve büyük müjdelerle kamuoyu ile paylaşılmış olduğu halde Mogan Gölü’nde en küçük bir iyileştirme çalışmasına başlanmamış olup göldeki kirlilik daha da artmış bulunmaktadır.

 

Ankara’nın akciğeri konumunda olan Mogan Gölü temizlenememiştir Bu konuda İhaleler düzenlenmiş ancak iki kez iptal edilmiştir. İptal nedenleri açıklanmamıştır?

 

Mogan Gölünün dip çamurunun ortamdan alınması amacıyla yapılacak fizibilite ve uygulama projeleri çalışmaları için finansal kaynak sağlama taahhüdünde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yükümlülüğünü yerine getirmemiştir.

 

Göl ve gölü besleyen 13 dereyle bağlantılı işletmeler kontrol edilmemekte çökelti ve birikintiye karşı ıslah çalışmaları yapılmamaktadır.

 

Mogan gölü çıkışındaki kapak ve regülatörünün ıslahı çalışması da başlatılmamıştır. 

 

Bu nedenlerle Gölbaşı ilçesi sorunlarına gerekli çözümlerin bulunması için Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz. “ dedi

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.