Gölbaşı :
z     z
18 Nisan 2016, 19:55
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İsa Ömercan Gölbaşı'nda neler yaptı!

İsa Ömercan Gölbaşı'nda neler yaptı!

 

GÖLBAŞI’NDA TABULARI YIKALIM…MODEL KENT YAPALIM”

 

 Gölbaşı’nın siyasi ve sosyal yaşamın gelişimine katkılar sundu,  İlçe de bazı tabuların yıkılmasında etkili oldu, Gölbaşı’nda birçok ilklerin yaşanmasını sağladı. Kimse  üzerinde olumsuz bir söz söylemedi,  siyasi yönü olmasına rağmen sosyal yönü hep  ağır bastı.  Sosyal girişimci   İsa Ömercan’ı sizlere anlatarak   hem geleceğe taşınmasına neden olacağız, hem de geçmişi bugüne taşımaya çalışacağız….

 

  İsa Ömercan  kimdir?

 

01.10.1961 yılında Ankara  Bala'nın (Çankaya)  Tohumlar Köyü'nde bir çiftçi babayla ev hanımı 12 çocuklu annenin 11 inci çocuğu olarak dünyaya geldi.  En az 300 yıl  yerleşik düzen Ankara’lı  olan Ömercan sülalesinin  Gölbaşı/Bala/Haymana’nın birçok mahalle ve köyünde akrabaları vardır.

 

•İlk öğrenimini Tohumlar köyünde okuyan Ömercan  orta ve lise eğitimini Ankara da Ömer Seyfettin Lisesinde tamamlayarak Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesine girdi. 1986 yılında Fakülteden mezun oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1983 yılında başladığı ticari hayatına sanayi ve hizmet sektörlerinde devam etti.

 

•1991 yılında Gölbaşı'ndaki bir sürücü kursunun ortaklığı ile Gölbaşı'ndaki ticari hayatına başladı. 1994 yılında Anavatan Partisinde siyasete başlayarak 2004 yılında siyasete noktayı koyarak ticari hayatına devam etti

 

•Gayri menkul değerleme uzmanı olan Ömercan  2005 yılından itibaren Türkiye genelinde hizmet veren Kurucu Ortağı olduğu bir Anonim Şirketin Genel Müdürlüğü’nü yürütmektedir

 

•2007 yılında   Gölbaşı’nda sivil toplum kuruluşunda aktif görev alarak kurucusu olduğu GÖL-DER’in 7 yıl başkanlığını yaptı.   Ömercan,  Gölbaşının sosyal kültürel ve çevre sorunlarına dikkat çekerek değişik konular üzerinde farkındalık yaratma gayretiyle halkımız için bir çok yararlı konuları gündeme taşıyarak çözüm üretilmesine katkı sağlamıştır.

        Gölbaşı Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu Üyeliği yapmıştır.

        GÖL-DER Başkanlığı yaparken, ekibi ile birlikte Gölbaşı’na birçok yararlı projelere imza atmış,  birçok hizmetin gelmesini sağlamıştır. (Burada çok yer kaplayacağı için yazmıyorum. İnternet google’den  İsa Ömercan olarak aranırsa karşınıza çıkacaktır.)

 

Ömercan, Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

SİYASİ VE SOSYAL YAŞAMINDA NELER YAPTI!

 

    Gölbaşı siyasetinde  1994-2004 yılında ANAP  döneminde   siyaset yaptı. 2003 yılında ANAP  ilçe başkanı, 2004 yılında ANAP  Belediye Başkan adayı olup kazanamayınca   siyasete 10 yıl  ara verdi.   2014 yerel seçimlerinde tercih ettiği parti   MHP oldu.

 

   2007-2014 yılları arasında   7 yıl GÖL-DER Başkanlığı’nı yapan İsa Ömercan’ın ilçe de birçok ilkleri yaşatırken,  sosyal, siyasal ve kültürel alanda  fikirleriyle öncülük yaptı.  İlçenin sosyal, siyasi hareketlenmesinde ve değişiminde  etkileri oldu.

 

    2004 yılında ANAP Belediye Başkan Adayı iken Gölbaşı Ekspres Gazetesi’ne defalarca verdiği ilanlarla “Gölbaşı’nda Tabuları Yıkalım, Model Bir Kent Yapalım… Eski Kumaştan yeni elbise dikilmez. Gölbaşı’nda değişimin adresi…” yazılı fotoğraflı ilanlarıyla eski siyasetçileri hedef aldığı,  siyasette yeni isimlere dolaylı olarak destek vermişti.

 

   Gölbaşı’nda etkili olan bu ilan ilçede 2’şer dönem Belediye Başkanlığı yapan  kamuoyunda halaoğulları olarak bilinen Erdal Eren ve Mümtaz Sarıtaş’ı işaret ettiği yorumları yapıldı.

 

    Zira, birçok siyasetçi Sarıtaş ve Eren’in kendileri önünde engel olduğunu, birbirleriyle oluşturdukları tartışmalardan bıktıklarını söylüyordu, ancak kimse karşısına almak istemiyordu. 

 

     Ne tesadüftür ki,  bu iki eski siyasetçiyi karşısına alanlardan,  dönemin  DYP İlçe Başkanlığını yapan Selami Emmioğlu ile “Tabuları yıkacağım.” diye açıklama yapıp, ilanlar veren  ANAP İlçe Başkanı ve Başkan Adayı İsa Ömercan’ın diğer parti teşkilatlarında ve aday listelerinde  aktif rol alması için hiç talep getirilmedi. Talep edende hiç kazanılmayacak sıralarda yer veriyor ve teklif ediyordu.

      Bu durumun yaşanması teşkilatlarda halen  Eren ve Sarıtaş’ın etkisinin olduğu yorumuna neden oluyordu.

  

   Siyasette olduğu gibi, sosyal yaşamında da ilkelerinden taviz vermeden Gölbaşılılara hizmet veren İsa Ömercan 2007-2014 yılları arasında GÖL-DER  Başkanlığı yaptı.  Birçok önemli hizmeti gerçekleştiren Ömercan, Gölbaşı’nda sosyal hareketliliği sağlarken, ilçeye hizmet getirilmesi konusunda kamu kurumlarını harekete geçirip, toplumsal bilince katkı sağladı.

 

  2014 yerel seçimlerinde MHP’ye geçti.  Kontenjan’dan Belediye Meclis Üyesi Adayı oldu ancak seçilemedi.

 

Gölbaşı Ekspres Gazetesi’ne yaptığı açıklama da İsa Ömercan şöyle diyordu. (Mart 2004)

 

    2004 yılında  ANAP Gölbaşı Belediye Başkan Adayı olan İsa Ömercan’ın Gelin Tabuları hep beraber yıkalım.” diye çağrı yapması,  İsa Ömercan’a hangi tabuları yıkacağını sorduk ve şunları söyledi.

 

YILLARDAN BERİ  GÖLBAŞI’NIN GELECEĞİYLE OYNANDI, HALENDE OYNAMAK İSTİYORLAR! SADECE SİYASİ ALANDA TABUMUZ YOKTUR!

 

    “ Bugün siyasette bitmiş, fikir, proje üretemeyen insanlar yıllardan beri Gölbaşı’nın geleceğiyle oynadı. Halende oynamak istiyorlar. Sadece siyasi alanda tabumuz yoktur. Sosyal ve kültürel alandaki tabularında yıkılması lazım. Bakın Gölbaşı’na hemşehrilik, kirli siyaset ve hep aynı şeylerin kavgası veriliyor. Demokratikleşme ve siyasi bilinçlenme adına gençler adına neler yapıldı ortadadır.” dedi.

 

   Hiç birşeyin gölgesinde siyaset yapmadığını belirten İsa Ömercan, “Biz inanıyoruz ki, Gölbaşı değişecek, siyasette tabu olmayan tüm aktif siyasilerimize sesleniyorum. “Gelin tabuları hep birlikte yıkalım. Gölbaşı’nı model bir kent yapalım.”diyerek çağrıda bulundu. (Mart 2004- Gölbaşı Ekspres Gazetesi)

 

İsa Ömercan 2. Bir  açıklamasında ise “Tabuları yıkacağım.” diyerek şunları söyledi.

 

  KISIR VE DİKTATÖRCE ZİHNİYETLER BU İLÇEYE ÇOK ZARAR VERMİŞTİR VE HALENDE VERMEKTEDİR.

 

“ANAP İlçe Başkanı İsa Ömercan, Gölbaşı’nda yerleşmiş bazı düzenlerin yıkılması gerektiğini belirterek, “Biz arkamıza bakmadan siyasetimizi yapıyoruz, vatandaşlarımızdan da hiç talebim yok. Manevi desteklerini esirgemesinler yeter.” dedi.

 

    İsa Ömercan şöyle konuştu. “ Gölbaşı’mız, turizm zengini, kültür zengini, doğa zengini, bürokrat zengini, genel siyasetçi zengini, sanatçı zengini, sosyal tesis zengini, İşadamı zengini,  ama  halkımızda, ilçemizde fukaralık içerisindedir. Bu Gölbaşı’mızın makus kaderi değildir. İlçemizi bu zenginlikler içerisinde, iyice fakirleştiren her türlü tabuyu yıkmak için mücadelemi sonuna kadar vereceğim. Kısır ve diktatörce zihniyetler bu ilçeye çok zarar vermiştir ve halende vermektedir. Belediyecilik sadece altyapı-üstyapı tesisi yapmak değildir. Halkımızın, sosyal-kültürel kaynaşmasını sağlamak, gelir düzeylerini yüksek seviyelere çıkarmak, üreticiliğe yöneltmek, ulusal değerlerimizi korurken,  kendi kültürümüzün yozlaşmasına da fırsat ortamları yaratmamaktır.”dedi. 

(Sayı  190-Gölbaşı Ekspers Gazetesi)

 

Selam ve Saygılarımla

18.04.2016

Bayram Türkmez

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.