Gölbaşı :
z     z
06 Nisan 2016, 23:16
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ankara Caddesi'nin iki tarafındaki ağaçlar nasıl dikildi...

“Gölbaşı'na ilk banka şubesi ve ilk doktor nasıl getirildi...”

Ankara Caddesi'nin iki tarafındaki  ağaçlar nasıl dikildi...

 

Gölbaşı’nın ilk belediye başkanı Bekir Gönenç anlatıyor. Ankara Caddesi’nin sağlı sollu ağaçlarını kendi ellerimle diktim…Ziraat Bankası Şubesi’ni getirmek için torpil bulduk. Gölbaşı’na doktoru getirmek için yine tanıdık aracı oldu… Ve diğer yaşadıklarını anlatıyor…

 

BEKİR GÖNENÇ’İN HATIRALARINA DEVAM…

 

"Şimdi de başka bir mevzuya  geçiyorum…

 

   Ben nereye gitsem bu bir gezi, dost ziyareti veya görev de  olabilir. Acaba buradan benim belediyem için ne şekilde yararlanabilirim diye düşünürdüm. Milli Eğitim Bakanı Sayın Özbek’in de dediği gibi, bu işten benim belediyemin ne karı olabilir.”derim. İşte bu yönde olmak üzere Ardanuç ilçesinde Orman Bölge Şefi görevinde bulunan İrfan Gürsu isminde bir Orman Yüksek  Mühendisi vardı. Bunu yaşlı Gölbaşı’nda oturan hemşeriler tanırlar.

 

    Bu arkadaşım Atatürk Orman Çiftliğine tayin olarak gelmişti. Bende bir ziyaret edeyim dedim. Kendisine gittim. Oturup hasbuhalden sonra beni fidanlığa götürerek fidanlığı gezdirdi. Ben kendisinden talep etsem bana buradan fidan verip veremiyeceğini sordum. Hayhay hangi ağaçtan istersen sana fidan verebilirim dedi. Ben bunları Ankara – Konya asfaltının iki yanına birde mezbaha binasının etrafındaki boş alana dikecektim. Bu konuşmadan sonra Ankara iklimine hangi ağaçlar müsaitse onlardan isterim dedim.

 

  O da bana istediğin zaman arabanı ve adamını gönder bana gelsinler ben buradan istediğin kadar fide vereyim. Bizim gayemiz zaten etrafı ağaçlandırmak dedi.

 

  Ben Gölbaşı’na gelerek iki sıralı olmak üzere iki tarafa 50 şer adetten ikiyüz adet fide yeri tesbbit ettim. Bir ameleye de bu fide yerlerinin eşilip hazırlanmasını götürü olarak verdim. Bu işlem bittikten sonra zabıta memuru bu fidelerin getirilmesi için görevlendirdim. Şimdi pek hatırlayamacağım iki veya üç defa da bu fedeleri getirttim. 

 

  İnanın bu ikiyüz ağaç fidesini kendi bıcağımla budayarak, kendi ellerimle bu çukurlara diktim. Tabii bana yardım edenler vardı. Sonra da çıta getirterek bunları muhafaza altına aldım. Çünkü  o zaman kasaba da hayvan besleniyordu. Bu hayvanları başı boş bırakıyorlar onlarda ne bulursa yiyordu. İşte pek azı fire vermek üzere hepsi tuttular. 

 

   Ancak gerek karayolları ve gerekse benden sonraki beleiye başkanları burada yapmış oldukları şekil deyiştirme oto park yeri gibi nedenlerle birçoğu yolundu veya kesildi.

 

   Şimdi pek azıda kalmış olsa yine gördüğümde onları kucaklayıp öpmek istiyorum. Bugünkü belediyenin ana yol tarafı küçücük parktaki ağaçlarda ta o zamandan diktiğim ağaçlardır. Bunlar benim yaşayan sevgililerim olmuştur.  Bunların dışında mezbaha etrafında da bir sürü ağaç diktirdim. Ancak o tarafa yolum düşmediği için hayatta olup olmadıklarını bilemiyorum.  Belki birkaç tanesi kurumadan yaşıyordur.

 

  Bucak merkezlerinde pek ender  Ziraat Bankası şubeleri vardır. İşte biz de bir banka şubesinin açılmasını çok istiyorduk. Ancak en büyük sorun Gölbaşı’nın ilçe merkezi olmayıp, bucak merkezi olması idi. Yukarıda bu soruna cevap vermiştim. Ancak biz T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne bir torpil bularak bu sorunu da çözdük. İlk şubeyi belediye binasının yanında açtık.

 

   Hatta şubenin önündeki o zaman küçük bir bahçeyi de hediye olarak Ziraat Bankası'na belediyemizce yaptırmıştık.  Yine Gölbaşı’na ilk doktor benim teşebbüsümle bakanlıkça tayinini yaptırdım. Bakanlıkta Kemal Turğcu askerlik arkadaşımdı. Onun himmetleriyle Server Altun’un tayini Gölbaşı’na yapılmıştır.
  Çankaya Hükümet Tabibi Mehmet beyi de  belediye doktorluğuna vekaleten tayinini yaptık. Bunlada fakir vatandaşların muayenelerini yaptırarak belediyece ilaçlarını temin ettik. Mehmet beyden sonra Dr.Raci bey bu görevi almıştır. Bunlar ufak tefek işler. Ancak o zamana göre yerine getirilen büyük işler oluyordu."

 

(Bekir Gönenç'in anıları devam edecek.)

 

06.04.2016

Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.