Gölbaşı :
z     z
03 Nisan 2016, 22:26
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

ADİL OLMAYI ELDEN BIRAKMA

ADİL OLMAYI ELDEN BIRAKMA

 

Ey Oğul: 2

 

ADİL OLMAYI ELDEN BIRAKMA


Zeki Sarıhan 

 

Ey oğul,

 

Adaletsizlikler üzerine kurulu bir dünyada adil olmak insan meziyetlerinin en yücesidir. Birisi hakkında kötü bir söz duyduğun zaman hemen inanma. O belki de iyi bir insandır da ondan hoşlanmayanlar onu kötü olarak gösteriyordur. Hüküm vermeden önce araştırma yap. Adil bir mahkeme gibi suçlananı, suçlayanı, tanıkları dinle. Vicdan terazisini elinden eksik etme. Gerçeğe ulaşmak için İnce eleyip sık doku. Nice mahkeme kararları ve toplum yargıları vardır ki haksız oldukları, zaman içinde anlaşılmıştır. İkbal zamanlarında göklere çıkarılan nice insanlar vardır ki bunların insanlığa karşı suç işledikleri sonradan görülmüştür.

 

Seni övdükleri zaman hemen şımarma. Bunların gerçek olanlarıyla sahtelerini birbirinden ayırmaya çalış.  Zengin, mevki ve makam sahibi olduğun zamanlar  sana dostluk gösterenler çok olur. Bunları kaybettiğin zaman, çoğu yanına uğramaz, seni arayıp sormaz. Geçek dostlar kara günde belli olur.

 

Sen de dostlarını seçerken iyi düşün. Mayası sağlam insanlarla dostluk yap. Başlarına bir iş geldiği zaman onları terk etme. İyi insan çoktur ve toplumun her kesiminde, özellikle de emeği ile geçinen insanlar arasında daha çok bulunur. Para ve güç, insanları zehirleyen ve yoldan çıkaran iki büyük şeytandır.

 

Birisi seni eleştirdiği zaman hemen parlama. Belki de eleştiren haklıdır. Kendi kendini sorgula. Unutma ki dünyanın en hatasız insanı sen değilsin.

 

Ey oğul,

 

Seni eleştiren kişiye eleştiri ile karşılık verme.  Senin hatan üzerinde duranları sükûnetle dinlemeyi bil. Onun sözünü kesme.  Gerektiğinde hatanı kabullenmekten, özür dilemekten korkma. Ancak bu yolla olgun bir insan olma yolunda ilerleyebilirsin.  Hiçbir eleştiriyi dinlememek ve kabul etmemek, kendinden emin olmayan ham insanların davranışıdır. Herkesten öğrenebileceğin şeyler vardır. Bir konuda karar vermeden önce mümkün olduğu kadar çok insana, özellikle konunun ehli olanlara danış ki yanlış yapmayasın.

 

Düşmanın da olsa başkaları hakkında görüşlerini bildirirken sakın ola ki ona taşımadığı düşünceleri, yapmadığı şeyleri isnat etme. Kimseye iftira atma. Bunu kendine güvenmeyen zayıf insanlar yapar.

 

Başkalarında kusur aramayı bir davranış biçimi haline getirme. Aksine onların olumlu yanlarını gör ve bunu onlara ve dostlarına söylemekten çekinme. Unutma ki, herkesin iyi ve kötü yanları bulunabilir. İyi yanlar üzerinde durulursa evrimin yaptığı gibi bunlar gelişir, kötü davranışlar zaman içinde kaybolur.

 

Herkesin yüzüne gülerek dost kazanmaya çalışma. Dostlarını çoğaltmak ve dostlukları sonuna kadar devam ettirmek için insanlığın yararına olan iyi şeyler düşünmen, doğru şeyler yapman ve bunda direnmen yeterlidir. Güler yüzlülüğü, tatlı dilliliği elden bırakma.

 

Sen doğru yolda isen, büyük insanlığa hizmet etmeyi kendine adamışsan  herkesle dost olamazsın. Düşmanların da eksik olmaz.  Bundan korkmamalısın. Hatta düşmanlarının niteliği, senin iyi bir insan olduğunun kanıtı bile sayılabilir. (3 Mart 2016)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.