Gölbaşı :
z     z
28 Mart 2016, 00:46
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı, Haymana ve Bala köyleriyle ilçe oldu

Gölbaşı, Haymana ve Bala köyleriyle ilçe oldu

 

GÖLBAŞI’NIN İLÇE OLMASI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR;

 

Gölbaşı, komşuları olan hem Haymana ve hem de Bala ilçelerinden kasaba olarak hem daha büyük ve hemde nüfus itibarıyla daha  da fazla idi.  Saniyen Gölbaşı halkı köylerini de katarsanız ilçe de görülecek ihtiyaçlarını Çankaya ilçesinde görmek zorunluluğu vardı. Halbuki Çankaya o zamanki nüfusu ile 500.000 NİN ÜZERİNDE İDİ. Bu kadar nüfuslu bir ilçe merkezinde Gölbaşı’nın köyünden kalkıpta bir evlenme raporu veya bir tapu işini, muhakeme işini, halledebilmek büyük bir sorundu. İşte Gölbaşı İlçe merkezi  olursa tüm köyleri ile birlikte vatandaşın bir çok sorunları  kendiliğinden çözümlenecekti. Biz bunu da düşünerek  1967 yılında İçişleri Bakanlığı’na  bu hususta müracaat ettik. Bu resmi müracatımıza gelen cevapta bizden bazı bilgiler istenmiş, bu bilgileri içişleri bakanlığına bir dosya halinde vermemiz gerektiği bildirilmişti.

 

    Bunlar sırası ile: 1- Bucağın köyleride içerisine alacak şekilde bir haritası çıkarılarak dosyaya konması, 2-Bucak merkezine bağlı köylerin ayrı, ayrı Gölbaşı kasabasına olan mesafeleri kml. Olarak bildirilmesi,  3- Kasabaya bağlı köylerin son nüfus sayımına göre nüfuslarının belirtilmesi, 4- Kasaba ile köyler arasındaki irtibat, yol durumları, şimdi başka bir şey varmı idi pek hatırlamıyorum. İşte ben bunları hazırlayarak elden İçişleri Bakanlığı’na kadar götürdüm. Sayın Bakan Faruk Sükan’dı.  Kendileri ile münasebetlerimiz vardı. Zaman zaman görüşüyorduk. Ben kendilerine durumu arzettim. Köyünden kalkan bir vatandaşın Çankaya’ya gelerek beşyüzbin süfuslu bir ilçe merkezinde devamı ile ilgili dairenin yerini bulup işini halletmenin kolay olmadığını kendilerine anlattım.  Birde o zaman bugünkü gibi vasıta yoktu. Köyünden kalkacak Gölbaşı’na gelecek ordadan dolmuşlarla Ankara’ya sonra da işini halledip veya edemeyerek başka güne bırakılan ancak kendinin köyüne gitmek için çekeceği sıkıntıları dile getirdim. Sayın bakan bana,   “yerden göğe kadar haklısın. Çankaya zaten çok vilayetlerin üstünde bir nüfusa sahip aslında bizim düşüncemizde Çankaya’yı küçültmek, bölmektir. 

 

   Gölbaşı’nın ayrılması ve bir ilçe haline getirilmesi elbette ki doğru bir harekettir” dedi. “Sonrada bak başkan, şimdiye kadar bize ilçe olmak için 56 bucak merkezinin müracatı vardır. Siz 57 nci  oluyorsunuz biliyorsunuz bu bir kanun meselesidir.  Şahsen tek başına benim bir fonksiyonum yoktur. Bunun için sana söz veriyorum. Eğer bu hususta bir kanun çıkar ve iki bucak ilçe merkezi olacaktır.  denirse emin olki bunun birisi Gölbaşı’dır. Size teminat veriyorum.”dedi.

 

     Ben bu sözü aldığımı,  Belediye meclisinin 2/1/1967 tarihindeki belediye meclisi toplantısında arkadaşlarıma anlattım.   Bu hatta ağızdan ağza Haymana ve Bala köylerine kadar gitmiş. Bu köy muhtarlarından bazıları bana kadar gelip, “böyle bir şey varmış Gölbaşı ilçe oluyormuş, böyle bir şey varsa biz bu Gölbaşı kasabasına bağlanmak istiyoruz. Size mi, yoksa başka makamlara mı müracaat edeceğiz” diye sormuşlardı.

 

    Sebebini de kendi ilçe merkezleri köylerine ters düştüğü idi.

 

  İşte, benim zamanımda olmasa dahi Gölbaşı’nın  ilçe olması gerek kasaba ve gerekse köyleri halkı için önemli bir dava idi. Bu bugün yerine gelmiştir. Hayırlı olmasını dilerim.

 

    Bir tarihte bir tanıdık bana sormuştu. Gölbaşı, bucak iken mi, yoksa ilçe iken mi sorunlar kolay çözülür, hizmetler kolaylaşır.
     Ben bu soruya o zaman kısca cevap vermiştim. Şimdi bu noktada buna tekrar deyinmek ve kafalarında böyle bir sorun olanların sorularının yanıtını vermek istiyorum.

 

     Bucak merkezinde bizim idari yönetimimize göre bir çok devlet kuruluşlarının yeri yoktur. (  Birkaç bucak istisna) Örneğin :  Bir hükümet tabipliği, Buir tapu dairesi, adliye, bir maliye, bir polis karakolu, hatta banka şubeleri  gibi amme hizmeti gören daireler olmadığı için millete hizmette  verememektedirler. Halbuki ilçelerde  bunların hepisi vardır. Ve halka ayğında hizmet verirler.

 

    Belediye çalışmalarında ise: Davalar , halkın davalarıdır. Belediyeler, yani idari yönetimler halka hizmet için vardırlar. Diğer kuruluşlarda halka hizmet içindir. O halde müşterek gaye ve müşterek çalışmalar için elbette ilçe olmakla sorunlar artmaz bilakis aynı davaların takipçileri müşterek olunca bundan da kuvvet doğar.

 

   Bir bucak belediye başkanı ile,  ilçe belediye başakının ayni mahalli idarece seçilmiş olsa dahi protokoldaki yeri başka başkadır.  O, dercede sözüne kıymet verilir. Onun için ilçe ile bucak arasında çok farklar vardır.  En basiti bana lise açılışnda sayın bakanın dediğini hatırlıyalım.  Benim ilçelerimde lise yok. Bucak merkezinde nasıl lise açarım, seçmenlerim bana ne der. Sözü bunun bariz delilidir.

 

Bekir Gönenç hatıralarının devamı gelecek..

 

AÇIKLAMA : Gölbaşı  29.11.1983 gün ve 2963 sayılı Kanun ile de Gölbaşı ilçe oldu.  Yani,  Belediye Başkanı Bekir Gönenç’in müracatından  17 yıl sonra, 1980 yılı askeri ihtilalinden 3 yıl sonra belediyelik oldu.

 

Selam ve Saygılarımla

28.03.2016

Bayram Türkmez

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.