Gölbaşı :
z     z
20 Mart 2016, 13:40
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda emek veren kaç kişi kaldı ki!..

Gölbaşı'nda  emek veren kaç kişi kaldı ki!..

 

Nevruz Bayramı kutlu olsun…

 

   Artık Nevruz’un ne anlama geldiğini burada anlatmayacağım, ben Gölbaşı’nda Nevruz için neler yapılıyor ona bakacağım.  Ecdadını seven, tarihini seven her insanın koruması ve yaşatması gereken bir kültür Nevruz…

 

( Anadolu'da Türklerin en az 3000 yıldır kutladığı  Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz (Azerice: Novruz, Farsça: نوروز - Noruz, Kazakça: Nawrız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez, Kürtçe: Newroz, Özbekçe: Navro‘z, Türkmence: Nowruz); Afganlar, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. (Kaynaktan)

 

GÖLBAŞI’NDA NEVRUZ KUTLAMALARI…

 

     İnsanları  birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve sevgi seline boğan etkinliklerde  kamu kurumlarının yanı sıra, sosyal ve siyasal kurumlarda organizasyonlar yapabilmeli,  belli ki herkes kendi derdine düşmüş gibi bu tür etkinlikler hiç gündemlerinde yok.

 

    Kamu kurumları içerisinde Kaymakamlık Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla  cılız bir kutlama programı ile “resmi kutlama” nın gereğini yerine getirmeye çalışırken, özellikle tarihimizi ve ecdadımızı önemseyen kitlelerin koşulsuz şartsız bu kültürü yaşatması gerekiyor.

 

    Çünkü,  Milletseverlik, Vatanseverlik diğer adlarıyla Milliyetçiliğin, Ulusalcılığın…özündedir  bu değerler.

 

   GÖL-DER Eski Yöneticileri kendine yeni bir oluşumun içinde buldular.  Gölbaşı Gezginler Destek Gurubu  çatısı altında hareket etmeyi uygun bulmuşlar. Siyasetten uzakta durmaya  çalışan bu gurubun her üyesinin kendine özgü Çevrecilik başta olmak üzere  mesleki ve sosyal özelliği var. 

 

   Bu yeni oluşumda kurumsal bir çalışma yok ancak,   kurumsal kimliği olanlar bir şey yapmayınca bazı konuları gündemlerine alıyorlar.

 

  Eymir Gölü kıyısında yürüyüş yapılacaktı ve çevrelerindeki siyasi ve sosyal dinamiklere de haber vererek  davet ettiler, duyurdular.   Yaklaşık 50 kişiye haber verildi ancak katılan sadece 15 kişi oldu.

 

Siyasi ve sosyal dinamiklerden bırakın kendilerinin gelmesini, üyelerine bile çağrıda bulunmayıp tamamen ilgileri dışında oldukları görüldü.

 

   Yine her zaman ki gibi gurubun dışında davete katılan sosyal ve siyasi dinamiklerden  Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanı İsa Albut ile Başkan yardımcısı Engin Eren,  Yürüyüşe  başlayan ardından  ekipten kopan  Belediye Meclis Üyesi Mehmet Aktay, Sosyal  Müdür  Aygül Özek, yine Sosyal yönü güçlü  olan Gölbaşı İlçe Jandarma Eski Komutanı  Bilal Sarıdoğan ve diğer ismini yazamadıklarım renk kattılar.

 

   Geldiler,   kuş sesleri içinde, yeşil ve suyun vermiş olduğu pozitif enerji hissederek  kendileri içinde yürürken,   Türk  milletinin önemli bir değeri olan Nevruz’u yaşatmak için küçükte olsa bir emek verip gündemlerine almış oldular.  İşte, bana göre vatanseverlik, milletseverlik böyle bir şey…(Nevruz'u kutlamak isteyenler, emek vermek isteyenler halen geç kalmış değildir, halen kendileri birşeyler yapabilir.)

 

İnandığın değerler için emek vereceksin, küçük bir şey gibi olsa da o yuvarlana yuvarlana gider kocaman topak olur.  İnsan enerjisi de öyle bir şey,  bir araya gelince öyle bir sinerji oluşur ki düşündüğün şeyi yaşar ve yaşatırsın.

 

Nevruz için yapılan bu yürüyüşü düzenleyenlerden  başta İsa Ömercan’a, Hulusi Gürpınar’a, M.Turhan Tuncay’a  da teşekkür ederim.

 

Ben de nacizane tanıdıklara söyledim,   Nevruz’un önemini hatırlatmak için, doğanın ve  sporun güzelliğini birlikte yaşamak için… 

 

Evet…Bu “Gölbaşı Gezginler Destek Gurubu” üyeleri,  bundan sonra başka yürüyüşlerde  düzenleyeceğini belirtti.  Bu konu da bilgi almak isteyenler ya da  farklı düşünceleri olanlar   İsa Ömercan’ı arayabilir.

    

///
 


    TEŞKİLATLAR VE STK’LARDA ÖRGÜTLENME SORUNLARI VAR…BELEDİYE ZATEN KENDİNİ BU TÜR ETKİNLİKLERİN DIŞINDA TUTUYOR…

 

    Halk tarafından seçilmiş yöneticilerin  (Başkan ve meclis üyeleri) başında bulunduğu belediye  yapılacak etkinlikler konusunda halkı bilinçlendirip,  cesaretlendirmiyor ve adeta hiçbirşeye karışmıyor gibi duruyor…Bu yeni bir konu değil, belki de belediyenin kuruluşundan beri öyle...Başkan ve meclis üyelerini de cesaretlendirmek lazım. Çünkü etkileri ve yetkileri var.

 

    Ramazan ayı içerisinde nasıl ki hergün iftar çadırları kuruluyor, Belediye iftar yemekleri veriyor, hatta birçok kamu kurumunda çay ocakları vs. kapatılarak  bu mübarek ayın maneviyatı  yaşatılıyor ise,  milli bayramlar içinde, Kültürel/Doğa bayramları içinde  bu faaliyetler  yapabilmelidir. Milli duygularımızın  yaşanmasına devlet kurumlarından daha ziyade, halkın seçtiği belediyeler, bu heyecana halkımızı katılmasını sağlayarak katkı vermelidir.


   Yani halkımızda bir sinerji oluşturabilmelidir.  

 

     Nevruz içinde aynı şekilde,  bu kültür hepiminin ortak bir kültürü ve insanların birbirini kucaklaması için bir fırsat ise en başta belediye yetkilileri günler öncesinden bunun hazırlığını yapmalıdır. Benim  şimdi buradan neler  yapmaları gerektiğini de yazmama gerek yok, o zaman orada  bir yetkilinin /ilgininin oturmaması lazım.

 

    Milli Bayramları kutlama programları yapılmazsa,  Toplumu kaynaştıracak, kucaklaştıracak, sevgi aşılayacak  ortak değerleri yaşatmak için çaba sarfedilmezse kim ne yapacak. Zaten  para pul yok diye diğer çalışmaları yapılmıyor madem, bu tür para pul istemeyen organizasyonlar rahatlıkla yapılabilir.  Ancak,  önce inanmak gerekiyor.


Bu vebal  en başta  seçilen tüm yöneticilerindir.

 

    Ben buradan Belediye Başkanı Fatih Duruay’a sesleniyorum.  Mevcut danışmanların yanında farklı bakan, farklı düşünen  başka  danışmanların olsun.  Siyasi danışmanların,  teknik, sosyal, kültürel…danışmanlarının yanısıra  kimseyle küstürmeyecek vb. algılardan uzak tutacak  yeni danışmanlar katmanda fayda var.

 

   Diğer tarafdan Belediye yöneticileri gibi,  Siyasi Parti Teşkilat Yöneticileri de bu konuları hiç gündemlerine almamaktadırlar.  Teşkilat yönetim kurulu üyeleri kendi içlerinde bir hareket sağlasalar üyelerinin onda biri bile gelse milletimizin ve ülkemizin bu milli ve manevi değerlerine sahip çıkmada bir emek verilecek.  Biliyorsunuz emeğin temelinde sevgi vardır.  Bir şey yaparken önce seveceksin ki emek vereceksin.  İnsan sevmediği/istemediği  bir şey içinde emek harcamaz.

 

İlla ki  emek…


Ancak, gördüğüm kadarıyla sıkıntı şu :  Siyasi ve Sosyal dinamikler kendi içlerinde sorun yaşamaktan öyle yorulmuşlar  ve kendi içlerindeki bu sorunları çözmekle meşguller.

 

Ancak, olan yine bu topluma oluyor, geleceğimizin birliğine, dirliğine, sevgisine… oluyor.

 

Selam ve Sevgilerimle
Bayram Türkmez
20.03.2016

 

Not:  Nevruz Bayramı 21 Mart'ta kutlanmakta olup,  Türkiye'nin şartları gereği  bu yıl önceden ya da daha sonra öteleyerek kutlanılıyor.

 

BURADA OKUYAMADIĞINIZ  HABERLER İÇİN :  www.golbasininsesi.com   tıklayın

mehmet ~ 21 Mart 2016, 12:29

Türklerin en köklü kültürlerinden biriside NEVRUZ dur.Şimdi bu köklü kültürümüzüde teröre kurban vermeyelim. Terörle anılmasını istemiyorum.Türk cumhuriyetlerinin kültürleri arasındaki en büyük bağ bu kültürdür.Yok edilmemesi lazım.yaşatılması lazım.yaşatanlara teşekkürler, saygılar

hakan ~ 21 Mart 2016, 12:24

ülkemizde gerçekten milletsever, vatansever olmayanlar, milletsavar, vatansavar olarak siyasi ve kültürel görevlerini yapıyorlar. eylem ve söyleme bakıldığında bu ortaya çıkıyor.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.