Gölbaşı :
z     z
17 Mart 2016, 23:06
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın siyasi ve bürokratik çalkantıları -2

 Gölbaşı'nın siyasi ve bürokratik çalkantıları -2

 

Gölbaşı Tapu ve Sicil Müdürlüğü’nde yapılan rüşvet operasyonunda müfettişler raporlarını tamamladı. 

 

   Müfettişlerde oluşan kanaat üzerine  Tapu ve Sicil Müdürlüğü’nde uzun zamandan beri görev yapan  memurların  başta emlakçılar olmak üzere birçok kişiyle dost ahbap ilişkisine girdikleri,  rüşvet almasalar bile   işlerinin yapılmasında öncelikler tanıdıkları ve bunun içinde  görev yerlerinin değiştirilmesi gerektiğini belirttiler.

 

   Bu nedenle de daha önce tutuklanan 1  ve ataması yapılan  2 memurdan sonra şimdi de,  Tapu ve Sicil Müdürlüğü’nde görev yapan 4 memuru  başka bölgelerdeki Tapu ve Sicil Müdürlüklerine atandı.

 

     Böylelikle Tapu ve Sicil Müdürlüğü’nde  eskiden beri görev yapan personel kalmadı.

 

     Ancak, Tapu ve Sicil Müdürlüklerindeki  ahbap çavuş ilişkilerine  bu durum kesin çözüm olur mu!  derseniz,  tartılışır...

 

///

 

   Bir söz vardır. "Siyasetle gelen, siyasetle gider!" diye .   Ne kadar doğrudur bu sözde  tartışılır  ancak bana göre siyasetle gelen olsa da,  liyakat sahibi ise, üreten ve çalışkan bir görevliyse  gitmemesi gerekir…

 

     Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ı,  Belediye eski Başkanlarının ekibiyle çalışıyor diye eleştirenler var…  Bu en başta AK Parti teşkilatı içerisinde bir gurup tarafından yapılıyor. Bu anlamda teşkilat içinde bir gurup ile Belediye yetkilileri arasında sorun var.

 

   Sorunun kaynağı da açıklığıyla şudur.

 

    Belediye önceki dönem başkanı Yakup Odabaşı’nın,  Belediye Eski Başkanı Abdulnasır Haşlak’ın  birlikte çalıştığı bazı müdür ve şeflerle, Başkan  Fatih Duruay’ın da çalıştığı, ancak bu müdürlerin Başkan Duruay'ı  "başarılı bir belediyecilikten  uzaklaştıracağı"  endişelerini taşıdıkları belirtiyorlar...

 

    Hatta, bu sıkıntının önümüzdeki zamanlarda daha ciddi boyutlada tartışılacağı konuşuluyor.  Ancak, ben Başkan Fatih Duruay’ın birlikte çalıştıklarıyla değilde,  birlikte çalışmadığı müdürleri yazacağım…

 

     MHP’li Belediye Başkan Yakup Odabaşı döneminde işe başlayan,  Belediye Başkan Yardımcısı kadrosunda Destek Hizmetleri Müdürü  iken Gölbaşı Belediyesi Tesisler Müdürlüğü'ne gönderilen   İbrahim Yüzücü’nün yine imza yetkisi var.  İmza yetkisi dahi olmayıp Spor tesislerinde kendilerine oda tahsis edilen,  Yine Kültür ve de Temizlik İşleri Eski Müdürü Münip Ayhan,  Abdulnasır Haşlak döneminin Park ve Bahçeler Müdürü İlhami Eraslanoğlu,  Yazı İşleri Müdürü İbrahim Çalışkan ve dün emekli olup ilişkisini kesen Eski Özel Kalem Müdürü İhsan Türkmen var.

 

     Yani Başkan Duruay, önceki belediye başkanlarının   bazı  Müdürleriyle birlikte  çalıştıklarının yanı sıra,  birlikte çalışmadıkları da var.  Bu durum müdürlerin liyakatından mıdır,  yoksa siyasetinden midir orasını bilemem…

 

      Bunu da zaman gösterecektir.

 

  Belediye Başkanı Fatih Duruay başarılı çalışmalara imza atıyorsa bu yöneticilerin  liyakatından dolayı birlikte çalışıyordur,   başarısızlığına fırsat veriyorlarsa siyasetlerindendir hepsi bu..."Bunu zaman gösterecektir" diye bekleyenler var.

 

  Ancak, daha önce de dediğim gibi Gölbaşı’nda  yardımseverliği ile tanınan, kendini Müslümanlığa adayan Hacı Fethi Duruay’ın oğlu Fatih Duruay yetim hakkı yemez, yedirmez ve   her belediye başkanı gibi,  Gölbaşı’na kazandıracağı  güzel eserleriyle anılmak ister. 

 

      Şimdi, Başkan Duruay Gölbaşı’na hangi eseri kazandıracak! Kendiside biliyor ki; 

      Bu işler hiçbir cenazeyi kaçırmamakla,  ramazanlarda iftar yemekleri vermekle,  Nikah kıyıp, düğünlere gitmekle,  partili/partisiz devlet ve hükümet yetkililerini ziyaret etmekle, misafir ağırlamakla...çöp toplamakla  olmuyor…Gölbaşı'nı marka kent yapmak lazım, bunun farkında olduğu içinde en büyük vaadlerden birisi olan  Mogan Gölü'nü biran önce temizletebilmek için çalmadık kapı bırakmıyor ve uykuları kaçıyor!

 

     Şu gerçeği de unutmamak gerekiyor. “Üçlü olsun, güçlü olsun” vaadleriyle oy isteyenler arasında İlçe Başkanı Osman Karaaslan’da,  Belediye Meclis Üyeleri de en az Başkan Fatih Duruay kadar sorumludur. Hepsi etkilenecektir. Seçim zamanı hepsinden seçmenler soracaktır.

 

    Hani üçlü oldunuz, güçlü oldunuz da  hangi sözlere ne yaptınız! diye...

 

///


   Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’nin evde bakım hizmeti ile ilgili sıkıntıları dile getirmiş, hatta kendime göre de bazı öneriler sunmuştum.

 

      Özet le;  Hastane evde bakım hizmeti servisinde 1 yıl öncesinden 4 (Doktor, Hemşire…vs.)  personel çalışırken, nüfusun artmasına rağmen şu anda neden sadece 1 hemşire  görevlendirildi.  Böyle olunca da hizmetlerin aksadığını belirterek, yöneticilerin bu konu da dikkatini çekmeye çalışmıştım. Bazı örnekler vererek, hizmette eksik bir uygulama olduğunu ortaya koymaya çalışmıştım…

 

   Hastane Başhekimi Uz.Dr. Utku Berkant  beni  telefonla arayarak,  selam –kelamdan sonra  “Bayram bey, bizlere söyleyecek sözleriniz varmış! sizi bekliyorum," diyerek başlayan  konuşmanın  sonunda da  "Buyurun bir çayımızı için…”dedi.  Aslında, söylenecek birşey kalmamıştı, çünkü söyleyeceklerimi yazmıştım.  Ben de, “ Utku  bey,” ben bir gazeteciyim, size ne sözüm olacak, benim sözüm var ise gazeteye yazarım..”dedim.

 

  Aslında biraz rahatsız olmuştum. "Ne demek, bizlere söyleyecek sözleriniz varmış!" demek.  Bir gazetecinin söyleyecek sözü varsa,  onu birşekilde yazarak  anlatır. Sizin söyleyecekleriniz varsa tabi o ayrı. Dinleriz. Gazetemiz her zaman sizin değerli açıklamalarınıza açıktır. Her zaman bizlere ulaşabilirsiniz.  Telefonla bilgi verebileceğiniz gibi elektronik posta adresimizden de bize yazabilirsiniz.

 

   Neyise ki,  hemen  yanlış anlaşılmaya fırsat vermeden artık uslübu yumuşattık… bir çay içmeye davet etti   Başhekim Utku beye  ilgisinden dolayı teşekkür ederim, ancak çay içmekle sorun çözülmüyor!

 

    Artık,  evde bakım hizmet servisinin durumunu düzeltmek hastane yöneticilerin işi.   Diğer taraftan, hastane poliklinik binasının küçük olması ve gelen hastaların o arada tıklım tıklım dolması iyi bir görüntü değil, onun içinde yanında yapılan ek bina inşaatının biran önce bitirilmesi gerekiyor. Bu inşaata hiçmi bağış yapan yardımsever/hayırsever kalmadı acaba diye de düşünmüyor değilim. 

 

İşte bu konularda yerel gazeteler olarakta açılacak kampanya ya destek verebiliriz.  Yardım yaparak bu inşaatı bitireceğiz diye söz veripte yerine getirmeyenler varsa bunları da kamuoyuna tanıtmak isteriz. Başhekim Utku bey yeterki hizmetin iyileştirilmesi için yerel basından destek istesin. Sorunlar çözülünce değil çay,  hep birlikte kahve bile içeriz… Hem de hatırı olur.

 

Selam ve Saygilarımla
Bayram Türkmez
17.03.2016

 

 

BİLGİ NOTU:

 

  Evde Bakım Hizmetlerinin Kapsamı:

 

   Yatağa tam veya yarı bağımlı hastalar için;

 

"Evde sağlık hizmetleri biriminin görevi; Sekreter tarafından kayıt altına alınıp, Hemşire tarafından randuvu verilen hastalara, Hekim tarafından belirlenmiş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde, kişinin bulunduğu ev ortamında yapılabilecek olan; muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi, ilacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler, hastalık ve bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve hastalığı ile alakalı evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini kapsar."

---------------------------------

OKUYUCULARIMIZA;  Gölbaşı Gazetesi ve Gölbaşı’nın Sesi Gazetesi haberleri ve  yorumlarının daha fazla kişiye ulaşması için,  kamu yararına faydalı görüyorsanız  sosyal medya hesabınızda  paylaşılabilirsiniz

hakan ~ 18 Mart 2016, 00:22

Bayram bey, belediye şirketi bellas ne yapıyor bir araştırın, kaç kişi çalışıyor bu şirkette, kaç tane ihale almış, vermiş ne yapmış. bu konuda hiç açıklama yapılmıyor yetkililerden şeffaf yönetim için yazın

hakan ~ 18 Mart 2016, 00:22

Bayram bey, belediye şirketi bellas ne yapıyor bir araştırın, kaç kişi çalışıyor bu şirkette, kaç tane ihale almış, vermiş ne yapmış. bu konuda hiç açıklama yapılmıyor yetkililerden şeffaf yönetim için yazın

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.