Gölbaşı :
z     z
16 Mart 2016, 02:38
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

BU HİZMETİ DOĞRU DÜRÜST VERİN YA DA KAPATIN!

BU HİZMETİ DOĞRU DÜRÜST VERİN YA DA KAPATIN!

 

 Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’nin Evde Bakım Hizmeti tam bir fiyasko…
 Yürüme sorunu olan yaşlı ve kimsesiz hastalara hizmet götüremediği gibi,  yatalak hastalara da hizmet götürmediği  öğrenildi.

 

   Son olarak Karşıyaka Mahallesi’nde 85 yaşında yürüme sorunu ve birçok hastalığı için raporunun yenilenmesi gereken Satı T. isimli  vatandaşı  hastane yetkilileri ayaklarına çağırarak, “Teyze, hastaneye gelip kan vermelisin, ayrıca raporunun da yenilenmesi için takip etmelisin.” diyerek bir rezalete imza attılar.

 

   Bu durum  çevredeki vatandaşları da rahatsız edince hastane yetkilileri arandı ve şikayet edildi.  Hastane Başhekim Yardımcısına şikayetlerini anlatan duyarlı bazı vatandaşlar, “Evde bakım Hizmeti’nin nasıl hizmet verdiğini sorgulamaya başlayarak, “ 85 yaşında yürüme sorunu olan, yaşlı ve yalnız yaşayan hastaların şeker başta olmak üzere birçok hastalık konusunda raporu var. Bu raporların günü bitince  neden otomatik olarak yenilenmiyor ya da evde bakım hizmeti veren personel, ya da aile hekimi takip etmiyorda hastanın hastaneye gelerek kan vermesi isteniyor.  1 hemşire gelipte yaşlı hastanın kanını evde alamıyor mu? Zira, daha önce bu hizmet veriliyordu.” diyerek tepki göstererek, Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulundular.

 

HANİ HASTANELERDE ÇAĞ ATLATILMIŞTI… YÖNETİCİLER NE YAPIYOR?

 

   Diğer taraftan  Hastanenin evde bakım hizmet servisinde sadece 1 hemşirenin görev yapması, nüfusu hergeçen gün artan Gölbaşı’nda hizmeti resmen aksattığı halde yetkililer seyirci kalıyor. 


Hastane Başhekiminin nasıl bir yönetici olduğunu sorgulayan vatandaşlar,   “Nüfusu 130 bine yaklaşan Gölbaşı’nın böyle bir hizmeti alması neden engelleniyor?  Buradaki personel neden dağıtıldı ve sadece 1 hemşire görev yapıyor? Hizmet verilmeyecekse bu evde bakım hizmet servisinin kapatında umudumuz olmasın bari!  gibi eleştiriler yaptılar.

 

BİRÇOK HASTAYA BU HİZMET VERİLMEMİŞ!

 

Yine,  Şafak Mahallesi’nde  ikamet eden yaşlı ve yatalak olan Cemile Ö. İsimli vatandaşında Hastanenin evde bakım hizmetinden yararlanmak için talepte bulunduğu ancak birtürlü bu hizmetten yararlandırılmadığı öğrenildi.   Yaşlı kadın Cemile Ö. yine  tekerlekli sandalye ye mahkum,  yürüme engelli oğlu K. Ö. İle birlikte yaşıyor.

 

  K.Ö. daha önce Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanmak için talepte bulunduklarını belirterek, bu hizmetin birtürlü kendilerine verilmediğini belirtti.

 

    TAŞPINARDAKİ YATALAK HASTAYA HİÇ GELMEDİLER…

 

   Gölbaşı Devlet Hastanesi Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanmak isteyen ve son 1 yıldan beri yatalak olarak evinde  yaşlı eşi tarafından bakılan 73 yaşındaki  Reis G. ‘de geçen hafta vefat etti.  Yakınları,  Veyis G. nin 1 yıl yatalak olarak hasta yattığını,  Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanmak için talepleri olduğunu ancak birtürlü bu hizmetten yararlanamadıklarını belirttiler.

 

2 yıl öncesine kadar güzel hizmetler veren Hastane Evde Bakım Servisi’nde hizmetler adeta durdu.  Daha önce doktor, hemşirelerle birlikte 4 personeli olan serviste son 1 yıldan beri sadece 1 hemşirenin görev yaptığı öğrenildi.


YENİ MÜDÜR GÖREVE BAŞLADI

 

  Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’ne yeni müdür geldi. 2 yıl önceki Başhekim ve yönetimi dönenimde  böyle sorunların yaşanmadığını, böyle sorunların hiç  gündeme gelmediğini belirten vatandaşlar son 2 yıl içerisinde tüm yönetim personeli değişti.   Bununda hizmetlerde aksamalara neden olduğu öne sürüldü.

 

 Diğer tarafdan geçen ay  Hastane Müdürü Burak Şervanlı Sağlık Bakanlığı Mali İşler Daire Başkanı olarak atanınca yerine  İdari ve Mali İşler Müdürü olarak  Necdet  Özdoğan atandı.

 

   Hastane Başhekimi Uzman Dr. Utku Serkant, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülsüm Savlı ve diğer yetkililerin vatandaşların bu sorunlarına biran önce çözüm üretmeleri beklenilmektedir. Vatandaşlar, "bu hizmet daha önce sorunsuz çalışırken ne oldu da böyle oldu. Madem  doğru dürüst bu hizmeti  veremiyorsanız, kapatın da vatandaş boşu boşuna umutlanmasın" dediler.

 

DEVLETİN VERMESİ GEREKEN SAĞLIK HİZMETİNİN YANISIRA  SOSYAL BİR HİZMET...

 

  Evde Bakım Hizmeti'nde  yürüme sorunlu yaşlı ve yatalak olan hastalar için verilmesinin sosyal devlet anlayışıyla geliştirilerek uygulanması gereken bir hizmet olduğunu belirten vatandaşlar, "En az ayda 1 defa hastalar ziyaret edilsin,  ilaç raporları var ise bunlar takip edilsin, kan tahlilleri için hastaneye gelmeden evde kan alınarak tahlil sonuçlarına göre işlemler yapılsın ayrıca tansiyon, nabız gibi basit ölçümlerinin evinde yapılmasıyla gerçekleşen doktor, hemşire ziyareti  bile büyük bir moral olarak hastaya döndüğünü yetkililer daha iyi bilir.   Bu hizmete aile hekimleri de dahil edilmelidir."dediler.


  
HASTANE İNŞAATLARI BÜYÜYOR,  HİZMETLERİ KÜÇÜLÜYOR!

 

   Hastanenin yetersiz olduğundan sık sık şikayet eden başta siyasetçiler olmak üzere vatandaşlarda polikliniklerde yaşanan kalabalıkta adeta  ruhsal çöküntüye uğruyor. Ek inşaat ve tadilat işleriyle hastane hizmet binaları da birçok yardımsever kişi ve kurumun  desteğiyle  genişletilmeye çalışılıyor ancak yöneticilik eksikliği nedeniyle de  hizmetlerde aksamalar oluyor...

 

Bayram Türkmez

16.03.2016

 

DİĞER HABERLER İÇİN www.golbasininsesi.com   tıklayın

hakan ~ 16 Mart 2016, 12:08

Bu hastaneye kim ne kadar bağış yapıyor, kimler ne yardım yapıyor, hastane yöneticileri bunları halka duyurupta yardımedenlere de bir teşekkür etse kötümü olur.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.