Gölbaşı :
z     z
13 Mart 2016, 17:38
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nün su kaynağı kesildi

Mogan Gölü'nün su kaynağı kesildi

 

   MOGAN SEL KAPANI TARIM ARAZİLERİNİ SU ALTINDA BIRAKTI…

 

    En fazla Yağlıpınar Mahallesi tarım arazilerinin etkinlendiği Mogan Sel Kapanı ile yapılan çalışmalar sonucunda Mogan Gölü’nünün su kaynağı durduruldu ve Çölovası deresinde yeni bir gölet oluşturuldu. Vatandaşlar, Belediye Meclis Üyelerinin bu konularda ne yaptığını, kamuoyunu neden bilgilendirmedilerini soruyor!

 

Bu sel kapanının Büyükşehir Belediyesi’nin  Boğaz Ankara Projesi’nin başlangıcı olduğu Kanalın 11 km den 43 km çıkarılması ile resmileştiği öne sürüldü.

   

 Yağlıpınar  Mahallesi Çölova Deresi  yapılan Sel Kapanı ile Mogan gölüne su akışı durdu ve yaklaşık 7-8 milyon metreküp su  birikmiş durumda ve tarım arazileri sular altında kaldı.  Çevresinde de arazi satışlarının artış gösterdiği iddia edildi.

 

    Oluşan gölete Kızılırmak su hattından su verileceği de öne sürülürken,  birçok tarla sahibi kamu kurumları ile mahkemelik oldu.

 

    Şikayetçi olan mahalle sakinleri, “Tarım reformu adı altında bölgenin en büyük ve en verimli tarlaları sel kapanına dolgu malzemesi yapıldı. Ayrıca bu arazilerin yerine, ot dahi yetişmeyen dağlık araziler verilmeye çalışılıyor.” diyerek seslerini kimseye duyuramadıklarını belirttiler.

 

www.golbasininsesi.com   tıklayın

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.