Gölbaşı :
z     z
06 Mart 2016, 20:43
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Haksız alınan bedellerin peşinin bırakmıyor...

Haksız alınan bedellerin peşinin bırakmıyor...

 

Orhan Uçar: Elektrikte yargı kararları uygulansın...

 

Gölbaşı Tüketici Hakları Derneği Başkanı Orhan Uçar, "Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ile Yargıtay 3.Hukuk Dairesinin kararlarına göre; kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedelleri yasalara, adalet ve hukuk anlayışına aykırı olarak elektrik faturalarına yansıtılıyor" dedi.

 

Başkan Orhan Uçar, elektrik dağıtım şirketlerine verilmek üzere hazırlamış oldukları dilekçeleri Gölbaşı'ndaki tüketicilere dağıtmaya başladı.

 

VATANDAŞ KDV'SİNİ BİLE ÖDÜYOR

 

Gölbaşı esnafını ziyaret eden Orhan Uçar "Fon ve vergiler hariç elektrik bedelinin %38’i 5 haksız kaleme ödeniyor. Bugünkü elektrik fiyatlarını dikkate alarak yapmış olduğumuz bir hesaplamaya göre; 4 kişilik bir konut abonesi bir ayda asgari olarak 230 kwh elektrik tüketimine 94.69 TL ödemektedir. Bu bedelin yaklaşık 29 TL’si kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış, hizmet ve sayaç okuma bedelidir. Yani, 4 kişilik bir konut abonesi, fon ve vergiler hariç, aylık elektrik bedelinin yüzde otuz sekizini (%38) kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeline ödemektedir. Ayrıca, bu bedellerin yüzde on sekizi (%18) olan 5.22 TL’si de KDV olarak ödenmektedir. Hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak konut abonelerinden alınan bu 5 kalem bedel ile bunların KDV’si 34,22 TL’yi bulmaktadır. Buna göre, tüketiciler toplam fatura bedelinin %36’sını hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak haksız bir şekilde ödemektedirler" diyerek tüketicileri ödedikleri faturalar hakkında bilgilendirdi.

 

HAK ARAMANIN CİNSİYETİ, IRKI, DİNİ, MEZHEPİ YOKTUR

 

Son olarak Başkan Uçar; "Her aboneye ulaşmamız mümkün değil. Aboneler bizlere ulaştığı takdirde bu dilekçeleri temin edebilirler. Sonuna kadar haklarını savunacağız. Onların da bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Hak aramanın cinsiyeti, ırkı, dini, mezhepi yoktur. Tüm vatandaşların bizimle birlikte haklarını araması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Tüketiciler Şube Başkan Orhan Uçar'a teşekkür ederek; konuyla ilgili bilgilendirmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

 

~~BURADA OKUYAMADIĞINIZ HABERLER İÇİN www.golbasininsesi.com      tıklayın

GÖLBAŞI'NDA KİM NE KONUŞTU: www.ankaragolbasitv.web.tv        tıklayın

 


 OKUYUCULARIMIZA;  Gölbaşı Gazetesi ve Gölbaşı’nın Sesi Gazetesi haberleri ve  yorumlarının daha fazla kişiye ulaşması için,  kamu yararına faydalı görüyorsanız  sosyal medya hesabınızda  paylaşılabilirsiniz

hakan ~ 06 Mart 2016, 21:43

Orhan bey çalışmalarınız için teşekkür ederiz. Ancak, size vatandaşlar nasıl ulaşacak, adresiniz telefonunuz varsa lütfen onu da yazarmısınız. nerden alınacak bu dilekçeler.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.