Gölbaşı :
z     z
03 Mart 2016, 23:51
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın siyasetindeki çalkalanmalar!

Gölbaşı'nın siyasetindeki çalkalanmalar!

 

Siyasette  ilçe başkanları  ve yöneticileri gibi,  Belediye meclis üyeleri de çok önemlidir.  

 

    Gölbaşı’nda siyasette neler oluyor, neler bitiyor?  Vatandaşlar ne düşünüyor!  Bu sıralar sokaklarda hayli geziyorum, şikayet edenlerde var, övenlerde var.  Ancak, vatandaşların ilçe yöneticilerinin  pasif siyaset yapmaları konusunda hem fikir olduğudur...

 

     Bunu anlamak için araştırma yapmaya bile gerek duymadım. Çünkü, her şey kamuoyu önünde gelişiyor.  Gölbaşı’nın yerel gazetelerinin harekete çağrısı bile fayda etmiyor.

 

    Biz,  bunun nedenleri konusuna bir göz atalım! Siyaset neden böyle çalkantılı dönem geçiriyor.

 

   İlk olarak MHP teşkilatını ele alacak olursak, malum kendi içinde bir muhalif gurup tarafından olağanüstü kongre talepleri oldu.  İlçe Başkanı Mahmut Aksoy’un da muhalif gurupla hareket ettiği ve imza verdiğini biliyoruz.  Ankara İl Teşkilatı ne kadarda bu imza “Mahmut Aksoy’un şahsi tercihidir. Yönetimin tercihi değildir”diye açıklama yapsada kazın ayağı öyle değil.  Sosyal medya yı izlediğimiz kadarıyla birçok yönetim kurulu üyesinin yanı sıra, birçok belediye meclis üyesi de artık Devlet Bahçeli’ye karşı olabilecek her türlü mesajı paylaşarak,  muhaliflere açık desteklerini veriyor.


     Yani, MHP Teşkilatı yöneticileri kendi derdine düşmüş,  MHP’nin gelecekteki oluşumunda söz sahibi olmak için çalışmalar yapıyor.
     Zira, son olarak MHP İlçe Başkanı Mahmut Aksoy’un dün Göllbaşı’na gelen Meral Akşener ile görüştüğü de yine iddialar arasında bulunuyor.  Zaten, bugün de MHP teşkilatında Yönetim Kurulu Üyeleri ile Belediye Meclis Üyeleri bir araya geldi.


   Tabi, bu birliktelik yine Göllbaşı’na yapılacak yada yapılmayacak hizmetlerin gündeme gelmesiyle ilgili değil,  MHP’deki çalkantıyla ilgili tartışmaları içeriyor…
  
    Görüldüğü kadarıyla  bir süre daha MHP’de iç sular durulmayacak, bu durumun yarattığı ortamda sessiz  kalınacak.  Bir de kalınmasa ne olacak yani,  kendi içinde iki parçaya bölünmüş bir parti temsilcisinin cesareti de kırılır.

 

------

 

    AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de sesi pek çıkmıyor. AK Parti Gençlik Kolları bazı etkinlikleri ve ziyaretleriyle gündeme geliyor.  Ancak, ilçe teşkilat yöneticileri iktidar partisi temsilcileri olması nedeniyle büyük bir vebal altındalar.


  “ Üçlü oldu güçlü oldu”  Gölbaşı’ndaki seçimlerde Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın yanı sıra, İlçe Başkanı Osman Karaaslan’da eline mikrofonu alıp vatandaşlara Gölbaşı için birçok sözler veriyordu. Hatta,  Akalın Tesisleri’nde  Bakanlarında katıldığı bir toplantı ile çok önemli projeler açıklanmıştı. Bu projelerden bazıları da Mogan Gölü temizliği,  Konya Yolu geçidi, Hastane…olup diğer vaadlerde halen beklemede… (Şu anda Konya Yolu üzerinde birkaç köprülü kavşak inşaatı da hızla devam ediyor. Bu hizmette önemlidir.)


    Belediye Başkanı Fatih Duruay ne kadarda  görevi olarak bu hizmetlerin takipçisi olarak görülüyorsa da,  AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’da birinci dereceden bu vaadlerden sorumludur.  Çünkü, aynı mikrofonu alarak halkın karşısına çıkıp, söz verdiler.

 

    Hele ki,   Hükümetin birçok bakanına, milletvekiline ve genel müdürlerine bu kadar kolayca ulaşarak, ziyaret yapan, hatta telefonla bile rahat rahat konuşan iktidar partisinden kim varsa hepsi, Gölbaşı’na hizmetin getirilmesi kadar, gelmemesinden de sorumludur.

 

     Yani, Belediye Başkanı Fatih Duruay kadar, İlçe Başkanı Osman Karaaslan’da birinci dereceden sorumludur.  Mogan Gölü temizleneceği günü beklerken, Başkan Fatih Duruay’ın uykuları kaçıyorsa,  Başkan Osman Karaaslan’ın da uykularının kaçması gerekiyor.

 

     Ancak,  kamuoyuna yansıdığı kadarıyla teşkilat ile belediye yönetimi arasında bir sorun var. Bu sorunun kimi zaman gelebilecek hizmetlere de yansıdığı iddia ediliyor.  Hatta, o kadar ileri gidiliyor ki, Kaymakam Şahin Aslan’ın bile bu konu da taraf olduğu iddiasını kamuoyuna yansıttılar.  Ben buna inanmıyorum.  Bu konu da,  Başkan Fatih Duruay’ın öğrencilerin  “Ertuğrul” isimli sinema filmini izleme konusundaki “iyi niyetli değil”  tavrı da yerinde olmamıştır.  Bu tür konularda başkan Duruay biraz daha soğukkanlı olmalı,   Kaymakamlıktan alınabilecek hizmetleri, müdürler aracılığı ile değil de direk gidip kaymakam beyle konuşarak çözümleyebilir.

 

   Diğer taraftan,  siyasi , sosyal, kültürel  danışmanları kim bilmiyorum ancak,  kadrosuna yeni, farklı isimlerde katarak tarafsızlık içerisinde bakabilen, üretebilen,  pozitif  görüş bildireceklere yanında yer vermelidir.  Tabi, bu bir siyaset, siyasi ayağı da, seçimle oluşan ayağı olmalı.

 

    Belediye basın konusunda da şunu söylemek isterim. Birçok ziyaret haberleri geliyor ancak içi boş geliyor. “Başkan Duruay ziyaret etti ya da Başkan Duruay’ın ziyaretçileri vardı” diye birçok haberler yapılıyor ancak bu ziyaretlerin amacı nedir? Ziyaretlerde neler konuşulmuştur? İçeriği hakkında hiçbir bilgi verilmemektedir. Bu durum da kamu yararı durumunu azaltıyor.

 

   Diğer taraftan eminim başka birimlerinde birçok hizmetleri vardır.  Ziyaret haberleri,  Yemek Haberleri, Açılış Haberleri, Temizlik Haberleri…gibi haberlerin yanı sıra diğer birim müdürlerinin çalışmalarını yansıtan haberlere de yer vermek lazım.

 

  Ve  Kamuoyuna yansıyan,  Teşkilat – Belediye arasındaki  olumsuz durumun  biran önce giderilmesinin yoluna gidilmelidir.  Eğer,  böyle ikilik filan varsa (var gibi)  bu sıkıntı hergeçen gün büyüyerek ilçenin de hizmet almasında sorunlar çıkabilir.  Hem ilçe teşkilat yöneticileri , hem de belediye yöneticileri  bu işten zarar görür.  Bu ikilikten aradan çıkarım! diye düşünen meclis üyesi filan varsa onlarda yanılıyor. Herkes zararını yaşayacaktır.

 

---------


  
     Gölbaşı CHP teşkilatı yaklaşık 3 ay önce yapmış olduğu kongre ile adeta sessiz bir devrim yaptı.  Bilgi ve birikimiyle tanınan, gazeteci Nuriye Atebey ilçe başkanı seçildi.  Aslında CHP için olduğu gibi, Gölbaşı içinde bir şans diye düşünüyorum.  Gölbaşı siyasetini hareketlendirecek,  fikir üretebilen bir kimliği olduğu içinde siyasette bir sinerji oluşturabilecek kapasitededir.

 

  Ancak, gördüğüm kadarıyla CHP’de sular durulmuyor. Nuriye Atabey’in ilçe başkanı olarak seçilmesine  karşı halen bazı partililer tarafından tavırlar alındığı sosyal medya da görülüyor. İlçe kongresi bitmesine rağmen halen muhalefet devam ediyor.

 

Oysa diğer partilerde olduğu gibi CHP’de de muhalifler Nuriye Atabey’in yanında yer alarak, güçlü bir CHP teşkilatı olarak göstermesi gerekiyor ki vatandaşta cesaret alarak, gelsin CHP’ye üye olsun.


  Kongre de 3 ayrı gurup vardı seçime giren, bu muhalifliğin kongreden sonra bitmesi gerekirken halen devam ettirilmesi, ilçe başkanı Atabey’i de eminim düşündürüyordur.  Daha geçen gün yansıdı CHP eski İlçe Başkanı ve Belediye Eski Meclis Üyesi Yusuf Aksakal’ın sosyal medya hesabından yerel basına malzeme olabilecek  ince mesaj vererek eleştirmeye çalışması partililer arasında pek şık karşılanmadı.

 

Yusuf Aksakal ve Ercan Şimşek ikisi de İlçe Başkanlığı yapmış, ikisi de Belediye Meclis Üyeliği yapmış çok değerli insanlar.  2009-2014 arası Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi oldular. İkisi de çok güzel muhalefet yapmıştı. Gölbaşılıların haklarını çok güzel aramışlar,  meclise çok güzel önerilerinin yanı sıra, eleştirileri de çekinmeden söylemişlerdi.  Ercan Şimşek bildiğiniz üzere 2014 yılı Belediye Başkan Adayı oldu ancak beklediği ilgiyi bulamadı.

 

Bu dönem yani 2014 yılında seçilen 2 CHP’li meclis üyesi ile kıyaslandığında arada çok fark var. Bu CHP’li 2 meclis üyesinin ciddi bir meclis çalışması, konuşması kamuoyuna yansımadı. Teşkilata uğradıkları var mı o da belli değil!

 

Şimdi, bu isimlerin teşkilattan geri durdukları haberleri geliyor. Birde Yusuf Aksakal gibi birikimli insanların böyle inceden inceye göndermesi partililer arasında rahatsızlık oluşturuyor.  Böyle şeylere hiç gerek yok.  Diğer bir CHP’li Bayram Duman,  aslında iyi bir teşkilatçıdır. Bir ilçe başkanı olmak nasip olmadı ancak ilkelerinden taviz vermeyen bir CHP’li gibi davranıyor.  Biraz heyecanlı olabilir. Eskiden gelen Yusuf Aksakal/Bayram Duman  ilçe başkanlığı çekişmesi de geride kaldı ancak izlerinin halen silinemediği hissediliyor.

 

 Gölbaşı’nda CHP oyları azımsanamayacak kadar çok.  Kaldı ki,  2 dönem Erdal Eren SHP-CHP Belediye Başkanı olarak seçildiğine göre bir potansiyel var.  Ancak kendi iç çekişmeleri yüzünden bir türlü toparlanamıyor.

 

    Gölbaşı Çayırlılı , Sosyal, emekli bürokrat olan  yetişmiş Gölbaşı'nın  insanı CHP’li  Özgün Ökmen, Ercan Şimşek İlçe Başkanlığı döneminde, kendisin de CHP Milletvekili Aday Adayı olunca  bana şunu dedi.  “Ercan’ı görürsen söyle, benimle kolkola gezmekten utanıyor mu?” dedi.  Ben, hiçbir zaman Ercan Şimşek’i görmedim,  zaten Ercan Şimşek’te, diğer CHP’liler gibi beni hiç arayıp fikir alışverişinde bulunmadığı  için bir türlü söyleyememiştim. Bakın, bugün yazmak kısmet oldu.   

 

Oysa ben biliyordum ki,  Özgün Ökmen’in yanında,  Bayram Duman vardı.  Bayram Duman’la da, Yusuf Aksakal’ın bir muhalifliği vardı.  Ercan Şimşek’le aynı ekipte yer alıyordu.  Yani, Başbakanlık  Müşteşar Yardımcılığı,  Eğitim Dostları Vakfı Başkanı, Ankaralılar …gibi birçok sıfatı olan ve CHP adına çalışan bu insan köy köy gezdi ancak CHP teşkilatından 1 kişi bile yanında yer almadı.  Sadece bir kişi ile yaşanılan sorun yüzünden her şey yok sayılıyordu.

 

  Aynı sıkıntıyı yine aynı dönemlerde  ilçemizde ikamet eden ünlü yazar Ferruh Sidar’dan duymuştum.   Bir zamanlar demişti ki, “Teşkilata bir iki uğradım, hiç kimse ilgilenmedi, parti üyeliğine bile davet eden olmadı!”demişti. Eminim böyle çok kişi vardır ilçemizde yetişmiş, üreten, marka ...sahibi…CHP teşkilatının Sonradan mahalle olan köylerde delege bile olmadığı konuşuluyordu, şimdi durum ne oldu bilmiyorum!

 

  Ancak, sorun belli ki sadece kişisel sorunlar değil,  CHP içinde yenilik hareketi istemeyenlerde var. Onun için eskimiş CHP’lilerin  kişisel hırslarını, parti çıkarlarının gerisinde tutmaları gerekiyor.

 

Yani, CHP’li eski ve yeni yöneticilerinin geçmişten de ders  çıkartarak, çekememezlik, hırs gibi egoları  yok ederek, eski ve yeniler el ele vermedikten sonra CHP, gelecekle ilgili vatandaşa yine umut veremez. Ya da hizipçilik yapanı derhal partiden uzaklaştıracaksın!

 

Onun içinde CHP’de bir yenilik hareketi şarttır. Artık, geçmişin kavgasını verecek insanlarla bu CHP teşkilatı yürümez.  Onun için de Nuriye Atabey bir şans olabilir. Birikimiyle, tercrübesiyle, vizyonu ve cesaretiyle teşkilatı da taşır,  CHP’yi de taşır, Teşkilatçılık ruhunu yok etmeden tüm Gölbaşı’nı da rahatça taşıyabilir.  Yeter ki, geçmişin kendi kişisel kavgalarıyla karşı karşıya getirilmesin. 

 

   Gölbaşı’nda herseçim zamanı hortlayan hemşehricilik CHP teşkilatını ne kadar etkiliyor  incelemek lazım,  kongre sürecinde biraz hissedildi.  Gölbaşı’nda 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan Erdal Eren teşkilatta halen etkilidir. Erdal Eren’in, Nuriye Atabey yönetimini de desteklemediği kongre de ortaya çıktı. Ancak, kongreden sonra da birlik ve beraberliği sağlamak,  tecrübesiyle koşulsuzca Eren’e düşer.


   CHP Gençlik Örgütü’de biraz ses veriyor ancak henüz kendi içerisinde duyulabiliyor.  Gölbaşı siyasetindeki  tekelleri kırmak için CHP bir model olarak  duruyor.  Başkan Nuriye Atabey’de bunun uygulayıcısı olarak görev aldı. 

 

   Bundan sonra yapılabilecek bir kongre için şimdiden ellerini avuşturarak bekleyenler de var.  Atabey’in pasif kalması ve bir şey yapamayan bir başkan imajıyla kamuoyunda tanınması için elinden geleni yapmaya çalışan muhalifleride gelecekte ne kadar yanlış yaptıklarını anlayacaklar.  Ancak, CHP’yi toparlamak için iş işten geçtiğinin farkına varabilecekler sanırım…

 

   Evet...Gölbaşı siyasetinde  sokaklara yansıyanlar ve izlenimlerim şimdilik  bu kadar....

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

03.03.2016

 

     Diğer taraftan,  Ben, siyasetçi değilim, siyaseti de  asla düşünmüyorum. Siyaset benim işim değil. Herkes işini düzgün yapsın.  Ben bir gazeteciyim ve Gölbaşı’nda da hep bağımsız  bir gazeteci olarak anılmak isterim.  

    

Rambo Dortmund ~ 06 Mart 2016, 20:02

Bayram bey hemen cevap yazdiniz diye tesekuru borc biliyorum Bayram bey lutfen konya yolu hakkinda Milleti bilgilendiriniz tahmin ediyorum en cokta bu yolun yapilmasini siz istiyorsunuzdu neden sayin Duruay bir bilgi vermiyor birde yapilacak projeyi gorsek biran saygilar

Bayram Türkmez ~ 05 Mart 2016, 23:45

Rambo Dortmund kullanıcı isimli yorumcumuz, tarafımdan herhangi bir e-posta gönderilmemiştir. zaten, siz benim ne yazıp, yazmadığımı artık bilirsiniz. selam ve saygılarımla

MURAT DUMRUL ~ 05 Mart 2016, 12:37

Bayram Bey ağzınıza sağlık, gerçekleri görmek fırsatları değerlendirmek lazım. Bu günün işini yarına bırakmamak gerekir.

Rambo Dortmund ~ 04 Mart 2016, 12:36

Bayram bey dun aksam sizden bir Mail aldim malesef hemen sildim Spam (Virus) vardir diye sizdense ozur diliyorum gercek sizden geldiyse Bayram bey siz Golbasini gururusunuz hergun ilgiyle yazdiklarinizi okuyorum Bayram bey bu Golbasi Konyayolu ne oldu hic bir haber yok? Sayin Duruay neden bir bilgi vermiyor? bence hep oyaliyorlar Milleti Bayram bey secimde sonra neler yapilacakti hani? nerde?

murat ~ 04 Mart 2016, 12:33

sayın yorumcu sizde araştırmadan yazıyorsunuz belki bu dönem yeşil alandan çıkarılmıştır. çevreci belediye başkanı, çevreci imar müdürü olmadan bu işler daha çok konuşulur

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.