Gölbaşı :
z     z
24 Şubat 2016, 12:51
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın kamu/yeşil alanları şimdi nasıl konut alanı oldu!

“Belediye Eski Başkanı Haşlak döneminden beri hangi yeşil alanları konuta nasıl dönüştürüldü!”

Gölbaşı'nın  kamu/yeşil alanları şimdi nasıl konut alanı oldu!

 

   Gölbaşı’nın arazileri hergeçen gün  değer kazanırken, yatırımcıların çoğu da ilçemizi tercih ediyor.  İlçemizin toprakları kıymetli, onun içinde zaten Belediye de Şehircilik ve İmar Müdürlüğü çok önemlidir.  Sık sık duyarız imar planlarının değiştiğini bu her değişiklik tabiri caizse bazen kimi insanın 7 kişisine, kimi insanın  7 göbek sülalesine yetecek kadarda  para kazandırıyor. Sonucunda arazi sahiplerine kazandırıyor. Onun için çok önemlidir.

 

      Benim Gölbaşı’ndaki gazetecilik hayatımda en çok dikkatimi çeken ise, Gölbaşı Belediyesi İmar Müdürlerinin hemen hemen hepsinin Gölbaşı dışından getirilmiş olmasıdır.  Bu getirilen imar müdürleri belediye başkanlığında değişikliği olduğu zamanda çekip giderler.

 

     Şimdi bunun niyesini sorgulamayacağım. Sonucunda Başkan istediği ekiple çalışma tercihini kullanıyor…

 

     Yalnız hakkını vermek lazım.  Gölbaşı dışından olmayan bir İmar yetkilisi de oldu,  resmen müdür sıfatını almasa da,  imar konusunda yetkilendirilmiş belediye yetkilisi de oldu.  O da yaklaşık 30 yıl önce.  Alanında uzmanlaşmış, zaman zaman yerel basına da bilgi veren,  tüm halkın  hakkı olan yeşil alanların nasıl talan edildiğini,  kamu arazilerinin nasıl peşkeş çekildiğini anlatarak, toplumu duyarlı hale getirmeye çalışan sayın Bekir Çay’ı unutmamak lazım.

 

     Bekir Çay,  Eski Belediye Başkanı rahmetli Bekir Gönenç zamanından Mümtaz Sarıtaş dönemi ve yetkisiz olarakta  Erdal Eren ve Dr.Cevdet Kara  dönemine kadar,  Gölbaşı Belediyesi’nde  görev yaptı.   Lafını sözünü esirgemeyen, kimlerin nasıl arazileri peşkeş çektiğini anlatan gazetemizde de birçok açıklamaları ve videoları bulunuyor. 

 

Bakınız bazı linklere:  http://golbasigazetesi.com/haber.php?hid=4324      

 

http://golbasigazetesi.com/haber.php?hid=4326     

 

http://www.dailymotion.com/video/xnqnm3_golbasi-nin-yesil-alanlari-nasil-yok-ediliyor-1_news           

 

         Bekir Çay’a Gölbaşı halkı adına bende teşekkür ediyorum,  kendisi duyarlı ve sorumlu bir vatandaş olarak vicdanen rahatsız olduğu konuları gündemine alıp, kamuoyu ile paylaştı.

 

  Ancak, bu açıklamaları da vatandaşlarımız ve yetkililerimiz dinleyip geçti… Kimse, peşine düşmedi, bu ne diyor? diye soran olmadı…

 

 

                 ////

 

 

           Biz gazeteci olarak herkese kapımızı açıyoruz. Yeter ki, konuşsun, ne konuşursa konuşsun, hakaret ve küfür etmesin, yalan ve iftira etmesin, kaynağı ve belgesi sağlam,  yahutta kamu yararı varsa konuşsun. Bizim işimiz de bu.

 

   Son dönemde sizlerde basından izlemişsinizdir. 

 

    Gölbaşı’nda arazi toplulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından arazilerin toplulaştırılarak daha çok verim alınması konusunda yapılan çalışmanın amacı dışında uygulamaya konulduğu iddiaları son aylarda ayyuka çıkmıştı.  Birçok mahalle de halen devam eden toplulaştırma için farklı açıklamalar da yapılıyor.  Kimisi,  açılacak yol veya konut alanları için  kamulaştırma (istimlak)  bedelinden kurtulmak için bakanlık yetkilileri  böyle bir yola başvuruyor! diyor...

 

Buna gerekçe olarak,   bazı küçük parsellerin aynı yerde, aynı şekilde kalmasını örnek gösteriyorlar.

 

     Bu konu önemlidir. Gölbaşı Belediyesi tarafından da yakından takip ediliyor mu! bilmiyorum ancak  bize gelen ihbarlara göre,  Büyükşehir Belediyesi, Milli Emlak Genel Müdürlüğü adına da tam parseller çıkartıbileceği  yönünde olup,  Gölbaşı Belediyesi haklarını koruyor mu, arıyor mu!

 

      Gölbaşı  Belediyesi bu toplulaştırma konusunda hangi çalışmayı yapıyor?  Bu çalışmalara müdahilmidir?  Bu çalışmalardan Gölbaşı Belediyesi faydalanabilecek mi yoksa Büyükşehir Belediyesi ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne mi arsalar gidecek?

 

    Bu konularda kamuoyunda çok sorular dolaşıyor.  Bu konu da belediye yetkilileri halkı bilgilendirici  heralde bir açıklama yapar.

 

///

 

  Ben yazmaktan yoruldum, söylemekten usandım ancak son bir kere daha yazıyorum.  Gölbaşı Belediyesi 45. Yıl Hatıra Ormanı  var. Gülermak Fabrikası’nın ana giriş kapısının önünden başlıyor uzayıp gidiyor Konya yolu boyunca…Burayı Gülermak Fabrikası depo alanı gibi kullanıyor.  Kendine göre Çamlarla etrafını çevirip, içine de ürettiği demir aksamlarını dolduruyor… Buraya neden kimse dokunupta, bu orman alanının korunmasını sağlamıyor?

 

   Burası hergün evden gelip giderken gözüme batıyor adeta… Görmesem, bilmesem rahatsız olmam belki ancak göz göre göre orman alanı işgal ediliyor.  Ayrıca, Gülermak’ın önünden geçen eski kadastro yolu ne oldu? Bu yol ZİÇEV’e kadar çıkıyordu. Şu anda ise Yol kapatılmış durumda olup, Gülermak’ın duvarına gelmeden içeriye  doğru olan  konut sitelerine doğru yeni bir yol açılmış… Bu yol eğer imar değişikliğine kurban gitmediyse açsanızda,  Serkent ve ZİÇEV’den itibaren, orman alanı içinden  Gazi Üniversitesi yerleşkesinin  yanından Alparslan Türkeş parkına kadar yürüyüş parkuru olsada vatandaşlarda yararlansa kötü mü olur.

    

///

 

  Yine bu bölgeden devam ediyim bari. Dedim ya bu imar planları çok önemli. 

 

Yine, bu Serkent Sitesi’ne giden yol 79. Cadde’ye girince sağ tarafta 20 dönüm arazi 2009 yılı öncesi,   Bölgesel Spor Alanı olarak imar planında geçerken, (115208/1) ne oldu da yapılan imar planı ile Konut dışı Kentsel Çalışma Alanına dönüştürüldü.  Hem de yoğunluk artırılarak.

 

      Bundan yaklaşık 20 gün önce Gençlik Hizmetleri ve Spor  Bakanlığı yetkilileriyle görüşmüştüm. Gölbaşı’nda spor tesisi yatırımı yapmak üzere arazi arıyorlar.  Hatta, bu konu da yer bulamadıklarını belirtip, bir arazi bulsak, belediye yer gösterse Gölbaşı’na sportif tesis yapacağız.”diyorlardı.

 

    Bakın, Bakanlık yer arıyor tesis yapacak arazi yok. Oysaki, arazi bir imar değişikliği ile konut dışı kentsel dönüşüm alanına çevrilmişti. Vatandaşların ortak  kullanım alanları nasıl ranta kurban götürülüyor görüyormusunuz!

 

        Yine bu arazinin hemen yanıbaşında bir benzinlik yeri içinde sıkıntılar olduğu bize  geliyor.

 

Konya Yoluna sıfır 4 dönümlük arazi  benzinlik alanı olarak planda yer ayrılmış,   ancak şartları uygun olmayınca  Karayolları yönetmeliğine takılmış. Benzinlik yapılamaz demişler! Ancak, ruhsat bile alınmış…

 

    Dedim ya,  imar plan uygulamaları çok önemli diye… Şimdilik, İncek – Kızılcaşar, Taşpınar... hattını hiç yazmıyorum, biraz daha elimize geniş bilgiler geçmesini bekliyorum…

 

////

 

Her tarafta imarı ilgilendiren bir konu var.   Daha geçen hafta yeni bir şikayet geldi. TOKİ’ye çıkarken soldaki  villaların çoğunu vatandaş şikayet etti. Aslında,şikayet eden vatandaşta projeye uymadan balkon kapatıp, çıkıntı yapıyor belediye de bunu mühürlüyor.  Vatandaş bakıyor ki, herkes aynısını yapmış, çekiyor fotoğraflarını gönderiyor belediye ye… Ben de bunlar gibi yapıyorum, o zaman hepsi kaçak , işlem yapın! diyor.

 

///

 

Geçen gün yine  bir MHP’li yönetici ile konuşurken şikayet ediyor.  “Sahil Parkı’ndan giderken bir işletmeye ait,  Mogan Gölü kıyısında 3 katlı bina yapıldı. Tamamen imara ve projeye aykırı, kaçak yapı oluştu. Bu konu hakkında Belediye meclisine  birkaç defa önerge de verdik ancak bir sonuç alamadık.  Gazetecilerde bunu yazmıyor” diye de sitem ediyor.  Bakalım , bekliyorum tam olarak isim, cisim, ada parsel neyse son durumunu belirten konumunu bildirecekte bizde yine buradan sizlere aktaracağız..

 

///

 

  Bu imar işleri bitmez.

   Birde son zamanda moda olmuş. Gölbaşı merkezden bakınca  uzaktan görülen çok katlılar var ya (20-30 kat) o bölge de yapılan inşaatlarda kış bahçeleri var projelerinde. Hele, Karagedikli bir işadamının projelerindeki kış bahçeleri çok ilgi görüyor ve peynir ekmek gibi dairelerin satıldığı haberleri geliyor. Bu lüks dairelere yapılan kış bahçesi olarak projede ayrılan bölümler çok önemlidir...Bunu uzmanlarıyla görüşüp, detaylı bilgileri yine sizlerle paylaşacağız.

 

    Ve şunu da özellikle belirtiliyorum.  Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ı yakından tanırım. Kendisi çok dürüst ve yetim hakkı yemezde, yedirmezde... Onun için bu imar konularında hiç taviz vermez. Yeterki bilsin, duysun, görsün...

 

Saygılarımla

Bayram Türkmez

14.02.2016  www.golbasininsesi.com  yazısı

 

 

OKUYUCULARIMIZA;  Gölbaşı Gazetesi ve Gölbaşı’nın Sesi Gazetesi haber ve  yorumların daha fazla kişiye ulaşması için,  kamu yararına faydalı görüyorsanız  sosyal medya hesabınızda  paylaşılabilirsiniz…

bekir çay ~ 29 Şubat 2016, 06:52

umut ~ 25 Şubat 2016, 13:20

Sayın bekir bey, eski belediye başkanları Mümtaz Sarıtaş, Erdal Eren, Cevvdet Kara döneminde yeşil alanlarda bir şey yapılmadı mı onları da konuşun bari herkes bilsin

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.