Gölbaşı :
z     z
12 Şubat 2016, 00:19
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

BU TOPLUM NEDEN YORULDU...

BU TOPLUM NEDEN YORULDU...

 

BU TOPLUMU BÖYLE YORAN NEDİR!  NEDEN BU KADAR YORULDUK!

 

“Dün çıkan çatışmada öğrenilen bilgilere göre 9 şehidimiz var. Şehiditlerimizden birisi de ilçemizde ikamet etmektedir.


Gölbaşı Toki Konutlarında İkametgah eden Jandarma Özel Harekatçı Yüzbaşı Fatih Yaşar Diyarbakır’ın Sur ilçesinde teröristlerle girilen çatışma sonucu şehit düştü.Şehit Fatih Yaşar’ın cenazesi baba ocağı Konya’nın Seydişehir İlçesine defnedilecek.” … diye yazarak  başsağlığı mesajı veriyor önceki gün...

 

     İlçemizde başka da ne bir siyasi, ne bir sosyal, ne de bir gazetecinin sosyal medyasında ya da başka bir iletişiminde bu konu ile ilgili bir söylem yok, eylem yok...Neden! Hadi kendimizi bir sorgulayalım ve sonuçlarını görelim...

 

Bu mesaj dün Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın sosyal medyasından alıntı olup,  Bu ülkenin nereye gittiğini değil, toplumsal reflekslerin nasıl kaybolduğununda bir göstergesi olarak  sorgularken,  artık bir gerçekte karşımıza çıkıyor.

 

Bundan 15 yıl önce bir / iki gelen şehitlerimiz olunca Gölbaşı halkı ayaklanırdı, eylem yapar yürürdü. Yerel basın, Siyasi ve Sosyal oluşumlar kınar, manşetler atılırdı.

 

 Bundan 5 yıl önce günde 1 değilde,  sayıları  3 veya 5 gibi çok şehit olan askerlerimiz, polislerimiz için  ilçemizde  yürümeler olmadı ancak yine de sosyal, siyasal dinamikler yerel gazetelerinde desteğiyle terör örgütünü kınar, lanet mesajları verilirdi. Gazeteler manşet haberler yapardı.

 

Son 2 aydır hergün şehit geliyor.  Şehitlerimizin çoğu Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Başkanlığı yerleşkesindeki  “Şehitler Cami’sinde” kılınan cenaze namazından sonra memleketlerinde toprağa verilmek üzere sonsuz yolculuğa çıkıyorlar.  Bu şehitlerimizin içerisinden Gölbaşı’nda ikamet edenlerde oluyor…

 

 Son olarak işte yukarıda  belirtilen şehit Jandarma Özel Harekatçı Yüzbaşı Fatih Yaşar’da  Gölbaşı TOKİ’de ikamet ediyordu.  Bu şehidimiz için Belediye Başkanı Fatih Duruay sosyal medya hesabında bir açıklama yaparak duyuruyor ve başsağlığı diliyor…

İyi de, bu topluma ne oldu böyle de sessiz kalıyor!

 

Toplum mühendisleri, siyasi temsilciler, sosyal yöneticiler, kamu yetkilileri  ve halkımıza ne oldu ki artık yanıbaşımıza şehit geliyor da hiç sesimiz çıkmıyor?

 

Kim getirdi bizleri böyle etkisiz ve tepkisiz bir toplum haline ey halkım!  Sosyal medya da  kendi ülkesinin siyasetçisine  muhalefet yapıyor diye  durmadan küfür eden, hain diye damgalayan vatanseverler,  bu ülkenin nereye gittiğinin önemi kadar,  bu milletin hafızası, kültürü,  birliği, dirliği nereye gidiyor diye neden düşünmüyorsunuz? Sizler,  kendi ülkenin insanını etnik ve dinsel olarak bölen vatanseverlerdenmisiniz!

 

Bunu neden sormuyor ve sorgulamıyorsunuz?  Nerede bir eksiklik yapılıyor, bunu tesbit edip bu toplumun dinamik kalması sağlanmıyorda, ancak kendi ülkenin siyasetçisine muhalefet yapıyor diye!   kötüleyip, hain ilan ediyorsun!

 

Bakın,  çok somut olarak,  bir toplum yorgunluğu ortada duruyor.  Artık, hergün şehit gelmesi olağanmış gibi alıştık hiç sesimiz çıkmıyor.  Ateş düştüğü yeri yakıyor! Bu gerçeği hepimiz biliyoruz ancak Şehitler bu milletin evlatlarıdır. Ne oldu da artık hiç sesimiz çıkmıyor bu terör örgütleri tarafından şehit edilen evlatlarımız için…

 

Artık, bir savaşa girdikte bunlar normalmiş gibi mi görüyoruz ? Bu bir savaş değil,  savaş olması için karşında da bir devlet gücü olması lazım. Bu terörle mücadele değişik şekillerde 30 yıldan beri var. Karşımızda bir dış devlet askeri gücü yok, kendi ülkemizin topraklarında oluyor bunlar.

 

Ancak, son zamanlardaki gibi olağanlaşmamıştı! Şehitlerimiz geliyor,  artık kimmiş, hangi memlekettenmiş, nasıl olmuş, nerde olmuş… gibi sorulara cevap bulundu mu yetiyor…

 

Türkiye gündemi hergün şehit haberleri  ve Suriye ile doldu.  Bu toplum bu kadar çabuk nasıl yoruldu?  Ülkemiz insanlarını yoran nedir?

 

Yoksa, toplumsal olarak yöneticiler tarafından hayal kırıklarına mı uğratıldık!

 

    Ne oldu?


  “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye tepkisel söylemlerle bu terörün durdurulamadığını mı anladık. Tekbir sesleriyle bu ülkeden şehitlerin eksilmediğini mi gördük!  


  Milli duyguları hassas olan  yerleşim alanlarında Türk Bayrağı asıp,  vatandaşlara  Türk Bayrağı dağıtarak  teröre tepki göstermekle bu sorunun çözülmediğinin mi farkına vardık.

 

Neler oldu bu zaman içerisinde de bu milletin zihinleri bu kadar yoruldu ya da yorduruldu!


Bu yorgunluk, vatandaşların terörle mücadeleye bakışında  güvensizlik yaşayıp, çıkış yolu bulamadığı  için mi acaba?
Yorulmadıysa bu sessizlik neden?  Normal mi sizce de!   Yöneticiler bu duruma ne diyor acaba! Nasıl ve neden geldik bu hale…

 

Toplumsal enerjimizi nereye ve nasıl harcadık! 

   Ülkenin, Bölgenin siyasi, sosyal ve bürokratik yöneticileri olarak neden şehit gelmemesi için hangi koşulların yaşanması gerektiği üzerine kafa yorup,  kendi ülkemizde bir bütün halinde huzur içinde yaşayamıyoruz?

       Neden! İç ve dış politikaların neresinde yanlışlık yapılıyor da bu işler başımıza geliyor!  Bırakın Türkiye genel siyasetini, bölge ve ilçe siyasetinde bile bu konular sorgulanmalıdır, tartışılmalıdır  ancak baş neyse, ayak onu yapıyor!

 

Bu durum,  toplumumuzun geleceği ile de ilgili olup,  nasıl bir sosyal ve kültürel yön alacağının da görülmesi açısından sosyologların açıklaması gereken önemli  bir konu sanırım.

 

Şehitlerimiz ruhunuz şad olsun...

 

Ve tek tesellimiz...

 

Vatansever şair Mithat Cemal Kuntay'ın (1885-1956) " On beş yılı karşılarken" isimli şiirinin son satırlarında olan meşhur dizesi;

 

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,

TOPRAK,  EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR...

 

Saygılarımla

Bayram Türkmez

11.02.2016

 

AÇIKLAMA :  HERKESİN GÖZÜ İMAR MÜDÜRLÜĞÜ'NDE... isimli yazı için tıklayın www.golbasininsesi.com  

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.