Gölbaşı :
z     z
11 Şubat 2016, 23:36
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Belediye'den ücretsiz sinema...

“İzlemek istiyorsanız şimdiden yerinizi telefonla ayırtın...4855510-13”

Belediye'den ücretsiz sinema...

 

~~Gölbaşı Belediyesi tarafından ücretsiz sinema gösterimi hizmeti sunulacak.

 

     Gölbaşı Belediyesi gündemde olan sinema filmlerinden olan, Ertuğrul filmini Gölbaşılılara ücretsiz izletecek.  18-22 Şubat tarihleri arasında Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde her akşam saat 19.30’da başlayacak.

 

   Diğer taraftan filme ilginin yoğun olacağı tahmin edilirken,  belediyenin ilgili telefonları aranarak yer ayırtılacak...

 

   Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay,  tarihte yaşanan gerçek bir olayın sinemaya aktarılmasının önemine değinerek, tüm Gölbaşılıları filmi seyretmeye davet etti.

 

Film, iki ülkenin, Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul’u ziyaret etmesinin ardından Osmanlı firkateyni olan Ertuğrul Japonya’ya gider. Ertuğrul Japonya’dan geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarpar ve 681 kişiyle sulara gömülür. Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kalır, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilirler. İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur. Bunun üzerine Japonya dışında bütün ülkeler uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan çıkarır. Bu durumu öğrenen dönemin başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Tahran’dan tanınan sürenin bitimine yakın pilot Ali Özdemir’in yönettiği Türk uçağı Tahrandaki 215 Japon yolcuyu kurtarır.  

 

         Bu tarihi gerçeklerden yola çıkan Japonya ve Türkiye ortak yapımı filmin kadrosunda Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy, Yui Natsukawa, Uğur Polat, Yukiyoshi Ozawa, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi isimler bulunuyor.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.