Gölbaşı :
z     z
02 Şubat 2016, 20:18
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı Kent Konseyi ne yapıyor!

Gölbaşı Kent Konseyi ne yapıyor!

 

Bayram Türkmez


Gölbaşı Kent Konseyi geçen hafta  bir araya gelip, Gölbaşı’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme getirecekti ancak çoğunluk sağlanamayınca açılmasıyla, kapanması bir oldu.

 

     Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda geçen hafta toplanmak üzere bir araya gelen Gölbaşı Kent Konseyi üyeleri çoğunluğu sağlayamayınca sonuç alamadı.  110 üyesi bulunan Kent Konseyi toplantısına 20 kadar üye geldi.

 

   Gölbaşı Kent Konseyi’ne başkanlık eden Belediye Meclis Üyesi Rıza Kuyrukçu’da toplantıya katılamayınca  yerine GÖLDER Başkanı Gürsel Demirci başkanlık etti.  Kent Konseyi toplantısı açılışını yapan Gürsel Demirci yaptığı yoklama sonucunda yeterli çoğunluk sağlanmadığı tespit edilince toplantıyı kapattı. 

 

     Toplantıya katılan üyeler,  Kent Konseyi’nin yeniden yapılanması gerektiğini belirttiler.

 

GÖLBAŞI KENT KONSEYİ 12 YILDIR PASİF DURUMDA…

 

  Gölbaşı Kent Konseyi 12 yıldır hiç etkili olamadı.  Belediye Eski Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde kent konseyine Belediye Meclis Üyesi Satılmış Akgeyik başkanlık yapıyordu.  Bu dönem de doğru dürüst hiç karar alınmadığı gibi, kent konseyinin hiç etkisini göstermedi.

 

Belediye Eski Başkanı Yakup Odabaşı döneminde Başkan Yardımcısı Murat Bölük Kent Konseyi’ne başkanlık etti. Bu dönem düzenli toplantılar yapıldı ancak yine de etkili kararlar alınmadı.  Gölbaşı Kent Konseyi’nin aldığı öneri niteliğindeki kararlarda  etkili olamadı.

 

Belediye Başkanı Fatih Duruay döneminde  Belediye Meclis Üyesi Rıza Kuyrukçu Gölbaşı Kent Konseyi Başkanı seçildi.  Kent Konseyi bugüne kadar yapmış olduğu toplantılarda bir sonuç alamayınca üyelerin çoğu da artık toplantılara katılmamaya başladı.

 

    Kent Konseyindeki temel sorun,  Belediye’den ve siyasetten bağımsız düşünen üyelerin seçilememesi olup,  Gölbaşı’nın sorunlarını yakından takip eden STK ve Tüzel kişiliklerin kent konseyinde etkili görev verilmesi gerekiyor.

 

      KENT KONSEYİ, BELEDİYE BAŞKANININ YÜKÜNÜ PAYLAŞTIĞI GİBİ,  BELEDİYE VE SİYASİ  ETKİLİLERİN YAPMAK İSTEYİPTE SİYASETEN YAPAMADIĞI BİRÇOK KONUYU GÜNDEME TAŞIYIP, ÇÖZÜM ÜRETEBİLİR…


  
       Belediye Başkanı Fatih Duruay’a gazetemizin önerisini sunuyoruz.

 

       Gölbaşı’nda, Türkiye’yi yöneten birçok siyasi, sosyal, insanlarla, üst düzey bürokratlar, Hukuk insanları ve emekli askerler ikamet etmektedir.  Bu insanlarında Kent Konseyi’nde görev yapabilmeleri için çalışmalar yapılmalıdır.  Böyle bir kent konseyi Gölbaşı’nın markalaşmasına da katkı sağlayacağı gibi,  birçok sorunun en üst düzeyde gündeme gelmesi sağlandığı gibi,  çözümü konusunda da doğru bir yol  izlemek kolay olacaktır.

 

 Ayrıca, Gölbaşı Kent Konseyi içinde tıpkı Etimesgut Belediyesi’nin yaptığı gibi bağımsız bir bina tahsis edilmesi,  kent konseyine verilen önemide ortaya koyacaktır.  Bu yer konusu yıllardan beri gündemde olup bugüne kadar gerçekleşmemiştir.

 

bekir çay ~ 09 Şubat 2016, 06:52

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.