Gölbaşı :
z     z
15 Ocak 2016, 22:00
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü için neler yaptılar! - 7-

Mogan Gölü için neler yaptılar!  - 7-

 

6. Bölümden devam
Bölüm 7


 1984  yılından bugüne kadar Mogan Gölü’nün kirlilikten kurtarılması için  her dönemin Belediye Başkanları tarafından  neler yapıldığını sizlere anlatmaya çalıştım. Haftalarca yapmış olduğum araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu bilgiler bir emeğin ürünü olup,  Gölbaşı halkının bilgisine sunmaktan ve gelecek kuşaklara aktarmaktan mutluluk duyuyorum...

 

Ancak, benim bu bilgileri gelecek kuşaklara taşımam tek başına kıymetlenmiyor, bu bilgileri yorumlayabilecek, anlayabilecek, gelecekle harmanlayabilecek...kurumsal ve tüzel kimliklere de ihtiyaç vardır.  Kimisi için bu araştırma bilgileri hiçbirşey ifade etmeyebilir ancak sorumluluk sahibi olupta, geçmişe ve bilgiye değer verenler için çok önemlidir.

   

      Hz. Mevlana'nın dediği gibi;  "Sözde kalan bilgi cansızdır. Alıcısı olmayan bilgi ölür gider"  Umarım 7 bölümden oluşan bu çalışmanın alıcıları çıkar.

 

Selam ve Sevgilerimle 

Bayram Türkmez         

 

Bu yazı dizisinde yazılan her cümlenin kaynağı sabittir. Onun için hepsi gerçekte yaşanan olaylar olup,  Gölbaşı Mogan Gölü’nün iyileşmesi için her dönemin Belediye Başkanının bir çabasının var olduğu görülmektedir ancak sonuç almada sorunlar çıktığı da ortadadır.

 

2008 – 2014 yılları arasında Mogan Gölü’nün temizlenmesi konusunda çok çalışmalar yapılmadı ancak tanıtımı konusunda etkinlikler oldu. Su çekilmeleri, Balık ölümleri ve kamış yangınlarıyla Mogan Gölü sık sık gündeme gelirken, 2015 yılı İktidar Partisinin Teşkilatı ve   Belediyesi de Mogan Gölü için umut oldu.

 

   2008 yılında Gölbaşı Belediyesi tarafından desteklenen   Öğretmen Mehmet Nuri Parmaksız'ın  organize  ettiği  5. Mogan Şiir Akşamları programı ile ilgili bir  şiir kitabı bastırıldı. Bu organizasyonda,  Mogan Şiir Akşamlarını geleneksel hale getiren M.Halis Bozkurt ve yerel şairlerin yokluğu belli oldu.

 

2009  yılında Mogan Gölü tarihinin en düşük su seviyesine geldi.  Sular öyle bir çekildiki  kıyıya doğru  bazı bölgelerde 100 metreye yakın bataklıklar oluşmuş,  sivrisinekler ve kokular artmıştı.  2009 Şubat ayından itibaren kar ve yağmur sularıyla yeniden sular yükselmeye başladı.

 

Kar ve Yağmur sularıyla birlikte Gerder Bölgesindeki taş işletmecilerinin çalışmalarının kirli sularıda Mogan Gölü’ne çamur şeklinde akıyordu.  Bu soruna en çok tepki gösteren GÖLDER Sekreteri, rahmetli Hikmet Özdemir basına ortak açıklamalarda bulunuyor, yetkilileri göreve çağırıyordu.

 

Bu yıl Mogan Gölü kamışlıklarınında sık sık yanmaya/yakılmaya başlandığı yıl oldu.


Ankara İl Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Birimine bağlı ekipler Mogan Gölü’nde sık sık denetimler yapıyor ve yüzlerce metre uzunluğunda kaçak balık ağlarını yakalayarak imha ediyordu.

 

2009 yılı Kasım ayı içerisinde de yine balık ölümleri gerçekleşti. Binlerce gümüş balığı ölüsü kıyıya vuruyordu. Özel Çevre Koruma Kurumu balık ölülerini toplamak için 4 kayıkçı eleman görevlendirdi.

 

  Fotoğraf sanatçısı Barış Koca,   Avrupa’da “Wild wonders of europe”  Avrupa’nın yabanıl harikaları adıyla doğa ve vahşi yaşama dair sıra dışı güzelliklerin konu aldığı fotoğraf yarışmasında  Mogan Gölü’nden çektiği “Sabah Sisi” ve “Bahriler” adlı fotoğraflarıyla finale kalarak,  Mogan’ı gündeme getiriyordu. Barış Koca ayrıca Mogan ve Eymir Gölü'nden çektiği fotoğraflarla oluşturduğu "Kentteki Yaban Eymir-Mogan" kitabı halen satış halindedir...

 

2009  Aralık ayında;  ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ise Mogan Gölü’ne Kızılırmak  hattından  2010 yılında da su verilemeyeceğini açıklıyordu.

 

2010 Temmuz ayında;  Özel Çevre Koruma Kurumu Gölbaşı Mogan Gölü için yeni bir proje uygulamaya koydu.  İçerisinde akademisyenlerinde bulunduğu, Biyoloğ, Çevre Mühendisi, Orman Mühendisi ile sahada çalışacak 9 kişilik ekip başta Mogan Gölü’nün kirliliği olmak üzere, Sevgi Çiçeği konusunda da raporlar hazırlayıp yetkililere sunacak.  Ö.Ç.K.K. Başkanı  Ahmet Özyanık bu raporlarla birlikte Mogan Gölü için “Göl Yönetimi” oluşturulacağını, bu konuda tüm kamu kurumlarına yazılar yazıldığını  açıklıyordu.

 

2010 Kasım ayında, Özel Çevre Koruma Kurumu Bölge Müdürü Ümit Turan  yeni açıklamalar yaparak,  Mogan Gölü ile ilgili kullanım yönetmeliği hazırlanacağını tekrarlıyordu.  Ayrıca, gölde kaçak avcılar ile diğer sorunlar için 1 ay içerisinde bakıma alınan teknenin Gölbaşı Belediyesi’ne teslim edilerek,  tekrar Mogan Gölü’ne bırakılacağını belirtiyordu.

 

Belediye Başkanı Yakup Odabaşı Mogan Gölü’nün sorununun, Gölbaşı Belediyesi’ni aştığını söyleyip,  AK Parti hükümeti ve Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu çözebileceğini belirtiyordu.  2011 Ocak ayında buz tutan gölde mahsur kalan kuşları, GÖLDER yöneticileri gibi  kendi elleriyle besliyordu.

 

2011 Ekim ayında;  Belediye Başkanı Yakup Odabaşı Turizm, Kültür, Göl Yönetimi, Ekolojik Tarım, Eğitim, Öğrenci Değişimi, Belediyecilik hizmetleri, AB Proje ve fonları konusunda ortak projeler gerçekleştirilmesi amacıyla Litvanya’nın Bırzaı Belediyesi, Letonya’nın Rezende Municipality Belediyesi ve Adıyamanın Kahta Belediyeleri ile kardeş şehir olarak sözleşme yaptı.

 

2012 Kasım ayında  Mogan Gölü’ne uçak konacağı gündemden düşmüyordu.  Gölbaşılılar,  Doğal yaşama zarar vereceği için  “Kuş sesi yerine, uçak sesi dinlemek istemiyoruz.” diyerek  karşı çıktılar.   Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından gündeme getirilen “Mogan Gölü’ne Yolcu Seferleri”  için Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yanı sıra,  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin çıkmadı.

 

   2012 yılında Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'nın desteğiyle basılan,  Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı Hulusi Gürpınar tarafından  “Endemik” Gölbaşı Sevgi Çiçeği tanıtımını içeren kitabın yanı sıra yine İlk Belediye Başkanı Bekir Gönenç’in anılarını da içeren “Köyden Kente Gölbaşı” isimli kitabıyla ilçenin kuruluşunun hangi aşamalardan geçtiği anlatılıyordu.

 

2012 Nisan ayında,   bahar yağışları artmış, Mogan Gölü taşmış, Atatürk Sahil Parkı başta olmak üzere, Mogan ve Eymir bağlantısını yapan kanalda spor sahaları bölümünde taşınca Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’yla birlikte aynı bölge sular altında kaldı. GÖLDER yöneticilerinin 2 yıl önce yaptığı Atatürk Sahil Parkı kıyısının yarım metre daha yükseltilmesi talebini  Belediye yeni gerçekleştiriyordu. TEK yolu üzerindeki su kanalı bağlantı köprüsünün altını  DSİ ekibi genişleterek sorunu çözmeye çalışıyordu.

 

Aynı tarihlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Gölbaşı için çılgın bir proje yapacağını açıklıyor ve şöyle diyordu. “Eymir Gölü çevresinde bir çalışmamız var.  Eymir Gölü ve Mogan Gölü’nü birleştirip, ayrıca Çankaya, Mamak viyadüğüne kadar uzatacağız.Eğer yapabilirsek tabiri caizse Gölbaşı’nın üst kısmında da 3 tane yeni kademeli göl yapacağız. Toplam olarak 42 km.lik birkanal olacak ve yeni bir kanal olacak.”dedi.

 

Gölbaşı Mogan Gölü’nde çeşitli etkinlerde yapılmaya başlandı.  Son dönemde geleneksel hale gelen “Dragon Festivali” her yıl Moganpark içerisinde yapılıyor.  3 gün süren festivalde değişik şehirlerden gelenler göldeki yarışmalara katılıyor.

 

 Başkan Yakup Odabaşı döneminde, özellikle  2012 yılında yapılan Gölbaşı Uluslar arası  9. Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği’nde Mogan Gölü tanıtımı ve kirliliğe dikkat çekmek için birçok etkinlikler yapıldı.


  “ Mogan Gölü Foto Safari”yarışması , “Mogan Gölü Yüzme Yarışları” “Mogan Gölü Model tekne yarışları”, Mogan Gölü balık tutma” yarışları, “Mogan Gölü Koşuşu”…gibi hem yerelde hem de Türkiye gündemine taşıyan  etkinlikler yapıldı.  Daha sonraki yıllarda Foto Safari ve Yüzme yarışları organizasyonu yapılamadı.

 

2013 Şubat ayında “Mogan Gölü’nün sahibi kim?” sorusuna açıklama geliyordu.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mogan Gölü’ndeki yetkilinin yine bakanlık olduğunu açıklıyordu.

 

2013 Mart ayı içerisinde CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri İsa Hayırlı, Dilek Tunç, Nükhet Tuğcu, Saadet Teymur, Nihat hatam Büyükşehir Belediyesi'ne önerge vererek Mogan ve Eymir Gölü'ün kurtarmak için harekete geçin" dediler.   


2013 Mayıs ayında Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı,  Mogan Gölü ile ilgili bir panel düzenleneceğini açıklıyordu. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılacak panele, “Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Sedat V.Yerli, Ankara Üniversitesi’nden Ahmet Altındağ ve Prof. Nilsun Demir,  Doç. Dr. Akasya Topçu ile Sucaattin Baran’ın konuşmacı olarak katılacağı  Mogan ve Eymir Gölleri’nin kirlilikten kurtarılması konuşuldu.

 

2013 Temmuz ayında, Gerder Bölgesi’ndeki taş işletmecilerden gelen kirli suyun Mogan Gölü’ne kadar ulaşması sonucu,  Gölbaşı Belediyesi tarafından doğal çökeltme havuzları yapıldı.  Başkan Odabaşı,  taşçılardan gelen kirli suyun önemli ölçüde önüne geçildiğini açıklıyordu.

 

 Aynı tarihlerde  Gölbaşı Belediyesi Mogan Gölü’ne bir gezi teknesi aldı. Göktürk adını verdiği tekne ile vatandaşları Mogan Gölü’nde tur attırarak, gölü yakından görmelerini sağladı.

 

2013 Eylül ayında yine Mogan Gölü’yle bağlantılı olan Sevgi Çiçeği’nin hikayesini anlatan kitabını tanıtan Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı Hulusi Gürpınar,  “Zeynep ile Mehmet’in aşkı” isimli kitapla  Mogan Gölü’nün iki yakasının tarihçesini de anlatarak gündeme taşıdı.

 

2014 Aralık ayında;  Ankara’da Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) mühendis Ertan Baydar tarafından tasarlanan ‘Moonstar Ayyıldız’ isimli teras manzaralı yüzen ev tekne, Mogan Gölü’ne indirildi. Mogan’a test amaçlı indirilen yüzen ev, yurt içi ve yurt dışına ihracatı yapılacak.

 

         Belediye Başkanları ve siyasi yöneticilerden başka son 30 yıldır gündemde tutan;  Mogan Gölü güzellikleri ve sorunlarını,   yerel basın başta olmak üzere, 20 yıldır GÖLDER yetkililerin de  dilinden düşmedi. Bölge ve ulusal basında sürekli gündemde tuttu.  Özel Çevre Koruma bölgesi içerisinde olan ve kıyı kanununa tabi olduğu açıklanan Mogan Gölü'nde esnek uygulamayla özel ve kamuya ait olmak üzere birçok tesis yapıldı.  Yerli ve yabancı konukları ağırlayabilecek kapasitede marka işletmeler Mogan Gölü çevresinde yerini aldı. Spor tesisleri,  Yüzme Havuzları, Düğün Salonları ve farklı toplantı salonları için mekanların oluşturulmasına fırsat verilerek Mogan Gölü  hükümet  yöneticileri ve bürokrasinin üst yöneticilerinin ilgilendiği konu oldu.  Çevresiyle birlikte 1-2 km. uzağında yapılan inşaatlar,  Mogan Gölü manzaralı  satışlarında bir parçası olarak daha da kıymetlendirildi. Ve her seçim öncesi verilen sözler umutları biraz daha artırarak bugünlere gelindi.

 

2014 yılında;  AK Parti  Gölbaşı İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile birlikte Yönetim Kurulu üyeleri, önceki teşkilat başkanları gibi,   dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçe teşkilatını ziyaretinde ve  Vilayetevi Sosyal Tesisleri’ne uğradığında,  Diğer Bakanların  sık sık Gölbaşı’na gelmesi sırasında ilçemizin değeri olan "Sevgi Çiçeği tablosu"  ya da Mogan Bıçak’tan "Ankara Kaması" hediye ederek,  Mogan Gölü ile ilgili sorunları dosya halinde sunuyordu. 

     Aynı sorunu Belediye Başkanı Fatih Duruay’da, Belediye yi ziyaret eden Hükümet yetkililerine,  milletvekillerine  ve ilgili bürokratlarla    anlatarak sürekli gündeme getiriyor ve çok önemsiyordu...

 

         2015 Haziran seçimleri öncesi Gölbaşı’na gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gölbaşılılara söz verdi. 

 

        Gölbaşı’yla ilgili iki müjdeyi paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gölbaşı’na 200 yataklı bir Hastane inşası için çalışmalar son aşamaya geldi. Proje tamamlanmak üzere. Hemen arkasından ihale ve inşa aşamasına geçilecek. İkinci müjdemiz Mogan Gölü’nün temizlenmesiyle ilgili; onun da projesi hazır, bütçe ayrıldı, çok yakında somut adımlar atılmaya başlanıyor. Hasretle beklediğimiz Gölbaşı’nı ikiye bölen Konya Yolu meselesi Çevre Yolu’ndan Aksaray istikametine yapılacak otoyolla zaten kendiliğinden çözülecek. Hepsinin de Gölbaşımıza hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.


2015 Ağustos ayı ; Son 2 haftadan beri Mogan Gölü’nde meydana gelen balık ölümleri ve pis kokular yüzünden oluşan kirlilik TBMM gündemine taşındı.  Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent GÖK;   Mogan Gölü’ndeki kirliliği bir kez daha TBMM gündemine taşıdı

 

2015 Eylül ayı , Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği (GÖLDER) Başkan Yardımcısı Hakan Halil Ayan Mogan Gölü çevresinde yaptığı incelemelerle, kirlilik tespitlerini basın mensuplarıyla paylaşarak,  bazı işletmelerin   Mogan Gölü’ne doğrudan atık bırakıldığını iddia etti.
Diğer taraftan,  Başkentlilerin nefes alabildiği en önemli mekanlardan biri olan Mogan Gölü'nde balık ölümleri yine devam ediyordu...


 
2015 Eylül ayı sonunda Belediye Başkanı Fatih Duruay TRT ekranlarından müjdeyi veriyordu.


Duruay yaptığı açıklamada temizlik çalışmaları kapsamında gölün altında bulunan çamurun temizleneceğini ifade ederek, “Şehircilik Bakanlığımız tarafından göl temizlenecek. Su ve Orman Bakanlığımız tarafından da gölümüzü besleyen 12 deremizin ıslahı yapılacak. Ankara Büyükşehir ve Gölbaşı Belediyesi de gölün etrafındaki rekreasyon alanlarını yapacak. Gölbaşı inşallah bu çalışmalarla tertemiz bir göle kavuşacak” dedi

 

  2015 Eylül ayında;  Mogan gölü dip çamuru temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı, göl çevre düzenlemesi işleri ile mogan ve eymir gölleri havzasında kirliliğin önlenmesi ve rehabilitasyon işlerinin yapılmasına ilişkin işbirliği protokolu Gölbaşı’nda  Ankara Büyükşehir Belediyesi Mogan Park Sosyal tesislerinde düzenlenen toplantı ile imzalandı. Düzenlenen toplantıya,  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya ve birçok bakanlıklardan  yetkililer katıldı. Düzenlenen sözleşme ,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve  Gölbaşı Belediye Başkanlığı arasında gerçekleşti.

 

2015 Ekim ayında;   Gölbaşı’nda ikamet eden Cemil Çiçek, kendini bir Gölbaşılı gibi hissedip, ilçenin sorunlarıyla yakından ilgilendiğini Başkan Fatih Duruay açıklıyordu..  Cemil Çiçek, Mogan Gölü temizliği ile ilgili sorulara da “Bakanlıkları ve Büyükşehir Belediyesini işaret ederek, “Burda herkesin sorumluluğu var,  Bu gölün temizlenmesi sadece Gölbaşı için değil, Ankara ve Türkiye içinde de lazım.”dedi.


 
Belediye Başkanı fatih Duruay uykularımı kaçırıyor dediği Mogan Gölü iyileştirme çalışmaları için,  Konya Yolu üzerindeki üst geçitlere büyük reklam panoları astırarak “Mogan Eski Günlerine Kavuşuyor” diye sevincini paylaşırken,  AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’da 2016 yılında Gölbaşı’nın 3 önemli sorunu olan Mogan Gölü, Konya Yolu alt geçidi ve Hastane sorununun çözüleceğini açıklıyordu…

 

Şimdi,  Gölbaşı'nın bu önemli sorununu  32 yıldan beri  gündemde tutan Gölbaşılılar,  bu dönem verilen sözlerin etkisiyle  sorunların çözüleceğine inanıyor ve  büyük bir umutla  bekliyor...

 

Bölüm – 7

SON

 

AÇIKLAMA :  7 bölüm halinde yazdığım MOGAN GÖLÜ TEMİZLEME HİKAYESİ'nin gelecekte bir kitap halinde sunacağımız için kaynak gösterilmeden tamamen ya da kısmen alıntı yapılmamasını rica ederim.

 

    Ayrıca, Belediye Başkanları döneminde neler yapıldığını  anlatmaya çalıştığım bu çalışmalardan detaylar yazmak isteyen, fotoğraf göndermek isteyen ... ilgili, etkili ve yetkililer olursa golbasigazetesi@gmail.com adresine  yazarak  katkı verebilir.

 

Selam ve Saygılarımla

 

Bayram Türkmez

15.01.2016

 

YARARLANILAN KAYNAKLAR

Gölbaşı Ekspres Gazetesi

Özel Haber Gazetesi

Gölbaşı Gazetesi

www.golbasigazetesi.com

www.golbasininsesi.com

www.ankaragolbasitv@web.tv

www.golbasisenligi.com

Bekir Gönenç'in (orijinal yazılı) hatıralarından

 

 BU HABER SİTESİNDE OKUYAMADIĞINIZ HABERLER İÇİN www.golbasininsesi.com  adresini tıklayın habersiz kalmayın...

 

oğuz özbek ~ 25 Ocak 2016, 15:39

Çok güzel yazı olmuş. Belgesel tadında. Teşekkürler.\nBundan sonrası daha önemli çünkü arsa rantı Gölbaşı\\\\\\\\\\\\\\\'na kaydı.\nSiyasi ve bürokratların Gölbaşı\\\\\\\\\\\\\\\'nda arsa alımları arttı.

Rambo Dortmund ~ 16 Ocak 2016, 17:06

Sayin Bayram bey cevap icin tesekur ederim ama halen bir cevap alamadim sizden benim icin onemlisi siz izleyip begendiniz mi ? Saygilarimla

Bayram Türkmez ~ 16 Ocak 2016, 16:31

Sayın Gölbaşılı hemşehrimiz (Rambo Dortmund)gazetemizi sürekli takip ettiğiniz için teşekkür ederim.Ayrıca devamlı olarak yine yazdığınız Mogan Gölü için iyileştirme projesini Belediye yetkilileri mutlaka incelemiştir. Bu konu da benim yapabileceğim bir şey yok. Sizin yazılarınızı takip ediyorlardır sanırım. İlginize ben teşekkür ederim

Rambo Dortmund ~ 16 Ocak 2016, 13:21

Sayin Bayram bey tavsiyemi izledinise bana bir cevap yazin bu sayfadan lütfen Youtube:Phonixsee Dortmund Horde cok merak ediyorum bu Gol sonradan yapildi YouTube da daha cok goruntuleri var lütfen izleyin memnun kalacaksiniz inaniyorum ve yazilarinizi tum ilgimle okuyorum kutlarim cok dusunerek ve emek vererek yaziyorsunuz

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.