Gölbaşı :
z     z
14 Ocak 2016, 23:04
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü için neler yaptılar - 6-

Mogan Gölü için neler yaptılar - 6-

 

YAZAN : BAYRAM TÜRKMEZ

 

5. Bölümden devam

BÖLÜM 6

 

AH MOGAN VAH MOGAN,

NELER YAPTILAR SENİN İÇİN...

 


 Mogan Şiir Akşamları,  Gölbaşı Belediyesi uhdesinde yapmaya başlayınca ya kadar devam eder. Belediye kendi organize etmeye başlayınca organizasyonlarda eksiklikler ya da pasif siyaset etkisini gösterir, bazı kesimlerin eleştirisi olur.

 

 2014 yılında Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Yönetim Kurulu,  derneğin bünyesinde, yine Dernek Yönetim Kurulu Üyesi olan M.Halis Bozkurt için Akalın Sosyal Tesisleri’nde “Mogan Şiir Akşamları”nı organize eder. Mogan Şiir Akşamları’nın yaratıcısına, tekrar geleneği teslim eder ve  sahneyi bırakır…Belediye artık Mogan Şiir Akşamları desteğini çekmiştir... Halis Bozkurt, hayali olan Mogan Şiir Akşamlarını Türkiye'ye tanıtmaya fırsat bulamaz!

 

HAZİRAN – 2006 yılında  - Mogan Gölü’ndeki kirlilik hergeçen gün artarken ilgili kurum temsilcileri de kendi aralarında çözüm aramaya devam ediyordu.

Temizlik konusunda Hacettepe Üniversitesi ile ODTÜ’lü bilim insanları farklı raporlar hazırladı. ODTÜ’lü araştırma görevlisi Arda Özen, gölde tuz oranının yükseldiğine dikkat çekiyordu. Diğer taraftan Hacettepe Üniversitesi bilim insanları Mogan Gölü dibinin çamurunun alınabileceğini savunurken, ODTÜ’lü bilim insanları gölden dip çamurunun alınmasına karşı çıkarak,  sazan ve kadife balıklarının azaltılması projesininde uygulanması gerektiğini belirttiler. 

 

Büyükşehir Belediyesi dönemin Çevre Koruma Daire Başkanı Hatice Akgül, 15. Km. uzaklıkta Tulumtaş ile Haymana yolu bölgesindeki su kaynaklarından Mogan Gölü’ne su girdisini sağlanacağını belirtiyordu. Hatta, bu konu da ASKİ’nin çalışması olduğunu belirtip, “40 Trilyon Lira yatırım yapılıyor..”dedi.

 

HAZİRAN 2006 tarihinde -  Mogan Gölü’nde yeniden toplu balık ölümleri oldu. Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak , MTA, Ankara ve Hacettepe Üniversitesi yetkililerinde bilimsel araştırma istedi.  Yazılı olarak istenilen bu talebe  ilçenin en aktif  STK’ları olan GÖL-DER Başkanı İsa Ömercan ve Esnaflar Odası Başkanı Hulusi Gürpınar’da  açıklamalarıyla destek vererek, yetkilileri Mogan Gölü’ne sahip çıkmadıkları gerekçesiyle suçladılar.

 

TEMMUZ 2006 yılında – Gölbaşı Sanayi Sitesi ile Eymir Gölü arasında bulunan sulak alanlar zamanla bataklığa dönüşünce Büyükşehir Belediyesi tarafından kurutulmaya başlandı. Bu alana binlerce kamyon toprak ve moloz  hafriyatı çekildi. Birara çöp depolama alanı bile yapıldı.  Bu alanlarda bulunan kamışlar kurutuldu, yakıldı, bataklıklar kamyonlarla çekilen hafriyatlarla dolduruldu.  Bir zamanlar göletlerin bulunduğu, kuşların ve balıkların yaşadığı bu alanda şimdi sanayi kollarının yanı sıra, alt tarafı mırık olan boş araziler oluştu. İmar planlarında  4. Parsel, yeşil alan olarak geçiyor…

 

AĞUSTOS 2006 yılında -  Nihayat müjdeli haberi Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak veriyor. “Mogan kimyasal metodla temizlenecek.!”diyordu…

 

Haşlak, Alman şirketleri ile görüşmeler yapıldığını, Almanların su numunesi alıp gittiklerini belirterek, “ÖÇKK Başkanından aldığım bilgi şöyle. Alman firması gölün dip çamurunu borularla temizleme değilde, kimyasal bir metodla gölün içinde ayrıştırılarak, çözecek. Çünkü çamur alındığı zaman göl kendini toparlayamaz deniliyor. Şimdi, Haliç’i örnek veriyoruz ama Haliç’in bir akıntısı vardı. Artı, Haliç’e kolektör yapılmıştı. Bana verilen bilgiye göre, Alman firma en geç 1 yıl içerisinde gölün temizliğine başlanacak.”diyerek Gölbaşılılara müjde veriyordu.

 

ARALIK 2006 yılında - Mogan Gölü aynı zamanda Göçmen kuşların uğrak yeri olup, Mogan Gölü’nden 200’den fazla kuş çeşidi barınmaktadır. Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan’ın kuşlar için güvenilir bir yuva ve yol güzergahı olduğunu, bunu sağlamak içinde gölde motorlu teknelerin gezmediğini, avlanmanın yasak olduğunu belirtiyordu.

 

TEMMUZ 2007 yılında – Mogan Gölü’ne  Kızılırmak suyu verilecek.


  Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, su çekilmesi yaşayan Mogan Gölü’ne Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılırmak’tan getirilen sudan bir kanal vasıtası ile verileceğini açıklayarak,  gölün nefes alacağını söyledi.

 

 Haşlak, 1 ay sonra da  Şahintepe’si ile Moganpark arasına gölün üzerinden geçen bir teleferik yapılacağı projesini halka müjdeliyordu. Ancak, bu projenin sadece maketi yapılabildi,  Belediye seçimlerinde tekrar aday oldu ancak  kaybedince bu makette, projede  kayboldu.

 

EKİM 2007 yılında -   Her dönem belediye meclisinde de gündeme gelen Mogan Gölü kirliliği ve çözüm önerileri önergeleri ve yazışmaları etkisiz eleman vazifesi görürken, sonunda belediye meclisi de;  “Mogan sorunları Gölbaşı’nı aşar.”denildi.

 

Bugüne kadar yapılan açıklamaların, panellerin, kurultayların, uygulamaların sonucunda Gölbaşı Belediyesi’nin bu sorunu çözme gücü olmadığı belirtildi. Komisyon raporları,  Kızılırmak suyunun bir umut olduğunu söylüyordu.

 

MAYIS 2008 tarihinde – Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, yeni bir müjde veriyordu Gölbaşılılara…Mogan Gölü temizliği için hazır olan bir proje için Avrupa Birliği fonlarından hibe kredi için projeyi hazırlayan şirketin müracaat ettiğini belirterek, “25 Milyon Euro’luk hibe kredi bulunmak üzere olduğunu, çok yakın sürede bu konu da net bir cevap alacağız.”diyordu.

 

Proje de, Gölden çamur çıkartılması yok, çökeltme sistemiyle temizleme projesi uygulanacak. Göl suyuna karıştırılacak bir ilaç ile göl dibindeki bataklık sıkıştırılarak çökeltilecek. Bunun göle ve canlılara bir zararı olmadığını yetkililer belirtti.”dedi.

 

MAYIS 2008 yılında;  Kızılırmak suyu olarak bilinen Bala’nın Kesikköprü’den 3 ayrı boru hattı ile getirilen suyun 2 hattaki  boru kaynak yerlerinden sürekli patlama ve arızaları baş gösterdi. Önce Mogan Gölü’ne su verme çalışmaları başlamadı ancak Gölbaşı’nda STK temsilcilerinden “Mogan’a su verilsin” sesleri çoğalınca Mayıs 2008 tarihinde su verme çalışmaları başladı.

 

 GÖL-DER Başkanı İsa Ömercan çalışmaları yerinde inceledi ve “ Bizim derdimiz gelen suyun neden Mogan’a uğramadan geçtiğidir. 2 aydan beri su veriliyor ancak Mogan Gölü’ne su verme çalışmaları henüz yeni başladı.”dedi.

 

   MAYIS 2008 yılında  -  Yapılan çalışmalar 15 gün sonra tamamlandı ve Mogan Gölü’ne can suyu verildi. Kızılırmak suyu Mogan’a akmaya başladı. Cansuyu adı verilen açılışa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Bülent Gedikli, Milletvekili Salih Kapusuz,  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ile birlikte siyasiler katıldı.

 

Gökçek; Mogan Gölü’nde su seviyesi normale gelinceye kadar   günlük 25 bin m3 su akacağını belirtti.  Ancak, su borularındaki patlaklar yüzünden sık sık arızalar verince düzenli su verilemedi.  Zaman zaman verilen Kızılırmak suyu Göldeki su rengini değiştirdi ve suyu yükseltti… Daha sonra birkaç defa oluşan toplu balık ölümlerini GÖLDER temsilcileri “Kızılırmak suyunun  direk Mogan Gölü’ne verilmesinden kaynaklı olduğunu, Göle verilen suyun havuzlarda dinlendirildikten sonra bırakılması  gerektiğini belirttiler.

 

EYLÜL 2008  yılında; Mogan Gölü için birde imar meselesi çıktı.  Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi 74. Parselde kadastro da yaklaşık 70 dönüm arazinin kayıp olduğu, bu arazilerin Mogan Gölü sularının altında kaldığı ve bunun içinde imar planlarında kargaşa çıktığı belirtildi. 

 

Bu sorun,  imar uygulamasını yapan dönemin belediye başkanı Erdal Eren’le ortaya çıkmış olup, sonraki başkanlar Dr.Cevdet Kara, Abdulnasır Haşlak, Yakup Odabaşı döneminde de çözülememiştir. 74 parseldeki arazi hissedarları ile tapusu olmayan mülkiyet sahipleri arasında tartışma kimi zaman siyasi polemiklere, kimi zaman belediye seçim vaadlerine  bile yansımıştır.

 

Haşlak döneminde de, Odabaşı döneminde de tapusu olmayan mülkiyet sahipleri tarafından yapılan imar planlarının yanlış/yanlı olduğuna dair mahkeme itirazları yerinde bulununca planlar iptal edildi. Belediye yeni bir planlama yapmak zorunda kaldı ancak işin içinde yine çıkılamadı.

 

 Belediye Başkanı  Fatih Duruay döneminde 74 parseldeki büyük arazi hissedarlarına başka alanlardan yerler ve imkanlar verilerek tapusuz mülkiyet sahiplerine satılmak üzere belediye ye devredilmesi anlaşması yapıldı. Bu konu, belediye meclisinde büyük hissedarların arsa bağışı karşığılı yapılacak kamu binalarına isim hakkı verilmesi şeklinde de yansımıştır.  74. Parselle ilgili imar değişikliği planı şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekliyor.


EYLÜL 2008 yılında;  Mogan Gölü sorunu artık Türkiye sınırlarını aşmıştı. Görevli, görevsiz, yetkili, yetkisiz ilgisi olan herkes Mogan’ı mercek altına almıştı. Sulak Alanlar Yönetimi Eğitimi çalışmaları kapsamında da  oluşan 5 kişilik heyet Mogan Gölü’nde incelemeler yaptı. Belediye, GÖLDER ve yerel basınla görüştü. Heyette, Ürdün’den Dawoud Isied, İsrail’den Susanne Hakobyan, Çin’den Liping Sen, Hollanda’dan Esther Koopmanschap ile tercümanlık yapan Elif Okumuş..  vardı. Aynı heyet ertesi günde Patalya Hotel’de bir seminer verdi.

 

EKİM 2008 yılında; Türkiye sınırlarını aşan Mogan Gölü sorunu artık bir eğitim konusu haline de gelmişti. Bugday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından organize edilen “Sulak Alanlar Eğitimi Yönetimi”  çalışmaları yine Mogan’da başlamıştı.

 

Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Pakistan, Güney Afrika, Meksika, Ürdün, Lübnan, Çin ve Türkiye’den oluşan temsilciler eğitim çalışmalarına katıldı. Tüm konuşmacılar sunumlarını yaparak,  Mogan Gölü’nün uluslararası RAMSAR sözleşmesi’nin bağladığını, bunun içinde iyi yönetmek, akılcı kullanmak gerektiğini belirttiler. Bu toplantı da Gölbaşı’ndan hiçbir yetkili yoktu, sadece GÖLDER Başkanı İsa Ömercan katılmıştı.


EKİM 2008 – Mogan Gölü’nün önemli bir özelliği de,  kuşların göç yolu ve barındıkları yer olmasıdır. Ancak, Gölbaşılı yetkililer Mogan suyunun sorunu ile ilgilenmekten bu yönüyle hiç ilgilenmedi.

 

Yerli ve yabancı kuş gözlemcileri Mogan ve Eymir’i mesken tutuyordu.  Mogan Gölü’nün kuzey bölgesinde bulunan kamışlık alanında bekleyen kuş gözlemcileri sadece 2 gün içerisinde 30 kuş türünü tespit ettiklerini,  200 den fazla kuş türü olduğunu açıklıyorlardı. 

 

Dünya Kuşları Koruma Kurumu öncülüğünde tüm Avrupa’daki kuş gözlemcileri Dünya Kuş Gözlem Günü’nü kutlamak için 4-5 Ekim’de doğadaydılar.  Doğa Derneği’nin ulusal organizatörlüğünü yaptığı bu özel günde Türkiye’nin değişik yerlerinde kuş gözlem topluluklarıyla birlikte kutlandı.

 

Bölüm - 6

 

Devam edecek

 

AÇIKLAMA :  Kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz.

bekir çay ~ 25 Ocak 2016, 01:42

moağn gölünün islahı için 1987 yılı türkiye bütçesine başlangıç bir milyar tl gölbaşı belediyesi adına fasıl açıldı ve ödenek kondu o tarihteki rahmetli Turgut özal tarafından sayın belediye başkanı ve ben ankara milletvekili barlas doğu bütçe onaylanınca genel kurul çıkış kapısında bizleri tebrik etti devamını sorun söyliyelim

bekir çay ~ 25 Ocak 2016, 01:16

Sevgili bayram kardeşim yazılarını dikkatle izliyorum sen gölbaşılısın dışardan sonradan gelenlerden değilsin bazı olaylara tanık olmuşsundurgeçmişi bilmen lazım Gölbaşının tüm hisseli alanlarını kapsayan mülkiyet sorununu çözmek için yasa çıkartmak için sarıtaşın başkanlığı döneminde T.B.M.M.muilletvekillerine birifink verildi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.