Gölbaşı :
z     z
14 Ocak 2016, 21:36
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nde neler oldu? -5-

Mogan Gölü'nde neler oldu? -5-

YAZAN : BAYRAM TÜRKMEZ

14.01.2016

 

4. Bölümden devam

Bölüm 5

 

   Belediye Başkanı  Dr. Cevdet Kara’nın 2001 yılında başlattığı Mogan Gölü  kıyı yolu Konya Yolu tarafında Vilayetevi Sosyal Tesisinin orada kaldı. Haşlak  Başkanlığının ilk zamanlarında, bu açılan kıyı yolu  ağaçlandırdı,  dikilen  onlarca ağaç bir gecede Haşlak’ın başkanlığını çekemeyenler   tarafından  hepsi kırılmıştı.  Yerine  aynı hafta yenilerini diktirdi.

 

AĞUSTOS  2004 yılında göllerin kirliliği sık sık gündeme gelince  ÖÇKK nun yeni Başkanı Erol  Ögün yeniden Gölbaşı’na gelerek incelemelerde bulundu.

 

Belediye Başkanı Haşlak ile gölde gezinti yaptılar. Haşlak, “ÖÇKK’ya kıyı yolu ile ilgili 2 proje sunduk. Birisi tahta geçitle yol, diğeri dolgu yapılarak yol açılması…hangisini kabul ederlerse onu uygulayacağız.” dedi.

 

Gölbaşı’nda ikamet eden, dönemin TBMM başkanı Cemil Çiçek ise sorunların takipçisi olduğunu belirtiyor, “hizmetlerin takipçisiyim.” diyerek destek veriyordu.

 

EKİM-2004 yılında;    Mogan Gölü kıyısını işgal eden işletme bahçeleri yıkılmaya başladı.  Birçok işletmeci tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerininde  desteğini alan Gölbaşı Belediyesi ekipleri dozerlerle 12 restoranın bahçesi yıktı.  İşletme sahiplerinin taleplerini yıkım ekiplerine anlatmaya çalışan dönemin DYP’den seçilen Büyükşehir  Belediye Meclis seçilen Ahmet Çavdar, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin saldırısına uğrayarak yaralandı.

 

2004-2005 yılları arasında Mogan Gölü çevresinde en fazla kamış yangını çıkan zamanlar oldu. Hiçbir zaman kim ve kimlerin yaktığı tespit edilemeyen kamış yangınları sonucunda kamışlar arasında yaşayan canlılarla birlikte değişik bölgelerde  yüz dönümden fazla alandaki kamışlarda yandı.


NİSAN 2005 tarihinde-  Gölbaşı Belediyesi Mogan Gölü’nün kurtarılması amacıyla Mogan kıyısındaki Bizim Çatı tesislerinde   bir toplantı düzenledi. Toplantıya dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,  Ankara Milletvekilleri Prof.Dr.Eyüp Sanay, Prof.Dr.M.Sait Yazıcıoğlu, Salih Kapusuz, Haluk İpek, Ersönmez Yarbay, Nurdoğan Topaloğlu, bazı AK Partili Yöneticiler, Özel Çevre Koruma Kurum Başkanı Önder Kıraç,  Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak vd. ilgililer katıldı.


HAZİRAN 2005 yılında– Mogan ve Eymir göllerinin iyileştirilmesi için Gölbaşı’nda bulunan İhracatçılar Birliği Sosyal Tesisleri nde üst düzey toplantı yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Ankara valisi Kemal Önal, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ÖÇKK Başkanı Önder Kıraç,  Ankara Milletvekilleri Eyüp Sanay, Zekai Özcan, İsmail Alptekin, Gölbaşı Kaymakamı Hakkı Uzun, Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak katıldı.

 

Toplantı sonunda , Mogan Gölü çevresindeki uygulamaların Özel Çevre Koruma Kurum Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği içerisinde yapılması kararlaştırıldı. 

 

Bu işbirliğinde; Kanalizasyon ve Yağmur kölektör sisteminin tamamlanması, Taşkın projesinin, alanın ekolojik özellikleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenlemesi, doğal arıtım uygulamalarının başlatılması, Dip çamurunun göl ortamından uzaklaştırılmasına  ilişkin pilot uygulamaların başlatılması, Taş kesme atölyelerinin ve sanayi sitesinin sulak alan dışına taşınarak, 80.yıl doğa  parkı projesinin uygulamaya geçilmesi, Sevgi Çiçeği’nin yaygın olarak yetiştiği alanların korunması yönünde kararlar alındı.

 

HAZİRAN 2005 yılında-  TEK Yolu üzerindeki yeşil alanda faaliyet gösteren taşçıların yeni yerlerine taşınması için Bakanların yanı sıra, Ankara Valisi, Gölbaşı Kaymakamı ve dolayısıyla Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak’ta baskıyı artırdı. Sonun da elektrik ve suları kesildi. Taşçılar eylem yaptı. İşcilerle gelerek belediye yi bastılar. Çevik Kuvvet ana giriş kapısını kapattı ve taşçıları içeriye sokmadı.   Başkan, Haşlak’ı 2 saat bekleyen taşçılar sonunda başkanın gelmeyeceğine ikna olunca ayrıldılar…Bazı taşçılar yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurdu…Ancak, netice alamadılar..

 

TEMMUZ 2005 -  Moganpark Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. 35 Trilyon Liraya mal olduğunu açıklayan Başbakan Erdoğan’la birlikte, bakanlar, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yoğun bir katılım oldu.


   TEMMUZ – 2005 tarihinde,  Polis Akademisindeki diploma töreninden sonra  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül  hem Belediye yi, hem de ilçe teşkilatını ziyaret etti. AK Parti  İlçe Başkanı Asker Yıldız Mogan konusundaki sorunlarla, diğer önemli sorunları  iletti.  Başbakan Erdoğan Mogan Gölü için ,”  Kamyonlarla çamur taşımakla temizleme olmaz. Burada Haliç gibi temizlenmelidir.” dedi.

 

İlçe Başkanı Asker Yıldız ise; Haliç’i temizleyen firmanın Gölbaşı’nda olduğunu belirtince, Başbakan Erdoğan, “Bu konu değerlendirilebilir.” diyerek ertesi günde Moganpark açılışı için tekrar Gölbaşı’na geldi.

 

EYLÜL 2005 tarihinde – Mogan Gölü kıyı bandının 2. Bölümü de Abdulnasır Haşlak tarafından tamamlandı. 
Sahil caddesindeki 1. Km.lik bölümü daha önce DR. Cevdet Kara tarafından bitirilmiş, kalan bölümü ise Abdulnasır Haşlak tarafından tamamlandı.

 

2. Bölüm için açılış şöleni düzenlendi.  Haşlak, belediyenin kendi imkanları ile sahil yolunun yapıldığını belirtti. Açılışa, milletvekili Ersönmez yarbay ile birlikte Gölbaşı Kaymakamı Hakkı Uzun ile diğer yöneticilerde katıldı.

 

EYLÜL 2005- Mogan Gölü’nde yine balık ölümleri gerçekleşti. Ölen balıklar kıyıya vurunca basında geniş yer buldu. Çevre Bakanı Ospan Pepe gölde tekne turu yaptı. Göl suyunda oksijenin düşmesi sonucu olumsuzluklar oluyor, diyerek  “Çamur çıkarılması gerekiyorsa, bununla ilgili finansman temin edilip, çıkarılacak.” dedi 

 

ÖÇKK Başkanı Önder  Kıraç ve teknik ekibi inceleme için Gölbaşı’na geldi. Raporların 3 gün içerisinde çıkacağı belirtildi. Su kotunun normalden 70 cm. daha düşük olduğu belirtildi. Önder Kıraç; Mogan temizliği konusunda da; “ Dip çamurunun alınması konusunda da pilot uygulama başlatılacak. 2005 yılının sonunda uygulama projesi bitirilecek, 2006 yılında dip çamuru alınmaya başlayacak.”dedi.

 

2005 tarihinde yapılan 2. Uluslar arası Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği’nden  sonra  önemli bir  çalışma yapan  Gölbaşı’nda Sevgi Çiçeği’ni keşfeden, Türkiye'ye duyuran ve  bu konuda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez bilimselliğin yanı sıra sosyal yönünü de anlatan geniş bir kitap hazırladı.

 

2006  Mayıs  tarihinde  tamamlanabilen yaklaşık 800 sayfalık çalışma da, Sevgi Çiçeği, Andezit'in yanısıra  Mogan Gölü’nün durumu da ele alındı. Gölbaşı’na önemli bir eser kazandıran Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü  Ekoloji Ana Bilim Dalı görevlisi Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez’in bu eseri Gölbaşı’nın değerleri için önemli bir kaynaktır. Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez'in ilçenin değerlerini tanıtma da, korunmasında büyük emeği geçmiştir.

 

NİSAN 2006- Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği’nin Mogan Gölü ile sık sık “kirliliğe sahip çıkılmıyor” basın açıklaması üzerine, ÖÇKK Başkanı Önder Kıraç, GÖL-DER Başkanı Doğan Çağatay’a randevu vererek şu açıklamaları yapar. “ Mogan Gölü üzerindeki kamışları ve katı atıkları  temizlemek için araç temin edilecek.. Yerli firma üretimi olan aracın adı “ÇÖPÇÜ EMRE” bu aracı inceliyoruz. “dedi ancak, bu araç Mogan’da hiç görülmedi…

 

MAYIS 2006 yılında-  Ankara Yelken Kulubü Gölbaşı Moganpark içerisinde yerini alır. Büyükşehir Belediyesi  Moganpark Yüzer İskele yanında Ankara Yelken Kulübü’ne tahsis ettiği  yerle gündeme gelir. Yelken kursları, yelken yarışları vs. Mogan Gölü’nde su sporlarının yapılabileceği iyice fark edilir.

 

MAYIS 2006 yılında – Mogan Gölü’nün hem bir marka, hem de öneminin dikkate alınması için ilçemizde yaşayan, ressamlığın yanı sıra şairlik yapan M.Halis Bozkurt tarafından atölyesinde başlattığı “Mogan Şiir Akşamları” geleneksel hale gelir ve hergeçen gün büyüyerek salonlarda yapılmaya başlar. 

 

Bölüm - 5

Devam edecek

 

AÇIKLAMA : Kaynak gösterilmeden kullanılmaz. Kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.