Gölbaşı :
z     z
14 Ocak 2016, 21:08
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nde neler oldu? - 4

Mogan Gölü'nde neler oldu? - 4

 

YAZAN : BAYRAM TÜRKMEZ

14.01.2016

 

 

3. bölümden devam

4.bölüm

 

Belediye Başkanı Dr. Cevdet Kara; “Mogan için üst yönetim oluşturması gerekiyor, ayrıca, göl kenarındaki hisseli araziler içinde hazine arazileriyle takas yapmayı düşünüyoruz.” dedi

 

OCAK 2001 – Çevre Bakanı Fevzi Aytekin Gölbaşı’na gelerek  Haymana yolu, Karşıyaka Mahallesi bölgesine yapılan Çevre Referans Laboratuvarında incelemelerde bulundu.  Burada gazetemize  açıklama yapan Aytekin: “ Mogan ve Eymir Göllerinin kurtarılması için dip çamuru alınmasıyla ilgili  projenin tamamlanması aşamasında olduğunu belirterek ,  “Hollanda’dan 100 bin dolar  proje için hibe kredi geliyor. Görüşmeler devam ediyor. Projeden sonra yine kredi sağlanacak.”dedi


TEMMUZ 2001 tarihinde;  ÖÇKK Başkanı Köksal kılıçlı Mogan Gölü kıyısındaki işletme sahipleriyle bir toplantı yaparak, “Kıyı kanununu uygulayacağız, işletmeler gölden 50 metre uzaklıkta faaliyet gösterecek, kanuna uymayanlar yıkılacak.”dedi.


    Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara’da,  Biz burada kimseyi mağdur etmek istemiyoruz onun içinde yıkıma Havacılar Sosyal Tesislerinden başlayacağım.”dedi.

 

   İşletmeciler bu durum karşısında “Önce Gölü kurtarın, göl kurursa kıyı bandına ihtiyaç kalmayacak.” gibi serzenişte bulunsalarda  Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara, Büyükşehir Belediyesi ekiplerini de yanına alarak işletmecilerin çay bahçesi olarak kullandığı kıyı şeridini yıktırarak,  açtırdı.

 

Daha sonra bu yola Büyükşehir Belediyesi tarafından ahşap yürüme yolu yapıldı. Ancak, Havacıların sosyal tesisleri’nin bahçe duvarı yıkılamadı…

 

KASIM 2001 yılında- Mogan Gölü’nün Sahil yolu bölümünde yapılan kıyı bandı Gölbaşı Vilayet Evi Sosyal Tesislerine kadar açılarak,  düzenlendi. Dr.Cevdet Kara döneminde işletmelerin bahçe duvarları yıkılarak açılan kıyı şeridi yürüme ve bisiklet yolu olarak düzenlendi.

 

KASIM 2001 tarihinde – Mogan Gölü’nde sürekli su seviyesinin düşmesi sonucu suyun kirlendiği haberleri sık sık basında çıkmaya başladı. Bu durum yetkilileri harekete geçirerek,  1 yıl boyunca sürekli olarak suyun kalitesinin ölçülmesine başlandı. Gölbaşı’nda bulunan Çevre Referans Laboratuarı Mogan Gölü’nün suyunu sürekli ölçtü. Göldeki kirlilik oranının azalması için ASKİ’nin kolektör hattının uzatılması projesi de tamamlandı.

 

AĞUSTOS 2002 yılında;  Mogan Gölü çevresindeki yapılan 1/1000 lik proje itirazlardan sonra yeniden onaylandı. 10 metrelik kıyı yolunun bulunduğu projeye işletme sahipleri yine itiraz etti. Ancak, ÖÇKK yetkilileri uyardı, “bu proje kabul edilmesse, önceki proje yürürlüğe girecek.”dediler

 

EYLÜL 2002 yılında-  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gölbaşı Sahil Yolu bölgesindeki tamamlanan 2 km.lik kıyı yolunun açılışı için Gölbaşı’na geldi. Dönemin Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara ‘nın ev sahipliğinde Bazı Bakanlar, Milletvekileri, Ankara valisi Yahya Gür, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te açılışa katıldı….Haymana Yolu bölgesinde ise 7.5 km.lik kıyı yolunun ihalesinin yapıldığı müjdesi verildiği belirtilerek, yolun vilayetevi önünden de geçeceği açıklanıyordu.


ARALIK 2002 tarihinde- Ankara Büyükşehir Belediyesi Moganpark projesi için yeşil alanları yok ettiği gerekçesiyle  ÖÇKK’dan onay alamadı.

 

 Özel Çevre Koruma Kurumu yeşil alanların azaldığını görünce Gökçek’in projesine onay vermedi. Gökçek, ÖÇKK ve  Çevre Bakanını Başbakan’a  şikayet etti.

 

 Proje maliyetinin 30 Trilyon lira olduğu açıklandı, ayrıca Aşıklar Tepesi (seyir terası) bölgesindeki sosyal tesisin de Gölbaşı Belediyesi’ne bırakılacağı söylenmişti…

 

   Melih Gökçek daha sonra bu proje için ayrılan bütçenin Moganpark için kullanılmazsa,  Yunus Göleti ve Köprülü Kavşaklar için harcanacağını duyurdu. 

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara projenin askıya alındığını Mart ayında başlanacağını belirtti. Mart ayı geldiğinde ise Başkan Kara, Büyükşehir Belediyesi’ne   çok büyük gayretlerle, küçük bir temel attırabildi.

 

ARALIK 2002 yılında -  57. Koalisyon hükümeti gitti, yerine AK Parti hükümeti tek başına iktidar oldu.  Belediye Başkanlığı’nda MHP Dr.Cevdet Kara oturuyordu.  57. Hükümet döneminde Başbakan Yardımcısı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Mogan’ı kirlilikten kurtarmak için yardım isteyen Başkan Kara’ya “Tüm bakanlarım emrindedir…ne gerekiyorsa yapılacaktır.” dedi.  Bahçeli, Mogan Gölü ile ilgili  proje istemesinin ardından hazırlanan rapor, Bakanlar kuruluna gitmek üzere Çevre Bakanlığı’nda bekliyordu.

 

Bir türlü bakanlar kuruluna bu rapor gitmedi ancak MHP’den  başkan seçilen Dr.Cevdet Kara,  MHP’li  bazı meclis üyeleriyle birlikte seçime yaklaşık 1 yıl kala iktidar partisinden hizmet alacağım diye AK Parti’ye gitti, yani transfer oldu.


NİSAN 2003 yılında- Mogan Gölü’nde suların çekilmesi ve balık ölümlerinin meydana gelmesiyle birlikte siyasilerde harekete geçti. CHP’li milletvekilleri Eşref Erdem, Gülsüm Bilgehan, Prof.Dr.Oya Araslı, Dr.İsmail Değerli imzasıyla “Mogan’da çevre felakati yaşandığı belirtilip, TBMM ye araştırma önergesi verildi.

 

MAYIS 2003 yılında,  Mogan Gölü Sahil Caddesi ile Okul Sokağı arasındaki bölümde Gölbaşı Belediyesi Başkanı Dr.Cevdet Kara’nın girişimiyle  mırık çıkarma çalışması başlatıldı. DSİ’nin sallama kepçesi  tarafından yapılan mırık kıyıdan 10-15 metre uzaklığında yaklaşık 1 km.lik bir alanı kapsıyordu. Ancak, bir müddet sonra  çalışma yarım bırakıldı.


 
AĞUSTOS 2003 yılında-   Mogan ve Eymir Gölü’nü kirlettikleri sürekli gündemde olan TEK yolu üzerindeki andezit taş işletmeciler için GERDER (Yurtbeyi) bölgesindeki hazine arazilerini alan belediye bu arazilerden 150 dönümünü taşçılara tahsis edilerek,  altyapısı da yapıldı.

 

Dönemin Çevre Bakanı Pepe,  TEK yolu üzerinde yeşil alanı işgal eden ve atıkları Eymir / Mogan gölüne kadar gelen taşçılar için, “Ya gidecekler, ya da gönderilecekler..”diyerek tahliye edilmesini istedi. 

 

Özel Çevre Koruma Kurum Başkanı Önder Kıraç ise,  Hacettepe Üniversitesi ve ÖÇKK tarafından dip çamurunun alınmasına yönelik proje bulunduğunu  ve proje maliyetinin 15-20 milyon dolar civarında olduğunu söylüyordu...

 

Belediye Başkanı Erdal Eren döneminde taş işletmecilerine tahsis edilen 4. Parseldeki  yerleri Eymir’i kirlettikleri gerekçesiyle  terk etmesi için Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara döneminde  Gerder’de (Yurtbey)  araziler  tahsis edildi.  İşletmelerin  bu arazilere taşınma işlemi Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde tamamlandı.

 

MART  2004 yılında - Büyükşehir Belediyesi Haymana Yolu bölümünde Mogan Gölü kıyısında Moganpark çalışmalarına başladı.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara’nın seçimlerden önce zoraki temelini attırdığı Moganpark’ta kültürel, sosyal, sportif tesislerin yanı sıra, göl kıyısında da temizleme çalışmaları başlatıldı.

 

Küçük bir temel attırabilen Dr.Cevdet Kara’dan sonra Gölbaşı Belediye Başkanı Seçilen Abdulnasır Haşlak döneminde Büyükşehir Belediyesi Moganpark’ı bitirerek, 23 Nisan’da görkemli bir şölenle açılış yaptı.

 

Atıl durumda olan Mogan kıyısındaki birçok alan yeşillendirilip, ağaç dikildi, sosyal, sportif tesisleri yapıldı, rekreasyon alanlarıyla günü birlik tesislerle Mogan’ın çehresini değiştirdi.

 

HAZİRAN 2004 yılında,   Mogan Gölü’nde sürat tekneleri yarışı düzenlendi. Türkiye Offshore Şampiyonasının 2. Ayağı Gölbaşı Mogan Gölü’nde yapıldı.Gençlik ve Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin merkez olarak seçildiği yarışmayı izlemeye bazı bakanlarda katıldı.  Bir süre sonra balık ölümlerinin olmasıyla birlikte, sürat teknelerinin motorlarının çıkardığı seslerin ekolojik dengeye zarar verdiği gerekçesiyle ÖÇKK tarafından bu tür su motorları yasaklandı.

 

 Gölbaşı Belediyesi göl kıyısındaki balıkçılar için yeni bir gelir kaynağı  ve turizme katkı olması amacıyla sandal kiralama yöntemi belirledi. Bu küçük işletmelere ruhsat vererek, Mogan  Gölü’nde  sandalla gezmek isteyenlerin yolunu açtı.

 

TEMMUZ 2004 yılında;    Göllbaşı’nın ilk şenliği (festivali) dönemin Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak tarafından yapıldı. Festivalin ismini bile ilçenin sosyal, siyasal ve kültürel dinamikleriyle birlikte belirleyen Haşlak “Gölbaşı İlçesi Göller, Andazit ve Sevgi Çiçeği Festivali” adı altında 9-10 Temmuz 2004 tarihlerinde ilk şenliği (festivali) yaptı. Hem de uluslar arası boyutta ve çok etkili bir şenlik oldu.

 

TEMMUZ 2004 yılında;    Mogan Gölü’nde hergeçen gün su çekilmesi sonucu kıyılarda oluşan bataklık ve kamışlık alanlar sivrisineklerin de çoğalmasına neden oluyordu.  Sivrisinekle mücadele Büyükşehir Belediyesi kontrolünde yeterli yapılmıyordu ve halk bundan şikayetçiydi. Kimi  zaman karadan, kimi zaman havadan uçakla ilaçlandı Mogan Gölü bataklığı zamanla kurutuldu… Sivrisinek konusunda yine Hacettepe Üniversitesi’nden uzmanlar araştırmalar yapıp, kitap yazdılar.

 

AĞUSTOS 2004 yılında- Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, sık sık “Mogan’ı temizleyeceğiz..” diye gazetecilere beyanat veriyordu. Devamında Turizm büroları açacağız, Kıyı yolunu devam ettireceğiz.”diyordu.

 

Bölüm - 4

Devamı gelecek...

 

AÇIKLAMA : Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.