Gölbaşı :
z     z
14 Ocak 2016, 12:08
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nde neler oldu! -3

Mogan Gölü'nde neler oldu! -3

 Yazan Bayram Türkmez

14.01.2016

 

 

2. bölümden devam...

Bölüm - 3

 

 


     Gölbaşı’nda siyasetçilerin çoğu o parti senin, bu parti benim misali durmadan parti değiştirdiler. Kendi siyasi  dertleriyle uğraşmaktan  Mogan Gölü sorunlarıyla ilgilenmekten uzak kaldılar.  Son birkaç dönemdir parti değiştirmeler  azaldı…

 

1993 yılında Gölbaşı’na 2 adet radyo vardı. Ses FM Adnan Keskin-Aziz Doğanoğlu ortaklığı ve Göl FM Adnan Tan tarafından kuruldu. RTÜK kurulduktan sonra gerekli yayın şartlarını yerine getiremeyen radyolar kaçak konuma düşünce  Gölbaşı'nda seslerini kesti.

 

1995 ŞUBAT tarihinde - 285 milyar tl. 1998 yılı için ödenek ayrılması planlanan Mogan Gölü temizliği için,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe  onaylanırsa her yıla bölünerek toplam 1 trilyon 750 milyar tl.  bütçe ayrılması düşünülüyor.  (Gölbaşı Ekspres Gazetesi  62.sayı 17 şubat 1995 tarihli haberinden)

 

1996 NİSAN tarihinde- Haymana Yolu Aşıklar Tepesi yanındaki alan ağaçlandırma alanı olarak Esnaflar Odası Başkanlığına, Atatürkçü Düşünce Derneği Gölbaşı Şubesi’ne ve  bir ilkokul için  ağaçlandırılacak alan olarak tahsis edildi.

 

    Ancak bu alan daha sonra  belediye tarafından  ASKİ nin altyapı projesini yapacak olan müteahhide şantiye alanı olarak  tahsis edilince, ağaç yerine şantiye binası dikildi.

 

1996 yılında  TBMM’ye çok defa Mogan ve Eymir göllerinin sorunları ile ilgili önerge verildi.  RP Milletvekili Ersönmez Yarbay, ANAP milletvekili yücel seçkiner takip etti.

 

1996 yılında  ASKİ  Mogan Gölü altyapı çalışmasını ihale etti. 2 yıl süren altyapı çalışmasını Büyükşehir Belediyesi, en büyük yatırım olarak değerlendirdi.


Haymana Yolu üzerinde Aşıklar Tepesi bölgesi vardı. Şu anda o arazi üzerine  MAYAPARK düğün salonu yapıldı. Burası Gölbaşı Belediyesi’ne ait bir arazi iken, Haşlak döneminde Büyükşehir’e devredildi. Bu aşıklar tepesinin ismi de Dr.Cevdet Kara döneminde önce GÖLBAŞI TERASI olarak değiştirildi.  Burası Gölbaşı Belediyesi’nin uhdesindeydi.  Daha sonra buraya Büyükşehir Belediyesi tarafından  düğün salonu yapıldı. Burası Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi ve Büyükşehir Belediyesi de özel işletmeye verdi. Şu anda  Maya Düğün Salonu bölgesinde Gölbaşı Belediyesi’nin yetkisi bulunmuyor.

 

Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek’in 1994 yılında seçim vaadi olarak söylediği Mogan Gölü fıskıyeleri Eylül 1997  tarihinde konuldu. Büyük bir şölenle açıldı.  120 metre yüksekliğe su fışkırtacağı bildirildi. Ancak, TEDAŞ elektrik faturaları  zamanla kabarık gelmeye başladı. Sık sık arızalar vermeye de başlayınca arasıra çalıştırıldı.

 

Kasım 1996 tarihinde Uluslararası Göl Çevresi Komitesi  ve 4 kişilik Japon heyeti Gölbaşı Mogan Gölü’nde incelemeler yaptı.

 

    Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Ödemiş, Japonların göllerle ilgilenmesinin umut verici olduğunu açıklamıştı. Japon heyetinin sözcüsü Mr. Shımazu, bilgi kitabı oluşturacaklarını söyledi.

 

1997  yılında, Kaymakam Abdullah Durukan Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili olarak ilk somut adımı atılmasını sağladı.


 130 dönüm alandaki kamışların kesilmesi için Ankara valiliğine öneri götüren kaymakam Abdullah Durukan vali Erdoğan Şahinoğlu’nun onayını aldı. Kamışların kesim işini  bir protokolle bağladı.  Atatürk Sahil Parkı’nın sağı ve solu kaplayan kamışların kesilme işini 700 milyon Tl. ye bir firmaya ihaleyle  verdi.

  Kaymakam Durukan, Mogan Gölü'nde sorunun çözülmemesinin nedeninin,   yetki kargaşasından kaynaklandığını belirtti.

 

1997 yılında, Mogan Gölü’nde  çevre yolu açılması işi,  Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından ihale edilmesine rağmen bir türlü devamını getiremedi… Kıyı yolu bir açıldı, bir durdu.

 

Eylül 1997 tarihinde  ANAP iktidarı Başbakanı Mesut Yılmaz Mogan Gölü’nün  kurtarılması için söz verdi.  Dönemin Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Burhan Kara ile Çevre Bakanı İmren Aykut 2 defa Gölbaşı Mogan Gölü’ne gelerek incelemelerde bulundu. Belediye tarafından brifing verildi.  “Mogan gölünü en kısa zamanında, çevresiyle birlikte temizleyeceğiz..dediler.


    Belediye Başkanı Erdal Eren, bunu “Mogan’ın doğum günü” diye açıkladı.

 

Eylül 1997  tarihinde,  Dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren   Atatürk Sahil Parkı planlarının ÖÇKK tarafından çıkarılmadığını ve parkın harabe halde olduğunu, bu konuda kurumla ortak sözleşme  olduğunu da belirterek ÖÇKK’nu  halka şikayet eden tabelalara yazılar yazdırıp astırarak, parkın bakımsızlığı için “HALKIMIZDAN ÖZÜRDİLERİM”… diyordu.

 

ANAP iktidarının Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı  Burhan Kara,  Mogan Gölü sorununu çözeceklerini belirterek, “Kuşadasında bulunan tarama gemisini buraya getireceğiz, göllerle ilgili sorunu kısa sürede çözeceğiz.”dedi.


 Erdal Eren’de, "Bugün Mogan’ın doğum günüdür.." diye sevincini  vatandaşlarla  paylaşıyordu. Ancak, o tarama gemisi hiç gelmedi.


Nedeni sorulunca,  gemi parçalara ayrılsa bile yola sığmayacak, gelse bile gölde yüzdürülemeyecekti…

 

   Diğer taraftan Çevre Bakanı imren Aykut ta Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek tarafından Mogan Gölü’ne  konulan fıstıyeleri eleştiriyordu. “Bu fıskıyelerden önce gölün temizliği düşünülmeliydi…”diyordu.

 

1997 yılında,  GÖLBAŞI YEREL GÜNDEM 21 projesine Sürdürülebilir Kalkınma  eylem planına dahil edildi. 


    Amaç,  tüm insanların temel gereksinimlerini karşılamasını, yaşam standartlarını iyileştirmesini, ekosistemlerin daha iyi korunmasını ve daha güvenli bir geleceğe giden yolun yapı taşlarının döşenmesini hedefliyordu. Ancak, Belediye Başkanı Erdal Eren döneminde uygulanan  proje başarılı olamadı.

 

Gölbaşı Mogan kıyısı planları ÖÇKK tarafından 1999 yılında onaylandı. Kıyı kanunu uygulamasında yapılan Mogan Gölü ne en uzak tesis 50-100 metre uzaklıkta olacaktı. Kıyıda faaliyet gösteren  30 işletme yeşil alan  içerisinde kalıyordu.  Bu işletmeler itiraz etti.  Dönemin belediye başkanı Dr. Cevdet Kara’da planların bazı kısımlarına ÖÇKK’ na itiraz ettiklerini açıkladı.

 

2000 yılına gelindiğinde ilçe siyasilerinde “Mogan Gölü’nü kurtaralım” diye sesi yükselmeye başladı. Yerel teşkilat temsilcilerinin yanı sıra dönemin CHP Ankara İl Başkanı Levent Gök ve yönetimi Mogan kıyısında  eylem yaptı.

 

Gölbaşı’nda  yaşayan Menekşe Ana lakaplı Menekşe Yıldırım ruhsal terapi için  evine gelen kişilerden yaklaşık 3 ay içerisinde   5 bine yakın imza toplayarak Kaymakamlık vasıtasıyla TBMM ye gönderdi.

 

   Dönemin Ankara Valisi Yahya Gür ise, Gölbaşını ziyaretinde, Gölleri üniversitelerin yönetimine  verelim..dedi(Haziran 2000)

 

2000 yılı Ağustos ayı, dönemin koalisyon hükümeti Çevre Bakanı Fevzi Aytekin göllerle yakından ilgilendi. Bakan Fevzi Aytekin, Vali Yahya Gür,  Belediye Başkanı Melih Gökçek, ÖÇKK başkanı Köksal Kılıçlı ile beraberindekiler Gölbaşı’na gelerek havadan ve karadan gölde incelemeler yaptı.

 

  TBMM  Çevre  Komisyon Başkanı ANAP’lı,  Ediz Hun ve komisyon üyeleri gölde basın mensuplarıyla tekne turu yaptı.

 

      Ve sonunda dönemin Gölbaşı Belediye Başkanı Cevdet Kara, “Bu işi bakanlar kurulu çözebilir.”diyerek noktayı koydu.

 

2000 yılında Gölbaşı  Belediye  Başkanı dr.Cevdet Kara ile birlikte bazı meclis üyeleri  Macaristan’daki Balaton Gölü’nü incelemeye gitti. Gölün nasıl iyileştiğini ve hangi projelerin uygulandığını raporlamak amacıyla yapılan gezinin bütçesi belediye den çıktı.

 

Kasım 2000 yılında,  Mogan Gölü kirlilik sorununun çözülmesi için Macaristan’ın Balaton ve Velence göllerini inceleyen ekip ortak rapor hazırladı.

 

    Gölbaşı Belediyesi yetkilileri, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Prof.Dr.Selçuk Soyupek, Hacettepe Ünv.Biyoloji Böl.öğretim gör. Doç.Dr.Sedat Yerli, ÖÇKK temsilcisi Jeoloji Y.Müh. Sücaattin Baran, Biyoloğ Aynur Hatipoğlu, Mimar Tahsin Cengiz Kaman’dan oluşan heyet ortak rapor hazırladı

 

MOGAN ve EYMİR gölünün kirlenmesinin önüne geçen ve temizlenmesi için açıklamalar yapan Göllbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği de ilgililere, yetkililere sık sık çağrılarda bulunup, siyasileri de  harekete geçiriyordu…

 

ARALIK 2000 .. Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara yaptığı açıklama ile hazırlanan raporun çevre bakanlığı aracılığı ile bakanlar kuruluna getirileceğini açıkladı.

 

Bölüm-3-

 

Devam edecek...

 

Açıklama : Kaynak gösterilmeden kullanmayınız.

Rambo Dortmund ~ 14 Ocak 2016, 12:18

Bayram bey sizi yazilarinizdan dolayi kutlarim tavsiyem Golbasi icin halen gecerlidir Youtube :Phonixsee Dortmund Horde insallah Baskanimiz sayin Duruayda izler memnun kalir yapilacak isler kalici olmali tahtali bir Golun etrafi hic iyi bir goruntu vermiyor bir tiklayinda ne demek istedigi mi anliyacaksiniz saygilar

Rambo Dortmund ~ 14 Ocak 2016, 12:18

Bayram bey sizi yazilarinizdan dolayi kutlarim tavsiyem Golbasi icin halen gecerlidir Youtube :Phonixsee Dortmund Horde insallah Baskanimiz sayin Duruayda izler memnun kalir yapilacak isler kalici olmali tahtali bir Golun etrafi hic iyi bir goruntu vermiyor bir tiklayinda ne demek istedigi mi anliyacaksiniz saygilar

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.