Gölbaşı :
z     z
14 Ocak 2016, 00:23
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü siyasilerden neler çekti!-2-

Mogan Gölü siyasilerden neler çekti!-2-

 

Yazan Bayram Türkmez

14.01.2016

 

1.Bölümden devam

Bölüm-2

 

Ah Mogan, Vah Mogan!
ne çektin sen bu siyasilerden…

 

Bölüm – 2

 

1984 Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Muammer Karakuş tarafından Mogan Gölü’nün kirliliği ve temizleme metodları hakkında bir rapor hazırlandı.

 

Bu rapor doğrultusunda;

 

Gölbaşı’nda 1987-1992 yılları arasında Kaymakamlık yapan Oğuz Berberoğlu,  1984-1989 tarihleri arasında 2. Dönem Belediye Başkanlığı yapan Mümtaz Sarıtaş  Mogan Gölü’nün kirliliğini ANAP iktidarının en üst yöneticilerine kadar anlattılar.  Dönemin bakanları Mogan Gölü’nün kurtarılması için seferber oldular ve o dönem büyük bir bütçe ayrıldı.  Ancak,  Kaymakamlık mı,  yoksa Belediye mi  bütçeyi kullanma yetkisi sahip olacak tı? Bu konu da  anlaşamayınca bütçe başka kalemlere kaydırıldı ve Mogan Gölü için atılacak ilk ciddi adım da yok oldu.

 

Dönemin ANAP İlçe Başkanı Nurettin Yüksel (2007 yılında silahıyla işyerinde intihar etti) ile ANAP’lı Belediye Başkanı Mümtaz Sarıtaş arasında yaşanan tartışmalar Mogan Gölü’ne yeni bir bütçenin sağlanmasını engellerken,  aralarındaki siyasi tartışmalar parti üyelerininde birliğini bozdu.

 

1995 yılı ÖÇKK (Özel Çevre Koruma Kurumu)  dere ıslahı ve kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları ve koordinasyon sorunlarını gidermek üzere toplantılara devam etti.

 

Gölbaşı Belediyesi, Gölbaşı Kaymakamlığı, ODTÜ, ASKİ, Köy Hizmetleri, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Ankara Valiliği, MTA, İller Bankası, EİE, DPT, Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ankara Üniversitesi… hepsi de gölde söz sahibi olarak açıklamalarda bulunuyordu.

 

1995 Yılında tüm raporlar yeniden gözden geçirildi.

 

1995 Temmuz  tarihinde   Gölbaşı (ekspres) Gazetemiz tarafından  Gölbaşı Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen “Gölbaşı’nın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panel ile Mogan Gölü sorunlarına ilçemizdeki  siyasilerle birlikte halkında katılımı sağlanıyordu.  İlçemizdeki siyasi, sosyal, kültürel dinamikler, eski – yeni belediye başkanları ve bürokratları ile bazı milletvekilleri katıldı.

 

   Dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren ve  Parti teşkilatı ilçe başkanlarından  DYP  Selami Emmioğlu,  CHP Ferit Görgülü,  ANAP Mehmet Atak, RP Abdulnasır Haşlak, DSP Ahmet Özcan,  MP Cemal Şen, YDH Sezai Atlıhan,  MHP’den Necati Koçak katılmış olup, Panelin 1. Bölümünü  Gazete Yayın Kurulu Üyemiz Yüksel Güler,  2. Bölümü ise  Gazete Temsilcimiz Bayram Türkmez yönetmiştir.

 

   Bu konu ile ilgili söyleşileri  www.ankaragolbasitv@web.tv    adresinden izleyebilirsiniz.

 

1991 yılında Mogan Gölü kıyısında balıkçılık yapan Yılmaz Dağ 70 kiloluk yayın balığı yakalıyordu.  Bu yıllarda gölde kerevit avcılığı da tüm hızıyla devam ediyordu.

 

1994 yılı Doç.Dr. Mustafa Karabatak, Ankara Ünv.Fen Fak. Biyoloji Böl. ,  Şakir Özkurt Biyoloğlar Derneği Başkanı, Gazi Ünv.Eğitm.Fak.Biyoloji Bölümü , Dr. İlhami Tüzün, Ank.Ünv.Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Kürsüsü,  Sühendan Karabuz Kıraç (biyoloğ) Türkiye Çevre Vakfı, Altyapı ve Çevre Hizmetleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Can Baytok ise Mogan la ilgili projelerinin olduğunu belirtiyordu.

 

19-21 Ocak 1995 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel himayesinde, Belediye Başkanı Erdal Eren döneminde  “1. Göller Kurultayı” yapıldı. Gölbaşı Belediyesi’nin organize ettiği Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’ndaki kurultaya yerli-yabancı  1200 delege katıldı.

 

Mogan ve Eymir Gölleri 2. Çevre kurultayı yine Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda  9-10 Mayıs 1996 tarihinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in himayesinde gerçekleşen kurultay sonuç bildirgesi 4 oturumda 16 bildiri ve panel şeklinde sonuçlandı.

 

18-20 Ocak 1985 tarihinde yapılan 1. Kurultayla birlikte birleştirilerek  sonuç bildirgesi yayınlandı. 

 

     1991 yılında Ankara Fen Lisesi öğrencisiyken Mogan Gölü’nde incelemeler yapan ve araştırması TÜBİTAK tarafından birincilikle  ödüllendirilen Ahiboz lu ODTÜ’lü öğrenci, gazetemiz Yayın Kurulu Üyesi   Yeşim Kurt’ta gazetemiz adına kurultayda sunum yapmıştı…

 

Dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren,  Kurultay sonucunda “Ya belediyelere adam gibi yetki verirsiniz, ya da kapımıza kilit vururuz” diye hükümet yetkililerine sert eleştiriler yapıp “gölü biz temizleriz”…diyordu

 

1996 yılında Mogan Gölü için 285 milyar lira bütçe ayrıldı.  Erdal Eren bu paraların nerelere kullanılacağını bilmediklerini  ve yetkisiz kılındıklarını söyledi. 

 

   Yetkililer bütçenin,  ÖÇKK, Mogan Çevre Yolu için, DSİ Kanal Çalışmaları için, Orman Bakanlığı ağaçlandırma çalışmaları projelerinde kullanılacağını öne sürdü.


1995 yılında Gölbaşılı bir gurup GÖLBAŞI VAKFI kurulmasını önermiş, Mogan Gölü’nün kurtulması için  birlik ve beraberliğe davet etmişlerdi. Tam sayfa yerel  gazete ilanları veren gurup şu isimlerden oluşuyordu.  Adil Tamtabak DMD Ahşap San, Ahmet Özcan Gölbaşı Emlak, Ekrem Alnıaçık Esnaflar Odası Bşk, Ercan Şimşek Hema İnş. Müh., Murat Bölük Gündüzalp İlk.Müd, Remzi Kurt İnş, Dekorasyon, Fikret Burcu Sahil Lokantası, Hulusi Gürpınar Özen Berber, İbrahim Pervane Güriş Halkla İlş.Müd, Kadir Molla Molla Tic., Mustafa Karadağ Bağlıca İnş.Mlz.,  Selami Aslan Aslan inş.Emlak, Yaşar Altun Başak Ekmek Fab.)


1995 yılında DYP Ankara Milletvekili olan, Yavrucuk mahallesinden arazi alınca hemşehrimiz denilen Milletvekili Mustafa Dursun Yangın gazetemize de  yapmış olduğu açıklama da, “Mogan için Kızılırmak’tan su getirilecek.” dedi Milletvekili Yangın, Başbakanlık Müşteşarlığı ve DSİ nin bu projede ortak çalıştığını belirterek, Mogan, Eymir ve oradan da Ankara çayına Kızılırmak suyunun akacağını belirtmişti.

 

1994 yılında Eymir Çevresine altyapı çalışmaları bitirildi. Dönemin ASKİ Gölbaşı Müdürü Fazlı Çalış “Eymir kurtuldu, sıra Mogan’da” diyordu..

 

1994 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Mogan Gölü’nde  suyu 100 metre havaya fışkırtacak fıskıyelerin ihalesi yapıldı.


1994 yılında,  ÖÇKK  Mogan Gölü kıyısı Dedegölü mevkisinde 40 dönümlük bir arazide botanik parkı planladı. Adı “Gölbaşı Botanik Parkı” olacaktı ancak hiç göremedik. Halbuki ÖÇKK ile Ankara Üniversitesi  Rektörlüğü arasında bir protokol dahi imzalandığının haberini  gazetede yapmıştık.  Ancak, ilçemizdeki siyasilerde bu projenin peşine hiç düşmedi.

 

  “Mogan Gölü ve Turizm” konulu  ilçemizdeki ilk sempozyumu dönemin kaymakamı Abdullah Durukan düzenledi.


  
      Sempozyuma,  Turizm Geliştirme Vakfı Başkanı Doç.Dr.Ayça Adalılar, ile birlikte Yrd.Doç.Dr. Atilla Hazar, Dr.Füruzan Saç, Dr. Azize Tunç konuşmacı olarak katıldı. Yrd.Doç.Dr. İ.Çetin Aytaç’ta başkanlık etti.
  


     Doç.Dr.Ayça Adalılar,  Yeraltından bazı kalıntılar çıkarıldığını,  “Mogan Gölü’nden Çalış Köyü’ne kadar buralarda batık bir şehir var” iddiasında bulundu.
    Hatta, 1990 yılında bir İsveç firmasıyla gölün temizliği konusunda anlaşma yapıldığını, firmanın göldeki çamurla birlikte tarihi kalıntıları da, eserleri de yurt dışına götüreceğini ve  buna izin vermediklerini belirtti…(1994)

 

6 Mart 1994 günü gazetemiz tarafından organize edilen,  Gölbaşı’nda ilk defa belediye  başkan  adayları Akarçay Düğün Salonu’nda biraya gelerek  tartıştı ve Gölbaşı’na, Mogan Gölü'ne  neler yapacaklarını anlattılar.


     Medeni şekilde olduğu kadar, heran tartışmalar kavgaya dönüşecekmiş gibi gergin ortamda yapılan panele hemen hemen tüm başkan adayları katıldı. Yaklaşık 5 saat tıklım tıklım dolan salonda vatandaşlara konuştular. Hepsi de Mogan Gölü’nün  şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ve seçim vaadleriyle halka anlattılar. 


 ANAP Adayı Nurettin Yüksel, DYP adayı Mümtaz Sarıtaş, MHP adayı Yüksel Güler, DSP adayı Erdal Yücel , CHP adayı Selahattin Aktaş,  RP adayı Yakup Kaldırım bu panele katıldı. SHP adayı Erdal Eren, BBP adayı Fehmi Koç ve Bağımsız Aday Yunus Doğan panele katılmadı. (panel konuşmaları www.ankaragolbasitv.web.tv   adresinden izlenebilir.)

 

                                                               Bölüm - 2-

 

Devam edecek...

 

Açıklama: Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.