Gölbaşı :
z     z
06 Ocak 2016, 22:19
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Namık Kemal Doğan ne yapıyor!

Namık Kemal Doğan ne yapıyor!

 

  Gölbaşı'nın ünlü siyasetçilerden Namık Kemal Doğan'ın  siyasi hayatını sizler için araştırdık.. . Gölbaşı'nın bugünlere gelmesinde ve gelecekte de  siyasi etkisi olanlardan birisi olacak  Namık Kemal Doğan ile ilgili bilinmeyenleri ve bilinenleri sizlerle  paylaşmaktan mutluluk duyarım. Saygılarımla

 

Bayram Türkmez

 

 

              1959 yılında Gölbaşı Hacılar Köyü’nde doğdu (Şu anda mahalle)    İlkokulu  Hacılar Hürriyet İlkokul’unda,  Ortaokulu yatılı olarak Ayaş’ta, Liseyi ise Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nde  bitirdi. Ankara  Eğitim Enstitüsü Mezunudur.  1979 yılında Manisa Saruhanlı’nın bir köyünde 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Gölbaşı’nda Baldudak İlkokul’una atandı ve 4 yılda Gölbaşı’nda öğretmenlik yaptı.  Öğretmenliği bıraktıktan sonra (1984) ticari ve siyasi hayatı resmen  başladı.

 

      İlk siyasetle tanışması,   1989 yılında DYP’den Belediye Başkanı Adayı olan Erdal Eren’in Meclis Üyesi  adayı listesinden yazılmasıyla oldu.  Ancak, son anda 30 yaş şartına uygun  olmadığı ortaya çıkınca yerine babası  Ali Doğan 1. Sıradan meclis üyesi adayı olur.

  

      Erdal Eren’in o dönem her zamanki rakibi olan  Mümtaz Sarıtaş’ta ANAP Belediye Başkan adayıdır.  Seçim sonucunda Mümtaz Sarıtaş seçimi kazanır, Namık Kemal Doğan’ın babası Ali Doğan’da meclis üyesi olarak belediye de yerini alır.

 

  Mümtaz   Sarıtaş ile  fikir ayrılığına düşen meclis üyesi baba Ali Doğan  1 yıl sonra meclis üyeliğinden istifa etti.

 

Namık Kemal Doğan’ın Gölbaşı’ndaki aktif siyasi hayatı öğretmenliği bıraktıktan sonra başlar.

 

      1990 yılından 1994 yılına kadar  Gölbaşı DYP İlçe Başkanı olan Yemen Deligöz'ün yönetiminde 4 yıl görev yaptı.

 

     1994 yılında  DYP İl Genel Meclis Üyesi,   1996 DYP Gölbaşı İlçe Başkanı,  1999 yılında DYP Gölbaşı Belediye Başkan Adayı,  2004 yılı DYP Belediye Başkan Adayı,  2007 yılı DYP/DP Ankara İl Başkanı, 2009 yılı seçimleri için MHP Belediye Başkan Aday Adayı,  2010 yılı AK Parti üyeliği,  2011 AK Parti Milletvekili Aday Adayı  ve 2013 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi AK Parti SKM Başkanı,   2015 1 Kasım  seçimi  AK Parti SKM Başkanı, Ankara  İl Delegesi  olarak halen görev yapıyor.

 

       Hikayesini anlatacağım Namık Kemal Doğan’ın  siyasi ömrü genelde DYP’de geçti.   DYP-DP birleşmesiyle DP Ankara İl Başkanlığı yaptı. 

      O dönem,  DYP  Genel Başkanı iken yakından tanıdığı eski başbakanlardan  Tansu Çiller tarafından desteklenen  Süleyman Soylu'nun (Şu anda  AK Parti Milletvekili- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) Demokrat Parti'ye Genel Başkan seçilmesindeki organizasyonda  Namık Kemal Doğan'da yer aldı.(Basında gündeme gelmişti)

 

MHP Genel Merkezi bazı yöneticilerinin “adayımız olacaksın” sözleri üzerine MHP’den (2009) aday adayı olduğunu açıkladı ancak aday yapılmadı.   Beklemediği bir durum  yaşayan Namık Kemal Doğan seçimlerde  Ankara dışında kendini dinlemeye aldı ve 1 yıl sonra AK Parti saflarına katıldı.

 

    Namık Kemal Doğan Gölbaşı’nın siyasetini ve siyasetçisini  yakından tanıyan,  siyasi tecrübesiyle  Gölbaşı’ndaki  Ankaralı  siyasi hemşehrilerinin  (2004) çoğunluğunun  desteğini  alan siyasetçidir.   Bu destek sonucunda,  Gölbaşı’ndaki Ankaralılarında yerel yönetimde başkan seçebileceklerini ortaya koymuştur.

 

     Demokrat ve Yurtsever  kimliğiyle de usta  bir  siyasi  organizatördür.  Onun memleket sevdası  tartışılmayacak kadar sabittir.

 

   Burada Namık Kemal Doğan’ı anlatırken, Eski Belediye Başkanlarından Mümtaz Sarıtaş ve Erdal Eren ile o dönem bazı ilçe başkanlarınında konumlarını  gündeme taşımak hikayeyi daha anlaşılır kılacak.

 

    Gölbaşı’nda 2 dönem  Belediye Başkanlığı yapan  Erdal Eren , “ Gölbaşı’nda  1977 yılında Bağımsız Başkan Adayı, 1984  SDP,  1989 DYP, sonra   SHP’den aday ,  CHP’li oldu 1994 yılında tekrar SHP’li olup,  1995 yılında Belediye Başkanlığı döneminde hizmet alamadığını  gerekçe gösterip  ANAP’a geçti.  Yıllar Sonra tekrar CHP saflarında yerini aldı. (2 dönem Belediye Başkanlığı yapmıştır, Bakınız Belediye web sayfasına)

 

  Gölbaşı’nda 2 dönem Belediye  Başkanlığı yapan  Mümtaz Sarıtaş;  Gölbaşı’nda 1977 yılında CHP’den Belediye Başkan Adayı, 1983 yılında MDP,  1984 yılında ANAP Başkan Adayı ,  1993 yılında DYP İlçe Başkanlığı , 1999 yılında DTP Belediye Başkan Adayı ,  2001 yılında DP İlçe Başkanı, 2005 yılında AK Parti üyeliği…

(2 dönem belediye başkanlığı yapmıştır. Bakınız Belediye web sayfasına)

 

Gölbaşı siyasetinin  durumunu anlamak için  1993-1994  dönemlerin  parti teşkilatı  ilçe başkanlarını da hatırlayalım….

 

     1993 yılı DYP İlçe Başkanı Mümtaz Sarıtaş, 1994 yılı SHP İlçe Başkanı Hamit Mermer,  (Ocak 1994 yılında istifa etti yerine Saadet Ayan atandı.),  1994 yılı BDP İlçe Başkanı Yüksel Özbek,  1994 yılı  DSP İlçe Başkanı Ahmet Özcan,  1994 yılı RP İlçe Başkanı Abdulnasır Haşlak,  1994 yılı CHP İlçe Başkanı Ferit Görgülü…

 

   Namık Kemal Doğan 1994 yerel seçimlerinde DYP Adayı Mümtaz Sarıtaş listesinden 1. Sıra İl Genel Meclis Üyesi seçildi.  Aynı dönem RP Belediye Başkan Adayı Yakup Kaldırım listesinden Fatih Duruay’da İl Genel Meclis Üyesi seçildi. 

        Kader  bu ya   2014 yerel seçimlerinde de Fatih Duruay'ın Belediye Başkanlığını seçim bürosu açarak ve de yine organizasyonlar yaparak destekledi.

 

    Namık Kemal Doğan İl Genel Meclis Üyesi seçilmesinin ardından Gölbaşı Gazetesi’nde köşe yazılarına başlar,  Yayın Kurulu Üyesi  olur.  İl Genel Meclis Üyesi olarak neler yapılacağını ve yapıldığını anlatır. 

 

1994 yılında AHİD (Ankara’ya Hizmet Verenler Derneği Gölbaşı Şubesi)  Turhan Tuncay başkanlığında açılışı yapılır ve Namık Kemal Doğan’da destekçilerinden biri dir…

 

         1995 yılında DYP İlçe Yönetiminde çatlak sesler çıkmaya başlar.  Mümtaz Sarıtaş’ın ilçe Başkanı olduğu DYP Yönetimden 5 kişi istifa eder. İlçe Yönetimi düşer. Genel Merkez Selami Emmioğlu’nu DYP Gölbaşı İlçe Başkanı olarak atamasını yapar.

 

     Ancak,  Mümtaz Sarıtaş’a tebliğ edilmeyen atamayla 2 ayrı teşkilat oluşur.  Atamanın yasal olmadığını belirten Sarıtaş bir süre sonra teşkilatı kapatarak  Başkanlığı  Selami Emmioğlu’na bırakır.

 

    Nisan 1996 yılına gelindiğinde DYP ilçe kongresi yapılacaktır. Mevcut Başkan  Selami Emmioğlu ile Namık Kemal Doğan kongrede aday olur. Namık Kemal Doğan az  oy farkıyla  DYP’nin ilçe başkanı  seçilir.  Selami Emmioğlu ve Namık Kemal Doğan yönetimlerinin değişmeyen ismi ise şu andaki Belediye Meclis Üyesi  Ali İhsan Tunç’tur.

 

1999 yılı seçimlerinde  eski İlçe Başkanı Selami Emmioğlu ile mevcut ilçe başkanı Namık Kemal Doğan birlikte hareket ederler.   Belediye Başkan Adayı olmak isteyen Mümtaz Sarıtaş’ın adaylığını desteklemezler.   Bunun üzerine Sarıtaş,  Hüsamettin Cindoruk’un DYP’den kopan milletvekilleriyle kurduğu DTP (Demokrat Türkiye Partisi) başkan adayı oldu.  Mümtaz Sarıtaş  meclis üyesi listesini öyle isimlerden yapmıştı ki , CHP’den, DYP’den, ANAP ve MHP’nin önemli isimlerini transfer etmişti.

 

  Namık Kemal Doğan’da 1999 yılında DYP Belediye Başkan Adayı oldu.  2000 yılında Namık Kemal Doğan DYP İlçe Başkanıydı…

 

      1999 yılı yerel seçim sonucunda, seçimleri ne  Mümtaz Sarıtaş, ne de Namık Kemal Doğan Kazanmıştı.  MHP adayı Dr.Cevdet Kara Gölbaşı’nın Belediye Başkanı seçilmişti.  Mümtaz Sarıtaş meclis üyesi bile çıkaramamış,  Namık Kemal Doğan ise ANAP’tan transfer ettiği ilçe başkanı Nurettin Yüksel’in meclis üyesi seçilmesini sağlamıştı.

 

       2004 yılında yeniden Belediye seçimlerinde aday olan Namık Kemal Doğan Ankaralılar başta olmak üzere  Orta Anadolu hemşehri guruplarını örgütlemek için organizasyon yaptı ve kısmen başarılı oldu.  Büyükşehir Belediyesi adayı Melih Gökçek’e,  İktidar Partisine  ve diğer muhalefet partilerine karşı mücadele verdi yaklaşık 1100 oy farkıyla başkanlığı kaybetti.  

 

Namık Kemal Doğan 2004 yılı başkan adaylığı sırasında, Gölbaşı’nda  Ankaracılık siyaseti yapan önemli siyasetçilerin de desteğini  almıştı.  ANAP’ta İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Atak,  DSP’de ilçe Başkanı ve Belediye Başkan Adayı olan Ahmet Çavdar,  Yine, DSP Eski İlçe Başkanı Ahmet Özcan,  MHP’den Erdoğan Çelebi,  AHİD Gölbaşı Şube eski Başkanı Turhan Tuncay gibi isimler  afiş yaptırarak Ankaralılara birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

 

          Yerel Gazetelere de ilanlar veren Ankaralı siyasetçiler  Namık Kemal Doğan’a destek veriyorlar ve şöyle diyorlardı. “ … Bizler, CHP’den Ahmet Özcan, DSP’den Ahmet Çavdar,  ANAP’tan Mehmet Atak,  Turhan Tuncay, MHP’den Yücel Yanık…destek veriyoruz…”diyerek gazeteye ilan/açıklama veriyorlardı….

 

    DYP Belediye Başkan  Adayı Namık Kemal Doğan ile ANAP Belediye Başkan Adayı İsa Ömercan Ankaralı adaylar olarak ittifak kurmak istediler ancak son anda bu ittifakta bozuldu.  Diğer Ankaracılık siyaseti yapanlardan ;  Mümtaz Sarıtaş ise AK Parti adayı Abdulnasır Haşlak’ı destekledi.   Ramazan Yılmaz’da bağımsız aday olarak seçimlere girmişti.

 

   2004 yılında AK Parti Başkan Adayı Abdulnasır Haşlak Belediye Başkanlığını kazandı

 

     28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ilginç bir olayda yaşanıyordu.

 

MHP Teşkilatı yetkilileri;  Belediye Başkan Adayı Necati Koçak ve Meclis Üyesi Aday listesini İlçe Seçim Kurulu’na mesai saati bitimi (17.10) teslim edince geç kalındı tutanağı  tutulması MHP’nin seçimlere katılmamasına neden oldu.  MHP 2004 yılında  yerel seçime katılamadı. Kimi siyasetçiler bu durumun bilinçli yapıldığını, kimisi de kazaen olduğunu belirtmiştir.

 

Gölbaşı’nda siyaset genel olarak;   ya hemşehricilik üzerinden ya da akrabacılık üzerinden yürüyor…

 

   Yani,  2004 yerel seçimlerinde AK Parti ile DYP çekişti.  Namık Kemal Doğan  5861 oy alırken,  AK Parti adayı Abdulnasır Haşlak 6934 oy alarak Belediye Başkanı seçildi.  CHP’den Belediye Başkan Adayı olan Erdal Eren 4391 oy alarak üçüncü oldu.  Namık Kemal Doğan’ın meclis üyesi listesi biraz daha farklı olsaydı kazanacaktı diyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.

 

Belediye Başkanlığını kaybeden Namık Kemal Doğan,  DYP’ye transfer ettiği;   DSP’de ilçe başkanlığı yapmış, DSP’de Belediye Başkan Adayı olmuş Ahmet Çavdar’ı,   Şu anda AK Parti’de olan A.Turan Kaya’yı,   Erdem Karagöz ve Necati Koyuncu’yu meclis üyesi seçtirdi.

 

   Kendisi ise DYP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu. (2005) DYP İlçe Başkanlığı’na da Hakan Halil Ayan atandı.

 

      2007 yılında Namık Kemal Doğan DYP Ankara İl Başkanı oldu.

 

   O dönem  DYP  İl Başkanı Bülent Kuşoğlu Milletvekili Adayı olunca yerine Namık Kemal Doğan  atanmıştı.   DYP daha sonra (2007) DP ile birleşince Demokrat Parti Ankara İl Başkanı oldu. Gölbaşı siyasi tarihinde ilk defa bir kişi Ankara İl Başkanı olmuştu.

 

Namık Kemal Doğan 17 Temmuz 2008 tarihinde Demokrat Parti’den istifa etti.  Nedeni ise MHP yöneticilerinden  verilen sözler oldu.

 

MHP Genel Merkezi’nde bazı yöneticilerinin “Belediye Başkan Adaylığı” sözü verdiğini söyleyerek 20 Ağustos 2008 tarihinde  MHP’ye geçti.  Aynı dönem  Yakup Odabaşı, Yüksel Güler, Mahmut Erdem, Fehmi Kandemir, Şadi Tuncer ve Namık Kemal Doğan’ın aday adayı olduğu seçimde  Yakup Odabaşı MHP Belediye Başkan adayı oldu. Namık Kemal Doğan aday yapılmayınca  uğradığı şok karşısında  3 ay yurtdışına çıktı.

 

 29 Mart 2009 yerel seçimlerini MHP adayı Yakup Odabaşı kazandı.  Gölbaşı’na dönen Namık Kemal Doğan  gazete ilanıyla Başkan seçilen Yakup Odabaşı’nı tebrik etti ve  Ocak 2009 yılında da, hiçbir MHP’linin kendini arayıp sormadığı ve siyasi  tecrübeye ihtiyaç duymadıkları gerekçesiyle  MHP’den istifa ettiğini açıkladı.

 

     MHP’ye geçtiği arkadaşları  meclis üyesi  Ahmet Turan Kaya ve Necati Koyuncu ile birlikte MHP’den istifa etti. Yine, yerel gazeteye tam sayfa istifa ilanı vererek kamuoyuna  duyurdu.

 

   2011 yılında hizmetin partisi olmaz diyen Namık Kemal Doğan siyasi ekibiyle  AK Parti’ye geçti. Yapılan temayül yoklamasında  önemli oranda  oy alarak  Milletvekili Aday Adayı oldu.

  

   2014 ve 2015 yılında  yapılan  ilçe kongresinde Namık Kemal Doğan  Ankara İl Delegesi olarak seçildi.

 

     2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti SKM Başkanı, Kasım  2015 milletvekili seçimlerinde de AK Parti Gölbaşı SKM Başkanı olarak görev yaptı. SKM Başkanlığı dönemindeki seçimlerde yaptığı organizasyonlarla AK Parti oyları farkedilir  oranda arttı.

 

      Yaklaşık 25 yıldır değişik  İlçe ve İl Teşkilatında aktif görev yapan Namık Kemal Doğan’ın Gölbaşı’nın bugünlere gelmesinde emeği vardır. 

 

             Emlak, inşaat ve Çiftçilik  işleriyle uğraşan Namık Kemal Doğan evli  3 çocuk ve 2 torun sahibidir.

 

Bayram Türkmez

06.01.2016

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.