Gölbaşı :
z     z
20 Aralık 2015, 00:21
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'ndan sevgi ve kardeşlik çağrısı...

Gölbaşı'ndan sevgi ve kardeşlik çağrısı...

 

 

 

Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gölbaşı Belediyesi’nin destekleriyle Sevgi Şehri Gölbaşı’nda 18 ve 19 Aralık tarihlerinde Uluslararası Başkent Şairler ve Âşıklar Şöleni’nin tanıtımı yapıldı.

 

Basın toplantısında konuşma yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, 2015 yılında yaşanan terör olaylarının 2016 yılında yaşanmaması temennisinde bulunarak, “Siyasilerimiz, sanatçılarımız, aşıklarımız, işadamlarımız mücadele ettiği sürüce birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi koruyacağız. Gölbaşı Belediyesi olarak sizleri burada ağırlamaktan ve ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da yaptığı konuşmasında bu sevgi çağrısının tüm dünyaya yayılmasını temenni etti.

 

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURULDU

 

“Sevgi ve Kardeşlik Bildirisi” okunmasının ardından şair ve âşıklar Mogan Gölü’ne beyaz güvercin uçurarak acı ve hüznün yılı olan 2015 yılının bittiği şu günlerde 2016 yılının Sevgi, Barış ve Kardeşlik yılı olması temennisinde bulundular.

 

           GÖLBAŞI'NDAN DÜNYA YA MESAJ

 

          Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede farklı ülkelerden katılan 18 şair duygu ve düşüncelerini izleyicilerle paylaştı. Etkinlikte ayrıca TRT Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Bahadır Özüşen sevgi ve kardeşlik şarkıları ve türküleri ile programa renk kattı.

 

Programa katılan Yerli Düşünce Derneği onursal Başkanı eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da yaptığı konuşmasında Türk milletinin darda ve zorda olana el uzatan bir millet olduğunu ifade ederek, “Suriye’de Bayırbucak’ta, orta doğuda; Kürt ölüyor,  Türkmen ölüyor, Arap ölüyor. Bunların her biri sizin milletinizin dindaşı ve soydaşıdır. Herkesten daha fazla duyarlı olacağız. Onların yaralarını sarmak için herkesten daha fazla önde koşacağız” şeklinde konuştu.

 

        Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, sevgi şehri Gölbaşı’ndan dünyaya kardeşlik mesajı vermekten ve bu programa ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek, gecenin düzenlenmesine katkı sağlayanlara, destek olanlara ve programa katılan misafirlere teşekkür etti.

 

Etkinliğe 10 farklı ülke ve bölgeden şair ve âşıklar da katıldı. Türk dünyasını temsilen Azerbaycan, Kerkük, Kırım, Doğu Türkistan ve Kosova’dan,  Filistin, Suriye, Mısır ve Hindistan’dan şair ve âşıklar programda yer aldı.Okunan şiirler ve söylenen türkülerin ardından organizasyonda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

 

Uluslararası Başkent Şairler ve Âşıklar Şöleni’nin ilk gününde sahne alan şairler ve yerel siyasi ve sosyal temsilciler  sahneye çıkarak TRT Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Bahadır Özüşen ile birlikte  ‘Bir başkadır benim memleketim’ şarkısını seslendirdi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.