Gölbaşı :
z     z
09 Aralık 2015, 13:03
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Levent Gök ASKİ'nin peşini bırakmıyor

Levent Gök ASKİ'nin peşini bırakmıyor

 

      CHP  Grup Başkanvekili, Ankara Milletvekili Levent Gök Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın açıklaması istemiyle ASKİ İhaleleri konusunda yeni bir iddia gündeme taşıdı.

 

    Levent Gök bu konu da şunları söyledi.

 

 

“ASKİ hangi amaçla bir firmanın tamamını karşılayamayacağı birçok kalemi bir arada ihale ediyor? Bu ihalelerde kısmi teklif vermeyi neden ret ediyor?

 

Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent GÖK,İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde; ASKİ tarafından 2013-2014 yıllarında yapılan ihalelerde her firmanın tamamını karşılamasının mümkün olmayacağı kalemleri bir arada ihale ettiğine dikkat çekerek bu tutumdan ne amaçlandığını sordu.

 

ASKİ'nin sonuçlanmış bir ihaleyle helikopter hizmeti almaktayken çıktığı bir ihaleye personel ve araç kalemlerinin yanında bir de helikopter ilave etmesinin neden olduğu rahatsızlık, itiraz ve şikayetlere değinen Levent GÖK, BİR FİRMANIN İHALEYE ÇIKARILAN BÜTÜN KALEMLERİ KARŞILAMASI MÜMKÜN DEĞİLKEN, KISMİ TEKLİF VERMEYE DE İZİN VERİLMEYEN BİR DÜZENEKTE, REKABET KOŞULLARINI İŞLETMEYEN, ADRESE TESLİM İHALE SÖYLENTİLERİNE NEDEN OLAN UYGULAMANIN TEKRARINI ÖNLEYECEK MİSİNİZ DİYE SORDU.

 

Levent GÖK,İhalesi yapılmış bir helikopter kalemi varken,yeni ihaleye 'HELİKOPTER' kalemi ilave edilmesinin gerekçesi nedir? dedi.

 

                                           TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesi şöyle;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 08.12.2015

                                                                                                                                                                                                                         

LEVENT GÖK

Ankara Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

ASKİ tarafından yapılan bazı ihalelerde, birçok kalem ürün bir arada ihale edildiği ve kısmi teklife de izin verilmediği, bu tür ihale işleminde kısmi tekliflerin değerlendirmeye alınmaması nedeniyle gerekli rekabet koşullarının oluşmadığı ve ihalenin bir anlamda adrese teslim nitelikli ihale olduğu iddiaları kamuoyunda rahatsızlıklara yol açmış olup Sayıştay Raporlarına da konu olmuştur.

 

Bu bağlamda;

 

1-ASKİ tarafından yapılan ihalelerin bazılarında, her firmanın tamamını karşılamasının mümkün olmayacağı biçimde birçok kalem ürünün bir arada ihaleye çıkarılmasının gerekçesi nedir?

 

2-Personel, araç ve helikopterin bir arada ihaleye çıkarıldığı sözleşme bedeli 3.873.902,00TL olan özel güvenlik hizmeti alımı işinde, Hem personel, hem araç hem de özellikli bir taşıt olan helikopterin tek bir firmada olmasının zorluğu dikkate alınmaksızın ve kısmi teklife de izin verilmeksizin, üstelik, yapılmış başka bir ihaleyle helikopter ihtiyacı karşılanmış durumdayken hangi gerekçeyle bu ihaleye de ayrıca bir kalem olarak ‘helikopter’ dâhil edilmiştir?

 

3-ASKİ tarafından 2013 yılından bu yana yapılan ihalelerden kaçında çekici, dorse, römork, arazi taşıtları, kamyon, vinç v.b birçok kalemin birlikte ihale edilmesiyle ihaleye girmek isteyen firmaların kısmi teklif verme talepleri ret edilmiştir?

 

4-Kısmi teklif verme taleplerinin reddedildiği, bu yüzden ancak bir firmanın teklif vermesi, başka firmaların teklif verememiş olmasıyla sonuçlanan ihale sayısı nedir? Firmaların Kısmi teklif vermelerini yasaklayan işleyişi rekabet koşullarına uygun buluyor musunuz?

 

5-2013 yılından bu yana ASKİ’ye kısmi teklife izin verilmesi isteği ile kaç adet itiraz ve şikâyet baş başvurusu yapılmıştır? Bu şikâyetlerden kaçı olumlu karşılanmıştır? İdarenin reddettiği şikâyetlerden kaçı Kamu İhale Kurumu’na taşınmıştır?

 

6-Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan incelemede, kısmi teklif verme yönündeki itirazı haklı bulunan firmalar için ASKİ ne işlem yapmıştır?

 

7-Sayıştay Raporunda belirtildiği üzere, tek ihaleye sıkıştırılan farklı kalemlerin ayrı ihale edilmesi ve eğer ayrı ihale edilmek yerine birlikte ihale edilme yolu seçilecekse, kısmi teklife açık olunmasını sağlayacak düzenleme yapılması için ilgililere bir talimat verecek misiniz?

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.