Gölbaşı :
z     z
08 Aralık 2015, 11:20
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

ASKİ İhalelerini sordu

ASKİ İhalelerini sordu

 


       CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök, ASKİ tarafından yapılan bazı ihalelerde teslim süresi kısa tutulmak suretiyle rekabet koşulları oluşmadığı için "bu ihaleler için adrese teslim" algısı yaratıldığından itiraz ve şikâyetlerin yoğunlaştığına dikkat çekti.


Levent Gök, benzer olumsuzlukların tekrarlanmaması için alınan ve alınması gereken önlemleri sorarak, TBMM Başkanlığına sunarak şöyle dedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 08.12.2015

 

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

Sayıştay Raporunda ASKİ’nin birçok ihalede işin teslim süresini kısa tutmak suretiyle ihalede rekabetin oluşmasını engellediği ifade edilmiştir.Bu bağlamda;1-ASKİ’nin 6 ihalede iş bitirme süresi olarak 3 gün, 14 ihalede 5 gün, 2 ihalede 7 gün, 67 ihalede 10 gün, 16 ihalede 15 gün, 76 ihalede ise 20 gün olduğu tespit edilen ve “adrese teslim” algısı yaratarak itirazlara, şikâyetlere konu olan ihalelerin kamu yararı var mıdır? Varsa açıklar mısınız?

2-Bu şekilde işi teslim süresi çok kısa tutulmuş ihalelerle ilgili olarak ihalelere katılmak isteyen firmalar tarafından yapılan itirazlar dikkate alınmış mıdır?

3-Alınmadıysa, hangi gerekçeyle alınmamıştır?

4-İhalelerde işin teslim süresinin kısa belirlenmesi sonucu ihalenin temel ilkeleri olan saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenilirlik gibi ilkelere aykırı şekilde hareket edildiği ve bu uygulamanın kamu kaynağının verimli kullanılmasına da engel olduğu gerçeği karşısında ilgililer hakkında ne işlem yapılmıştır?

5-Benzer olumsuzlukların tekrarını önlemek bakımından alınmış ve alınacak önlemleriniz nedir?
 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.