Gölbaşı :
z     z
23 Kasım 2015, 10:54
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Boş zamanın varsa, kurslarda var!

Boş zamanın varsa, kurslarda var!

 

Halktan gelen talepler doğrultusunda planlanan eğitimlerde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında  89 farklı kurs türünde 356 adet açılan kurs sayısıyla 1726 erkek ve 4724 kadın kursiyer olmak üzere toplamda 6450 kursiyere hizmet verilmiştir.Bu eğitim öğretim yılı başı itibariyle mahallelerde ve merkez binasındaki kurs merkezi sayısı artırılarak iki aylık kısa bir süre içerisinde 124 kurs açılmış ve yıl sonuna kadar 8000 kursiyere hizmet verilmesi planlanmaktadır.

 

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde;

 

El sanatları, giyim üretim teknolojileri, arıcılık, bahçe bakımı, bilgisayar işletmenliği, muhasebe, kalorifer ateşçiliği, hasta kayıt kabul, yönetici asistanlığı, mantar yetiştiriciliği, seramik,şippoyaki,gümüş işlemeciliği, futbol, voleybol, atletizm, wus-hu, step- aerobik, işaret dili, Osmanlı Türkçesi, Kur’an-ı Kerim, müzik, diksiyon, Arapça,İngilizce,Fransızca,Rusça,Çince ve Almanca dil kursları gibi farklı alanlarda   toplumun bir çok kesimine hitap eden eğitimler halkın hizmetine sunulmaktadır.

 

Halk eğitimi merkezimizden sertifika alarak sosyal hayata katılan bireylerin üretime katkıları ise önemli bir başarı kaynağı olarak görülmektedir. “Arıcılık” alanında kurs gören bireylerin,Türkiye’nin birçok yerinde arıcılık faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütüyor olması bunun göstergelerinden birisidir.

 

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi, toplumsal duyarlılığı arttırarak bu alanda öncü bir güç haline gelmekte ve  engellilereyönelik de birçok kurs vermektedir.

 

Gölbaşı Eğitim İş ve Uygulama Okulu, Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ve  Otizm Vakfı ile ortak çalışmalar yaparken,  2014-2015 Eğitim – Öğretim yılında engellilere yönelik 10 kurs açmış, 11’i kadın olmak üzere toplam 31 engelli birey bu kurslardan başarıyla mezun olmuştur.

 

MEB’in yürüttüğü “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında ise Gölbaşı genelinde 76 adet kurs açılmış, bu kurslardan 1190 kişi yararlanmıştır.

 

Ayrıca Gölbaşı Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak birçok kurs açılmış ve buralardan 325 kişi başarıyla sertifika almıştır.

 

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi gençlere yönelik açtığı kurslarla da onlara hayatın içinde yeni imkânlar sunmaktadır. Özellikle herhangi bir okuldan mezun olduktan sonra yükseköğretime yerleşemeyen öğrencilere yetiştirme ve destekleme kursları düzenlemekte, öğrenimine devam etmeyen veya öğrenimini yarıda bırakanlara açık öğretim okuluyla yeni eğitim öğretim olanakları sağlanmaktadır.

 

“Çocuk Bakım ve Oyun Odası Etkinlikleri”, Merkezde açılan kurslara devam eden kursiyerlerimizin rahat ve huzurlu çalışabilmeleri ve eğitim alabilmeleri için çocuklarını güvenle bırakabilecekleri, çocukların da anne ve babalarıyla birlikte eğitim alıp oyunlarla güzel zamanlar geçirebilecekleri olanaklar sunmakta ve yaklaşık 180 öğrenciye hizmet vermektedir.

 

 

Her yıl üç binden fazla açık öğretim öğrencisinin Açıkİlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt, kayıt yenileme, öğrenci belgesi ve askerlik tescil belgesi düzenleme, kitap dağıtım ve diploma  işlemleri  de Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından yerine getirilmekte ayrıca Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nin koordinatörlüğünde Şereflikoçhisar, Bala ve Haymana ilçelerine de hizmetler aynı çerçevede devam etmektedir.

 

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Çalışmaları

 

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı için de yoğun bir çalışma takvimi oluşturdu.

 

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hakan Uçar, her bireyin iyi bir eğitim alma imkânına sahip olması gerektiğini ifade etmektedir. Eğitimli, özelliklerinin farkında olan ve bunları toplumun hizmetine sunmayı amaç edinmiş bireylerin sayısının artmasının bir ülke için önemine işaret eden Uçar, böylelikle toplumsal yapının daha sık ve güçlü ilmeklerle örüleceğine vurgu yapmaktadır.

 

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezinde bu eğitim öğretim yılında da çeşitli yaş gruplarına yönelik Aile Eğitim kurslarından dramaya,  Arapça’dan, bilgisayar destekli ön muhasebeye, fotoğrafçılıktan hijyen eğitimlerine, mutfak ve banyo tekstilinden wushu sporuna kadar çok çeşitli alanlarda kursiyerlere eğitim  verilecektir.

 

Bu kurslardan faydalanmak isteyen vatandaşlar detaylı bilgiyi, Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nden ve http://golbasihalkegitim.meb.k12.tr internet adresinden edinebilir.

 

GÖLBAŞI HALK EĞİTİMİ MERKEZİNDEN KADINLARA YÖNELİK“GİRİŞİMCİLİK” KURSLARI BAŞLADI!

 

"Girişimcilikte Önce Kadın Projesi" kapsamında Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde “Girişimcilik” kursları başladı. İlk etapta 53 kursiyerin kayıt yaptırdığı “Girişimcilik” kursu ile kadınkursiyerlere  girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitim veriliyor. Proje kapsamında ayrıca kadınların el emeklerini kazanca dönüştürmeleri hedefleniyor.

 

GÖLBAŞI HALK EĞİTİMİ MERKEZİ  “ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARINDA”   İDDİALI

 

Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan üniversite sınavlarına hazırlayıcı eğitim devam ediyor

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.