Gölbaşı :
z     z
10 Kasım 2015, 12:12
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşılı ustaya belgesel ve...

Gölbaşılı ustaya belgesel ve...

 

       Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Soyut Olmayan Kültürel Varlıklar kapsamında değerlendirilen  el emeği ile ortaya çıkan el sanatları kapsamında değerlendirilen ustalardan M.Turhan Tuncay ve Hamit Hayran Kültür Bakanı Yaşar Topçu’yu ayrı ayrı ziyaret etti.

 

Bakan Yaşar Topçu’nun Gölbaşılı siyasi danışmanı ve arkadaşı  Mehmet Atak, Gölbaşılı ustaları Bakan Topçu ve yetkililer ile tanıştırdı.   Geçen  hafta Kültür ve Turizm Bakanı  Topçu ve  yetkililerle  görüşen M.Turhan Tuncay usta,  bu hafta da  Yumurta Kabuğu oyma ustası Hamit Hayran ile  görüştü.

                                                                                                                                                                             

   Gölbaşılı ustaların çalışmalarının Somut Olmayan Kültürel Varlıklar kapsamında değerlendirilmesi için çalışmalar başlatan Kültür Bakanlığı yetkilileri Mogan Bıçak ustası M.Turhan Tuncay ile ilgili belgesel çektirdi.  Bir bıçağın nasıl imal edildiğini başından sonuna kadar belgesel halinde görüntülenerek  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.  İlgili kurul tarafından değerlendirilecek olan çalışmalar Somut Olmayan Kültürel Varlıklar kapsamında onay aldığında Yurtiçi ve Yurtdışı sergilerinde resmi olarakta tanıtımı yapılacak. Bakanlık olarakta katkı verilebilecek.

 

  Gölbaşılı  ustalar M.Turhan Tuncay ve Hamit Hayran,  Mehmet Atak’ın bu girişimi için teşekkür ederek,  sonucunu beklediklerini belirttiler…

 

Bıçak ustası M.Turhan Tuncay için "Bir bıçağın yapım hikayesi"  belgeseli  çekildi  orijinal kopyası bakanlığa gönderilirken, diğer kopyasını izlemek için tıklayın

https://www.youtube.com/watch?v=WNUaAErORao

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.