Gölbaşı :
z     z
16 Ekim 2015, 14:10
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR…

ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR…

 

DOĞU PERİNÇEK VE ARKADAŞLARININ MİLLİYETÇİ DURUŞU HERKESİ SEVİNDİRDİ

ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR…

 

Avrupa’da artık bağırarak ta söyleyebiliriz.  Vatan Partisi Genel Başkanı ülkemizde bir milliyetçilik dersi vererek davada verdiği mücadele sonucunda önemli bir karar verilmesine imza attı.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire, 'Perinçek-İsviçre' davasında kararını açıkladı. Mahkeme, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" sözleri nedeniyle İsviçre'yle davalık olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek lehine karar verdi.

 

 AİHM Büyük Daire, Aralık 2013'te 2. Daire'nin verdiği hükme uydu ve "soykırım"ı inkârın cezalandırılmasının ifade özgürlüğü ihlali olduğunu teyit etti.

 

 İSVİÇRE'NİN İTİRAZI REDDEDİLDİ

 

 Mahkeme, Perinçek'in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre'de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin yaptığı itiraz başvurusunu 7'ye karşı 10 oyla reddetti.

 

TEMYİZ SÜRECİ

 

 Perinçek, İsviçre'de 2005 yılında verdiği konferanslarda, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" demesi üzerine bu ülke yargısınca 'ırkçı ayrımcılık' gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı.

 

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2. Dairesi ise 17 Aralık 2013 tarihli kararında, 'ifade özgürlüğü' vurgusu yaparak İsviçre'yi haksız bulmuştu. Ancak İsviçre bu karara itiraz ederek, davayı Büyük Daire'ye taşımıştı. AİHM'in temyiz organı olarak görev yapan Büyük Daire, 28 Ocak'taki ilk duruşmada tarafların savunmalarını dinlemişti.

 

 PERİNÇEK'İN YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KALDIRILMIŞTI

 

 İlk duruşmanın yapıldığı 28 Ocak'ta Doğu Perinçek'in Ergenekon davası kapsamında yurt dışına çıkış yasağı bulunuyordu. Fakat Perinçek'in Büyük Daire oturumunda kendini savunmak için yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi yasağı kaldırmıştı.

 

TÜRKİYE DE MÜDAHİL OLMUŞTU

 

 Öte yandan Türkiye de davaya Doğu Perinçek lehine müdahil olmuştu. Ermenistan da İsviçre lehine davaya müdahil oldu.

 

Davaya müdahil olan Ermenistan'ın hukuk ekibinde, ünlü aktör George Clooney'nin Lübnan asıllı İngiliz vatandaşı eşi Amal Alamuddin Clooney de bulunuyor. Clooney, ilk duruşmada uluslararası basınının büyük ilgisini çekmişti.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.