Gölbaşı :
z     z
05 Ekim 2015, 22:02
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

TED'li öğrencinin Avrupa Başarısı...

TED'li öğrencinin Avrupa Başarısı...

 

YAPAY YER ÇEKİMİ PROJESİ’NE AVRUPA’DAN ÖDÜLTED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Barış Volkan Gürses, 27. Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Proje Yarışması’ndan Jüri Özel Ödülü ile döndü.

 

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Bilim İnsanı Yetiştirme Programı 12. sınıf öğrencisi Barış Volkan Gürses, 27. Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Proje Yarışması’nda “Yapay Yerçekimi Projesi” ile jüri özel ödülünü aldı. 17-22 Eylül 2015 tarihleri arasında İtalya’nın Milan şehrinde düzenlenen yarışma, çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir Avrupa biliminin en parlak genç beyinlerini bir araya getirmesiyle biliniyor.

 
Yapay Yerçekimi Projesi:

 

Barış Volkan Gürses, fizik öğretmeni Behire Oya Adalıer danışmanlığında hazırladığı “Elektrostatik Kuvvetten Yararlanarak Yerçekimsiz Ortamda Oluşan Kas ve Kemik Erimesinin Önlenmesi İçin Yapay Yerçekimi Oluşturulması” adlı projesi ile Mayıs ayında TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında fizik dalında Türkiye birincilik ödülünü almış ve TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirmede Avrupa’da ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştı.

 

Projede yerçekimsiz ortamda kas ve kemiklerin yeterince kullanılmaması sebebiyle oluşan kas ve kemik erimesinin, astronotlar için önemli bir sorun olmasından yola çıkılarak bu sorunun önlenmesi için üzerinde elektrostatik yükler bulunan bir giysi ve uzay aracının içine yerleştirilecek yüklü bir plaka yardımıyla zıt yüklerin birbirilerine uyguladıkları çekim kuvveti sayesinde kas ve kemiklerin kullanılmasını sağlayacak yapay bir yerçekimi oluşturmak ve bu sayede insanların uzayda yerçekimsiz ortamda daha uzun süreli yolculuklar yapabilmeleri amaçlanıyor.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.