Gölbaşı :
z     z
28 Eylül 2015, 12:04
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ders zili çaldı

Ders zili çaldı

 

2015 – 2016  Eğitim Öğretim Yılı Başladı.

 

Gölbaşı'nda  İlk, Orta ve Lise okullarında  35 bin öğrenci ve 3500 öğretmenin   görev yaptığı öğrenilirken,  Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay yeni eğitim yılı ile ilgili başarı mesajı verirken,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’da yaptığı yazılı açıklama ile öğrenci, öğretmen ve velilere çağrıda bulundu

 

 Türkiye genelinde ise;  2015-2016 eğitim-öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün ders başı yapıyor. Resmi ve özel okullarda yaklaşık 600 bin derslikte, yöneticiler de dahil olmak üzere 900 bin 794 öğretmen eğitim veriyor.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay yaptığı açıklama da, “ Yeni Eğitim ve Öğretim yılının Öğretmenlerimize, Öğrencilerimize ve Ailelerine hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, başarılar dilerim.”dedi

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’da yaptığı yazılı açıklama da,  Öğrencilere, Öğretmenlere ve Velilere hitaben  neler yapmaları konusunda  öneriler sunarak, “Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.”

 

EĞİTİM ÖĞRETİM KONUSUNDA BİRÇOK BİLGİYE İHTİYAÇ VAR, ANCAK ORTADA SADECE BAŞARI DİLEKLERİ VAR…İYİ DE BU BAŞARILARIN HANGİ ŞARTLARDA OLUŞACAĞINI DA HALKIMIZ BİLMELİ…

 

Bayram Türkmez

 

   Gölbaşı’nda ilk, orta ve lise öğrenci sayısı, okul sayısı, üniversite başarı durumları, okul sayıları, derslik sayıları, taşımalı ve ikili eğitim durumları, öğretmen eksikliği ya da fazlalığı,  öğrenci ulaşımı,  meslek liseleri ve diğer liselere yöneliş oranları, çocukların rehberlik durumları ve olumsuz davranışları sonucu aldıkları cezalar vs.  gibi birçok konu da kamuoyunun beklediği bilgiler açıklanmadı.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’nın bu konularda da kamuoyunu bilgilendirmesi Gölbaşılılara eğitim öğretimin durumu hakkında bilgi verecektir.

 

  Ayrıca,  Gölbaşı Belediyesi Eğitim Öğretim konusunda hangi çalışmaları yapmıştır? Hangi çalışmaları yapacaktır? Eğitime kurumsal olarak, başkanın düşünsel olarak bakışı nedir? Bu ve benzeri konularda yapılan açıklamalar  halkın bilgilenmesini sağlayacaktır.

 

 

 İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAYRETTİN BALCI’NIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ AŞAĞIDADIR

 

Değerli Veliler, Kıymetli Öğretmenler ve Sevgili Öğrenciler;

          

2015 – 2016 Eğitim – Öğretim yılına hep birlikte heyecan, azim ve sevinçle başlıyoruz. Hepimizin temel vurgusu eğitim yani öğrenme ve öğretmedir. Yusuf Has Hacip 11. yüzyılda yazdığı ve “Mutluluk Bilgisi” anlamına gelen Kutadgu Bilig adlı eserinde “İki türlü insana insan derler: Biri öğreten biri öğrenen” demiştir. Böylece en önemli insanlık vasfının eğitim olduğunu vurgular. Bu söz eğitimin belli bir dönemle sınırlanamayacağını hayat boyu süreceğini net bir biçimde ortaya koymaktadır.

 

Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı, çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır. Bunu başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur.

 

Sevgili Öğrencilerim,

 

 Geleceğimizin açık, aydınlık ve daha güvenli olması sizlerin öğrenme istek ve çabasına bağlıdır. Milli eğitimimizin genel amaçları ve fonksiyonları içinde en önemli ve öncelikli amacı, ileri sanayi ve bilgi toplumunun ve uygarlığının gerektirdiği bilgi, beceri, nitelik ve davranışlara yeterli insan yetiştirmektir. Bir ülkenin kalkınmasının temel şartlarından birisi, nitelikli insan gücüdür. Bu nedenle geleceğimizin güvencesi olan siz öğrencilerimizi, ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan gücü özelliklerine uygun olarak yetiştirmek için, tüm imkânlarımızı sizlerin hizmetine sunma çabası içindeyiz.

 

Pırıl pırıl bir gelecek ve aydınlık yarınlar sizleri bekliyor. Sizlere güveniyor, sizleri seviyoruz.

 

Değerli Öğretmenlerim,

Topluma hizmet veren her meslek saygındır. Ama bütün meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsallık taşımaktadır. Başöğretmen Atatürk, “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek, sizlere olan inancını ve güvenini belirtmiştir.

 

Sorumluluğumuzun farkında ve bilincinde olmamız gerekir. Çok hızlı gelişen ve büyüyen toplumumuzda insanımızı; Sevgiye, akla, bilime ve tekniğe dayanarak kendi milli ve manevi değerlerimiz ile kültürümüz içinde özümüzü ve benliğimizi koruyarak, ailesine ve milletine yabancılaştırmadan kişilikli ve bilinçli, kendini sürekli yenileyen, medeni cesareti olan, gerçekçi, araştırıcı, üretici olan kişilik ve ahlaki karakterde yetiştirmektir.

 

Sizlere emanet ettiğimiz çocuklarımızı, Türk milletinin milli ve manevi değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven, topluma karşı sorumluluk duyan kişiler olarak hayata hazırlayacağınıza olan inancım tamdır. Sizlere inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.

 

Değerli Veliler,                      

 

Evlatlarımızın yetişmesinde öğretmenlerin olduğu kadar sizlerin de emeği vardır. Hiçbir zaman unutmayalım ki, iyi bir toplumun temeli ailede atılır. Bir aile değerlerine ne kadar sahip çıkarsa, toplum da o kadar sağlam olur. Eğitim öğretimin üçayağından birinin sizler olduğunuzu unutmayınız. Çocuklarımızı sadece maddi yönden  değil, manevi yönden de destekleyerek her zaman onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

 

Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, milli ve ahlaki değerler yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız.

 

Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Rıza ÇELEBİ ~ 29 Eylül 2015, 21:56

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının milli ve manevi değerlerimizin bayraktarlığını yapacak ülkemizin idaresine güç katacak milletimizi uluslararası arenada en iyi şekilde tanıtacak hayırlı nesilllerin yetişmesine vesile olmasını diliyorum. Millli Eğitim Camiasına velilere ve öğrencilere hayırlı Olsun.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.