Gölbaşı :
z     z
21 Eylül 2015, 23:41
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Yeşillikleri baka baka kurutuyoruz!

“Bir taraftan yeşillendirilsin diye uğraşıyoruz, bir taraftan kurutuyoruz...”

Yeşillikleri baka baka kurutuyoruz!

 

 

Ağaçlar kurumuş, otlar bürümüş, kamışlar çıkmış…

 

Bahçelievler Mahallesi 79. Cadde üzerinde yine içini ve etrafını otların sardığı basketbol sahasının karşı alanlarında  bazı büyük çam ağaçlarının kuruduğunu  görmek bizleri üzdü.

 

Bu arada bu basketbol sahası için Belediye Başkanı Fatih Duruay yetkililere talimat vermişti, buranın otlarını temizleyin, bakımını yapın ve oradaki genç ve çocuklar için aktif hale getirin diye ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen halen yapılan bir şey olmamış,  otlar iyice büyümüş, hatta geçen yıl büfenin önüne ekilen çimler kurumaya yüz tutmuş, dikilen birçok fidanda kurumuş..

 

Sadece o mu, yine içinde atıl virane evlerin bulunduğu ön tarafı yeşil alan olan alanda otlar nerdeyse 1 metreyi bulmuş,  bazı ağaçlarda kurumuş. Bu belediyenin Park ve Bahçeler yetkilileri  uyuyor mu, yoksa artık işleri yetiştiremiyor mu?

 

Buraları hiç gezmiyorlar mı? Ne yapıyorlar bunlar acaba?

 

Buralar böyle de, Gülermak Fabrikası önündeki  Gölbaşı Belediyesi 45. Yıl Ormanlık alanı  ne halde dersiniz?

 

Burasını geçen yılda 2 defa yazdık, yetkililere şikayet ettik ancak ne yaptıksa bizim gücümüz yetmiyor,  diğer basın kuruluşları burayla ilgilenmiyor,  GÖLDER yetkililerinin buradan haberi yok! Belediye Park ve  Bahçeler Müdürlüğü belli ki burayı artık gözden çıkarmış!

 

Burada ne olduğunu merak ettiyseniz  yazıyım sizler için…İsteyene fotoğraflarda gönderirim

 

Konya Yolu 1. Km. de bulunan Gölbaşı Vilayetevi kavşağının yanında bulunan Gülermak Fabrikası’nın önüne dönemin Belediye Başkanı Yakup Odabaşı tarafından Gölbaşı’nın Belediyelik oluşunun 45. Yılı hatırası olarak ağaçlandırma çalışması yapıldı.

 

Dönemin, Kaymakamı Raşit Zengin, Belediye Başkanı Yakup Odabaşı  diğer etkili, yetkililer, meclis üyeleri, siyasi parti ve STK  temsilcileri vs.vs. katılarak fidanlar dikildi.  Kaymakam Zengin ve Başkan Odabaşı birde konuşma yapıp, Gölbaşı’nın girişinin yeşillendirilerek güzelleşeceğinden bahsederek,  nefes alanlarının genişlediğini de belirttiler.

 

Bu yeşil alan Gölbaşı Belediyesi 45.Yıl Hatıra Ormanı olarak  ağaçlandırıldı . Başkan Odabaşı’nın son 2 yılı buralara fazla bakım yapılmadı, muhalefet parti temsilcileri ve meclis üyeleri sessiz kaldı.  Otlar yeşermeye başladı. Sonra,  Fatih Duruay belediye başkanı seçildi. Söyledik, yazdık bu hatıra ormanının durumunu ancak hiç ilgilenilmedi.  Gülermak tarafından kullanılmaya başlandı,  bu ormanlık alanını ürettikleri demir parçalarıyla dolduran Gülermak yetkilileri şikayetler sonucunda demir parçalarını  vs. kaldırdılar ancak fidanlara  büyük zarar verdiler. Hatta, bir bölümü araç park alanı olarakta kullanılıyordu.

     Burada, 1 metreye yakın olan otlar ve büyümeye başlayan kamışlar hiç temizlenmedi, hiç bakım yapılmadı,  çamlar otların arasında kaybolmaya yüz tuttu.

 

Gazetemiz peşini bıramadı, yine haber yaptı, Yetkili ve ilgilileri göreve davet etti.  Yapılan tek şey, Gülermak Fabrikası tarafından bahçesinin ön hizasında boydan boya çamlarla çevirmek oldu.  Bahçe duvarının hizasına kadar çamlarla etrafını çeviren Gülermak yetkilileri, orman alanının diğer tarafını da öylece bırakmıştı. Belediye  Park ve Bahçeler Müdürü sessiz kaldı, Belediye Meclis Üyeleri bu çığlığımızı duymadı, Siyasi Partilerin ilçe yöneticileri zaten hep ilgisiz kaldı.

 

Bu sorun şahsi sorunumuzmuydu acaba? diye düşünmeye başladık. Bizden başka kimse ilgilenmiyor ve neden? Diye sormaya başladık.

 

Ve geçen hafta gördüm ki,  Gölbaşı Belediyesi 45.Yıl Hatıra Ormanı’nda otlar 1 metreyi bulmuş, kamışlar 2 metreyi bulmuş vaziyette. Dikilen fidanlar kaybolmuş, Gülermak Fabrikası yetkilileri kendi bahçe duvarı hizalarına göre diktikleri çam fidanlarıyla gelecekte burayı  nasıl kullanacağız! Hesabını yaparken,  bizim etkili ve yetkililer bu Gölbaşı’nın girişini çirkin görüntüyle baş başa bırakıyor, yeşil alanın, fidanların yok olmasına fırsat veriyor. Neden?

 

Pekala, Nedeni konusunda da bir iki duyum aldım, bunlarla ilgili sorularım var?

 

Bir;  Gülermak tarafından,   3 yıldan beri Gölbaşı Belediyesi Spor Kulübü’ne herhangi bir bağış yapıldı mı?

 

İki; Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde Gülermak’a yanındaki arazi kaça satıldı? Ne kadar m2 idi ? Neden satıldı? Burada ZİÇEV ile Gülermak güzergahındaki yol imar planlarında neden iptal edildi? Yolun iptal edilmesiyle buralardaki araziler kimlere satıldı?

 

Üç; Belediye Eski Meclis Üyelerinden biri ile Gülermak yetkilileri arasında herhangi bir alışveriş ya da bağış için arabuluculuk  yapıldı mı?

 

Ve son soru:  Gülermakla bu yeşil alan konusunda  ortak mı çalışıyorsunuz? Neden otların ve kamışların büyümesine, fidanların yok olmasına izin veriyorsunuz?

 

  Ve son olarak şunu söyleyim. Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın başarılı çalışmalar yapmasını  belli ki birileri istemiyor. Bu kendi içinden ya da dışından bilemem ancak bu kadar bariz olumsuzluklar şimdiden yaşanıyorsa yaklaşık 4 yıl var ki belediye seçimlerine kadar kimbilir neler olur.

 

Başkan Duruay,  siyasi referanslarla etkili ve yetkili yerine gazete ilanlarıyla görevliler bulsa belki bu sorunlar yaşanmayacak.  Zira,   her alanın müdürü, şefi ve diğer görevlisi var ve bu insanlar ne yapıyor? Ne işe yarıyor?  Hadi, bu yetkililerin görevi, onlar yapmıyor anladık ta, muhalefet siyasi partiler ve meclis üyeleri ne yapıyor? Bunları bizim yazarak halka duyurup  kayıtlara geçirdiğimiz gibi,  bu sorunları gündeme taşıyıp, çözümünü sağlatmakta muhalefetin görevi değil mi? Neden sessiz kalıyor!

 

----------------                      ---------------                    -------------------

 

      Ve vatandaşlar tarafından konuşulanlar ve sorulanlar...bizden iletmesi

 

- Konya yolu 79. Cadde üzerine bir üst geçit yapılıyordu. Birkaç ay önce başlayan üstgeçitin beton ayakları atıldı ve öylece bırakıldı. Burası neden böyle yarım bırakıldı? Sorun nedir, ne olacak, ne zaman bitirilecek?

 

   - Şunu da soralım,  Şafak Mahallesi TOKİ Yolu girişinde yol çökmüş. Özel bir firmanın  İnşaat temel çalışmaları sırasında çöken yol yüzünden trafikte sorunlar yaşanıyor. Bu yolun yapılması için önce inşaatın bitirilmesi mi ya da inşaatla beraber aynı anda yolun bitirilmesi mi bekleniyor?

 

   - Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu'nu yakınında,  Cemil Yıldırım İlkokul yakınında, Çağdaş Market ve Öğrenci Yurdu Yakınında TEK Yolu üzerinde açılan benzin istasyonuna ruhsat verildi mi? Verildiyse ne zaman verildi, yasalara ne kadar uygun bir açıklama yapan olabilir mi?

 

      - Belediye Eski Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde yapılan süs havuzları yıkılarak yerine yapılan yeni havuzlara neden ihtiyaç duyuldu? Bu bir israf değilmidir yoksa elektrik tehlikesi saçıyordu da zorunluluktan mı değiştirildi? Bunu bende  merak ediyorum doğrusu...

 

 

   Selam ve Saygılarımla

fatih ~ 22 Eylül 2015, 12:45

Bayram bey, birde karşıyaka mahallesi 74 parseli gündeme getirin. burası çözüldü, çözülecek diyorlar ancak 2-3 kişinin arazilerinden kesintiler oldu. arazilerinin tamamı verilmedi.bazı mağdurların arazileri tamamlandı, bizimki niye tamamlanmadı.cemil yıldırım a tavizler ne verildi, bunları siyasiler niye konuşmuyor

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.