Gölbaşı :
z     z
15 Eylül 2015, 01:07
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü ile ilgili şok iddialar...

“İşletmelerden göle doğru, plastik ve demir borular var! Neden tespit edilmiyor!”

Mogan Gölü ile ilgili şok iddialar...

 

   Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği (GÖLDER) Başkan Yardımcısı Hakan Halil Ayan Mogan Gölü çevresinde yaptığı incelemelerle ilginç tespitlerini basın mensuplarıyla paylaşarak,  bazı işletmelerin   Mogan Gölü’ne doğrudan atık bırakıldığını iddia etti.

 

Yerel gazetecilere açıklama yapan, çektiği fotoğrafları ve video görüntülerini   paylaşan Hakan Halil Ayan,  Mogan Gölü’ndeki kirlilik sorunun çözümü içinde değişik öneriler sıraladı.

 

  Ayan, yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi.

 

“Öncelikle belirtmeliyim ki, bu açıklamaları, GÖLDER adına Başkan yardımcısı olarak yapmaktayım.

 

Mogan Gölü kıyısında, Konya yolu istikametinde 1740 metrelik bir hatta yaptığım inceleme sonucunda, aşağıda belirttiğim hususları kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

 

Göl çevresinde yer alan işletme ve tesislerde; atık su, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesine rastlanmamıştır. Bunun anlamı göl kenarında yer alan kamu tesisi ve özel işletmelerin kanalizasyon, evsel atıklar, bulaşık, yemek vb. ile insan ve diğer canlılar için tehlikeli maddelerin doğrudan Mogan Gölüne bırakıldığı ortaya çıkmaktadır.

 

İşletmelerden göle doğru, plastik ve demir borular vardır. Bu borular işletmelerden göle hangi atık ve artıkları taşımaktadır? Tespiti yapılmalıdır. Tam tersi bu borular eğer gölden su çekerek, çimleri sulamak için kullanılıyorsa ki; yasaktır. Ayrıca bu da ciddi bir suçtur.

 

 Göl kıyısında özellikle sahil yolunun göl ile birleştiği kesimde çok sayıda eski, yeni katı atıklar, çöpler vardır. Bu çöp deryası içinde tuz ruhundan, pet şişelere, boya kutusundan el-yüz yıkama lavabosuna kadar ne ararsanız mevcuttur.

 

 Göl yüzeyinde belli alanlarda, çok ciddi miktarda atık yemeklerden oluştuğunu düşündüğüm katı yağ tabakası oluşmuştur. Bu da gösteriyor ki, lokanta, konut, düğün salonu, resmi kurum tesislerinin pis su giderleri tamamen Mogan Gölü’ne verilmektedir.

 

Gölde halen canlılar yaşamaktadır. Balıklar, ördekler, kurbağalar, kuşlar, su kaplumbağaları ve daha nice canlılar… Henüz vakit dolmamıştır. Lakin artık müdahale edilmelidir.

 

GÖLDER OLARAK ÖNERİLERİMİZ          

 

Gölbaşı Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolü beklemeden hemen şimdi MÜDAHALE EDİLMELİDİR.

 

Göle ulaşan katı atıklar derhal temizlenmelidir.

 

1.     Göl kıyısında bulunan bütün yapıların atık su ve kanalizasyon hattının devreye sokularak, göle ulaşması engellenmelidir.

 

2.     Göl kıyısında belediye zabıtası rutin olarak devriye yapmalıdır. Gölü ve çevreyi kirletenleri uyarmalıdır. Devamı halinde cezai işlemlere başlamalıdır.

 

3.     Göle atılan çöplerle ilgili uyarıcı levhalar hazırlanarak, vatandaşların uyarılması sağlanmalıdır.

 

4.     Yapılan protokol bürokratik olarak kısa vadede göle fiziksel ve biyolojik olarak katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle Gölbaşı Belediyesi ile koordineli çalışabilecek İZLEME KOMİTESİ kurulmalıdır.

 

5.     Yukarıda değindiğim bütün hususlar eski adı Özel Çevre Koruma Kurumu, yeni adı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetki sorumluluğu altında olmasına rağmen, çevrenin korunması, gelecek nesillere aktarılması da dahil uluslararası bir görevi olmasına rağmen bu görevlerini “GÖLBAŞI” için yapamamaktadır. Bakanlıkta oturdukları yerden Mogan ve Eymir Gölünü koruyamazlar. Bu nedenle belediye, halk, gönüllü kuruluşlar, basın ve stk olarak bizler bu duruma daha fazla kayıtsız kalamayız. Kalmamalıyız.

 

6.     GÖLDER olarak amacımız insanları zan altında bırakmak değildir. Gölün sorunlarını gündemde tutarak, kamuoyunu bilgilendirmektir. Bu nedenle en kısa sürede, yapılacak işlemlerle ilgili gerekli çalışmaları başlatacağımızı, kamu kuruluşlarının daha hızlı ve etkin çalışması için konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.