Gölbaşı :
z     z
10 Eylül 2015, 22:42
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bu okuldan çok kişi gelip, geçti...

Bu okuldan çok kişi gelip, geçti...

 

BAYRAM TÜRKMEZ

 

  Gölbaşı’nın en eski, ilk Ortaokul ve Lisesi olan Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi bugüne kadar verdiği mezunlarla ilçenin önemli sosyal, siyasal ve bürokratik alanlardaki kişilerini de yetiştirdi.  Son yıllarda sosyal medya da biraraya gelmeye çalışan Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi öğretmen ve öğrencileri kendilerine grup kurarak anılarını ve fotoğraflarını paylaşıyorlar.

 

      65 yıl önce kurulan okul, Gölbaşı’na sık sık gelen  dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar tarafından gündeme getirilmiş, Gölbaşı’nda 1 dönem belediye başkanlığı da yapacak (1973-1977)  olan İbrahim Sıtkı Göçmen’in çabalarıyla  pansiyon, yemekhane   ve yatakhane yaptırılmıştır.

 

     Ve Amerika da yaşayan Oğulbey’li Doktor Şerafettin Tombuloğlu’nun katkılarıyla 2 katlı betonarme bölümü bitirilmiş,  yanında bulunan eski telsiz binası ( Şu anda 75.Yıl Öğretmenevi)ile birlikte (Akşam Sanat Okulu olarak) eğitim öğretim vermiştir...

 

 TARİHÇE:

 

Ortaokul olarak 1956–1957 yılında o zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşinin  önerisi ile açılmıştır. Öğretim Fransızlar tarafından yapılmış olan telsiz binasında P.T.T ile birlikte yapılmakta idi. Okulun ilk müdürü Mehmet Eliuz’dur.

 

İkinci müdür İbrahim Sıtkı Göçmen’dir. (1957–1958–1964–1965)

İbrahim Göçmen zamanında çevre köylerin çocukları için bir pansiyon teşkilatı kurulmuş, yatakhane ve yemekhane binaları yaptırılmıştır.

 

 1957–1958 yıllarında okulun öğrenci mevcudu 18 iken yatılı pansiyon teşkilatı kurulduktan sonra hızla artmaya başlamıştır. Artan öğrenci mevcudunu barındırmak için “E” tipi yeni bir okul binası yapılmasına geçilmiştir. Pansiyon binası ile yeni okul binası Gölbaşı Merkezi ve Çevre köyleri halkının yardımları ve okul koruma derneği yöneticileri ve mülki idarecilerin gayreti ve okul idaresi ile koordine çalışmaları yapılmıştır.

 

O zamanın nahiye müdürü Edhem Şimşek, Okul Koruma Derneği Başkanı  Abdullah Akagündüz , Adem Uysal ve diğer yönetim kurulu üyeleri okul müdürü İbrahim Göçmen ile köy köy, harman harman dolaşarak sağladıkları yardım takdir ile anlatılmaktadır. Bu sayede yüzlerce köylü çocuğunun öğretim yapmalarına hizmet edilmişti. Okul binası ve araç-gereçleri de bu pansiyon gelirleri ile sağlanmıştır.

 

 Üçüncü müdür Mehmet Ali Çalış’tır. 1964-1965 tarihinden itibaren çevrenin gösterdiği ilgi ve rağbet iyice artmış ve hayır sever bir vatandaşımızın yardımı ile ek binalara yayılarak lise haline getirilmiştir. İsmi de o hayır sahibi vatandaşımızdan; “Dr. Şerafettin Tombuloğlu  Lisesi” olarak almıştır.

 

 1977-1978 tarihleri arasında Mehmet Öner, 1978-1979 tarihleri arasında Mehmet Uzun, 1979-1981 Mustafa Tuncer Bayoğlu, 1981-1983 tarihleri arasında Nurhan Özkul, 1984-1985 tarihleri arasında Hüseyin Dokumacı, 1985-1992 tarihleri arasında Mahmut Ekrem Özdemir, 1993-1995 tarihleri arasında Hayri Bilici okul müdürü olarak görev yapmıştır.

 

 1995 yılında göreve başlayan Rızaşah Ertem, 2005 yılına kadar okul müdürü olarak görevini sürdürmüştür... 2013 yılına kadar  Hilmi Ulubey ve son olarak Ramazan Toptaş  okul müdürü olarak görev yapmaktadır. (tarihçe kaynağı sosyal medya)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.