Gölbaşı :
z     z
29 Ağustos 2015, 17:58
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Makbule Anne hayatını kaybetti...

Makbule Anne hayatını kaybetti...

 

 Merkezi  Gölbaşı’nda bulunan  Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) in Kurucusu ve  Onursal Başkanı Makbule Ölçen hayatını kaybetti.

 

  Cenazesi yarın (30 Ağustos 2015) ikindi namazına takiben Karşıyaka Cami’sinden kaldırılacak.

 

28 Aralık 1927 yılında Niksar’da doğan Makbule Ölçen ülkemizde ilk kez zeka düzeyi 50’in altında zihinsel engelli çocuklar için eğitimi başlatarak onlarında eğitilebilir olduğunu kanıtlamış ve pek çok  zihinsel engelli ailesi için bir umut ışığı olmuştur.  1982 yılında eşi ve yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı, Makbule Ölçen’in başkanlığında ülkeye yayılmış ve günümüzde 14 şubesiyle zihinsel engellilik ananında ilklere imza atan bir vakıf olmuştur.

 

ZİÇEV Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ülay Karakoç yaptığı açıklama da  “acımız çok büyüktür.”dedi

 

ZİÇEV'in kurucusu ve  onursal başkanı olan Makbule Ölçen, gazete ve televizyonlara verdiği açıklamaların yanı sıra kaleme alarak yayımlattığı “Özürlüler Yokuşu” ve “Özürlüler Hukuku” adlı kitaplarla zihinsel yetersiz çocukların eğitimine adadığı yaşamından kesitleri duyarlı insanlarla paylaştı.

 

Eşi Dr. Ali Nejat Ölçen ile birlikte “Geri Zekalılık” kavramını “Zihinsel Yetersizlik” olarak tıp literatürüne kazandıran Makbule Ölçen, zihinsel yetersiz çocukların eğitimindeki başarısı ve saygın kişiliğiyle kendinden sonraki kuşaklara örnek olacak ve zihinsel yetersiz çocuklarla birlikte tüm insanlığı sevgiyle kucaklayan “Makbule Anne” olarak hep anılacaktır. 

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.