Gölbaşı :
z     z
18 Ağustos 2015, 00:11
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kurucu Başkan Bekir Gönenç'in anısına saygıyla...

“Gölbaşı'nın ilk Belediye Başkanı Bekir Gönenç'in anılarından bir demet...”

Kurucu Başkan Bekir Gönenç'in anısına saygıyla...

 

      Yıl : 1994  sonlarıydı...

 

     Ankara Caddesi üzerinde  Gölbaşı Ticaret Merkezi’nin en üst katında bulunan büromuzdan içeri takım elbiseli,  kravatlı,  aksaçlı ve birazda yaşlı bir  adam girdi.  Ben masamdan kalkıyorum ve buyurun diyorum;

 

“Gölbaşı’nın bir Gazetesi var diye duydum  gelip tanışmak istedim. Ben Bekir Gönenç, Gölbaşı’nın ilk belediye başkanıyım. Kurtuluş’ta oturuyorum,  Gölbaşı’nda evim yok.  Gölbaşı’nda başkanlığım bittikten sonra pek arayan soranda  olmadı, bende belediye ye de, diğer kurumlara da  gelip gitmedim…”dedi.

 

     Aradan, 20 yılı aşkın süre geçmiş ve hiçbir siyasetçi ve belediye başkanı  aramamıştı. Bizde Gazete olarak  aramadık ancak çıkıp büromuza gelerek bizi utandırdı.  Laf lafı açınca,  anılarını yazmasını rica ettim. Yazacağı anılarını gazetemizde köşe yazısı (tefrika) halinde halka duyuralım. Gölbaşı’nın nasıl kurulduğunu öğrensinler, siyasetçiler bilgilensin, dersler alsınlar..” dedim. Aradan zaman geçti ve  Mayıs 1995 tarihinden itibaren yazmaya başladı...

 

      Gölbaşı'na gelince  mutlaka büromuza uğrar, kendi yeri gibi görürdü. Bizde, büyüğümüz olarak gördük.   Gazetemizin Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu'nda düzenlediği “Gölbaşı’nın Dünü, Bugüne ve Yarını” konulu panele davet ettik, ödül verdik, ödül verdirdik. Konuştu... Gazetemizin Yayın Kurulu Üyeliğini yaptı.

 

    Dönemin Gölbaşı Belediye Başkanı Erdal Eren Belediye’nin 30. Kuruluş yıldönümünde kendisini davet etti. O zaman ilk defa ilk başkanla, son başkan bir araya gelmişti.  Gazetemiz güzel bir olaya da vesile olmuştu…

 

      1923 yılında Merzifon’da doğan aslen Artvin’li olan Gölbaşı’nın ilk belediye başkanı Bekir Gönenç  14 Ekim 1998 tarihinde hayata gözlerini yumarak,  çok sevdiği Gölbaşı’nda toprağa verildi.

 

 Gölbaşı 25 Mart 1965 tarihinde Belediyelik oldu.  İlk Belediye Başkanı, Kurucu Başkan Bekir Gönenç 2600 nüfuslu Gölbaşı’nda belediye binasının dahi olmadığı bir hizmetin başına getirilmişti. Hem de Gölbaşı’nda evi yoktu, Kurtuluş semtinde oturuyordu. Ancak, o dönemler siyasette ahbap çavuş ilişkisi yok, sadece liyakat var. Gölbaşı'nın siyasette etkisi olan insanlar  o dönem araştırıyorlar, soruşturuyorlar bu başkanlığı en iyi kim yapar diye,  Bekir Gönenç’i buluyorlar. Cebeci’den getirerek 1. Dönem CHP’den, 2. Dönem AP’den seçiliyor. (1965-1973)

 

  Elektiriği, Suyu, Okulu, Ulaşımı, Hastanesi, Yolu, binası, İmarı, altyapısı  olmayan, Mogan Gölü kıyısında eşkiyaların cirit attığı  bir Gölbaşı…

 

Bekir Gönenç  2 dönem belediye başkanlığı yapıyor. Meclis Üyeleriyle birlikte  çok büyük fedakarlıklarla çalışıyorlar. O Dönemin meclis üyelerinden hayatta olanda birkaç kişi kaldı.

 

Başkan Bekir Gönenç 2 dönem yaptığı başkanlık hatıralarını yazdı. Hatıralarının bir bölümü gazetemizde yayınlandı.  Aynı hatıralar ve şiirleri 2013 yılında da Hulusi Gürpınar tarafından (Dönemin Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın desteğiyle) “Köyden Kente Gölbaşı” isimli kitapta toplanarak basıldı.  Gölbaşı’ndaki tüm siyaset ve sosyal insanların, duyarlı kişilerin bu anıları okuması gerekiyor ki, kuruluş dönemindeki zorlukları ve dürüstlük abidelerini görsünler.l

 

Bekir Gönenç’in hatıralarının bir bölümü halen yayınlanmadı.  İlk fırsatta genişletilmiş şekilde tüm anılarını ayrı bir kitapta toplamak görevimiz.  Anılarının yayınlanması için o dönem Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Ödemiş’in destekleyeceğini söylemişti bana,  ancak beni bu konu da hiç arayan soran olmadı. Aynı vasiyeti Hulusi Gürpınar’a da  yapmış. Hulusi Bey, 2013 yılında bu vasiyetin bir bölümünü yine gazete kaynaklarımızdan da yararlanarak  yerine getirdi. Kendisine ne kadar teşekkür  etsek azdır.

 

Alacağımız çok dersler, edineceğimiz çok bilgiler var anılarında. Ben de fırsat buldukça bu anılarını zaman  zaman yine burada yeniden yazmaya çalışacağım.

 

Dürüst ve Çalışkan İnsan , Örnek alınacak hizmet adamı,

Gölbaşı’nın ilk Belediye Başkanı  Bekir Gönenç,

Ruhun Şad Olsun.  Saygıyla anıyorum

Bayram Türkmez

                                                            

    .  GÖLBAŞI’nda Cemal Gürsel Caddesi’nin adı nasıl verildi?  Gölbaşı’na sürekli gelerek gezen, Mogan Gölü kıyısında dinlenen dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ile ilgili anılarını şöyle anlatır.

 

 

BEKİR GÖNENÇ ANLATIYOR..

 

             Burada iki küçük hatıraya değinmek istiyorum. Birisi, biz bu levhaları yazdırıp belediye zabıta memurlarının nezaret ve kontrolü altında yerlerine çaktırdık. Özel olarak Cemal Gürsel Caddesi levhasını da anayoldan, yani Konya asfaltından görünebilecek şekilde yerine koyduk. Gürsel Paşa, bir Gölbaşı gezisinde bu levhayı görüp okumuş olsa gerek ki; bir gün Çankaya Kaymakamlığı kanalı ile beni makamına çağırmıştı.

 

Ben verilen gün ve saatte Reisicumhur Köşkü’ne gittim. Ve de huzura alındım. Rahmetli Gürsel Paşa, çok yorgun ve bitkin görünüyordu.Çok hassas bir insandı. Benim şahsımda Gölbaşılıları tebrik etti. Ve de belediyenin kasaba sakinlerine hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

 

Çalışmalarımız hakkında bilgi aldı. İstikbale matuf neler yapabileceğimi sordu. Kendisinin sağ olduğu müddetçe Gölbaşılılara yardımcı olacağı vaadinde bulundu. Sonra da bana hitaben," bak evladım yol üstünde bir caddeye benim ismim verilmiş bunu acele etmiş olmuyormusunuz? Ben, biraz daha yaşamak istiyorum.”dedi. Ben, bu sözlerden Paşa’nın ne demek istediğini hemen anladım.

 

Yaşayan insanların değil, rahmetli olmuş büyük insanların isimlerinin cadde, sokak, alan, park ve mahallelere verilmesi gerekir. Paşamız yaşıyor ama biz onun ismini bir caddeye vermiştik.

 

İşte buna benim cevabım şu oldu;

 

Sayın Paşam,  "Allah size uzun ömür versin, Allah başımızdan eksik etmesin" dedim. Ve ilaveten de; "malumunuz kasabamız yeni, eskiden köy halinde olduğundan sokak, cadde ve mahalle isimleri yoktu. İşte belediye meclisi bu isimlendirme işini yaparken sakinlerden birçok kişinin belediyemize gelerek bizler sayın reisi cumhurumuzun adının en büyük caddemiz olan bugünkü levha dikilen caddeye verilmesini ve caddenin Cemal Gürsel Caddesi olmasını istiyoruz.”dediler. Bizlerde belediye başkanı ve meclis üyeleri olarak halkın bu çoşkulu arzu ve isteğine uymayı milli bir vazife olarak bildik ve bu ismi koyduk.  Bugün başta belediyemiz mensupları olmak üzere tüm Gölbaşılılar yediden yetmişe kadar size medyun, müteşekkir ve de minnettardırlar. Sizleri çok seviyorlar paşam.

 

Bugün Gölbaşı’na gelip, Gölbaşı halkına deseniz ki, hepiniz şu göle atılıp, boğulacaksınız.  Ben eminim ki hiçbir Gölbaşı’lı vatandaşım tereddüt etmeden kendilerini göle atarlar.”

 

Konuşmam bitmişti. Cemal Paşa’nın gözleri dolmuş ve birkaç damlanın yanaklarından indiğine şahit oldum.

 

O büyük insan, memleketini, milletini canından çok seven o, tertemiz yürekli insan, yüzündeki birkaç damla yaşı silerek bana, “Bak evladım , Türk milleti duyguludur, hassastır, kadirşinastır. Yapılan iyiliği  unutmayan bir millettir. Ancak, yapılanları aradan zaman geçtikten sonra taktir eder, bu yüzden senden isteğim; çalışacaksın, hemen taktir beklemeyeceksin. Bu topraklar, bu insanlar bizim toprağımız, bizim insanlarımızdır. Kaldı ki, ben Gölbaşı’na, Gölbaşı halkına bir hizmette bulunmuş değilim.”dedi.

 

Bu konuşmamız otuzbeş Dakika sürmüştü. Başka bir konuşma olmayınca müsaade istedim, elini öperek huzurlarından ayrıldım.

 

Bundan sonra beni ikinci defa çağırmıştı. 1965 yılı Sonbaharı’ndaki  birinci görüşmemden sonra 1966 yılı bahar ayında yine Çankaya Kaymakamlığı kanalı ile beni çağırtmıştı.  Ben, bana verilen gün ve saatte tekrar reisi cumhur köşküne gittim..Kendisinin bir yardımda bulunamadığından üzüntü duyduğunu söyledi.  Sonra sözlerine devamla, “ne düşünüyorum biliyormusun” dedi

 

Ben buyurun paşam deyince, " O, Gölbaşı küçük bir yer. Burayı büyütmek için nüfusu artırmak lazım. Nüfus artınca da bazı sorunları halli kolaylaşır, kolay çözülür. Davaların ortağı insanlar artar. Ben, Gölbaşı’nda bir bankalar mahallesinin kurulmasını arzu ediyorum. Şöyle ki;

 

Vatandaşlar, bankalara para yatırıyorlar. Kimisi tasarruf, kimi de başka nedenlerle. Gaye ne olursa olsun, bankalarda bu yatırımları teşvik için yatan her paranın 200 TL. sına bir kura numarası veriyor. Bu numaralardan şanslı olanlar birer daire sahibi oluyor.

 

Ama verilen bu daireler, ya büyük şehirlerde veya sahil kentlerinde turistik beldelerde oluyor. Ben şimdi aklıma bir şey koydum. Bu yazın, tüm bankaların Genel Müdürlerini burada toplayacağım.  Onlardan bu ikramiye evlerini veya dairelerini Gölbaşı’nda inşa etmelerini isteyeceğim. Dolayısı ile Gölbaşı’nda da bir "bankalar mahallesi" kurulmuş olacaktır. Parasız ev kim istemez. Vatandaşta gelir burada oturur. Ankara’daki işine de ya kendi vasıtası ile veya belediyenin çalıştıracağı toplum araçları ile gider gelir.”dedi.  Nezaketen de fikrimi sordu, ben bunun olabileceğini söyledim.

 

“Evet, evet bu fikrimde kararlıyım, bunu yapacağım.”dedi Tahminen otuz dakika kadar olmuştu ki bir emirlerinin olup olmadığını sordum. O, bu bilgiyi vermek için çağırdığını söyledi. Ben müsaade isteyerek ayrıldım.

 

Ancak, Gürsel Paşa, bu dileğini tahakkuk ettiremeden  14.09.1966 tarihinde hayata gözlerini kapadı."

 

Kaynak: (1) Gölbaşı (Ekspres) Gazetesi -  (2) Köyden Kente Gölbaşı -Hulusi Gürpınar 2013)

Bayram Türkmez

17.08.2015

 

BURADA OKUYAMADIĞINIZ HABERLER İÇİN

www.golbasininsesi.com  tıklayın

arif ~ 18 Ağustos 2015, 14:25

4.cumhurbaşkanımız Cemal Gürsel gerçek bir Türk Milliyetçisiydi. Döneminde Türkiye\\\\\\\\\\\\\\\'nin kendi üretimi olan otomobilin yapılması için çok uğraş vermiştir. Otomobil \\\\\\\\\\\\\\\"devrim\\\\\\\\\\\\\\\" ismiyle üretilmiş ancak benzini bittiği için yürütülemeyince dönemin bakanları ve bürokratları boşuna para harcıyoruz diyerek ödeneği kesmişlerdir. ve Gölbaşı aşığı bir Cumhurbaşkanıdır.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.