Gölbaşı :
z     z
10 Ağustos 2015, 14:17
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Burada işler, böyle gelmiş, böyle gider...

“Tabuları yıkacağım diye siyaset yapan insanlara, fırsat vermeyenler bunu okumalı...”

Burada işler, böyle gelmiş, böyle gider...

 

    Selam ve saygılarımla,

 

Kötü haber tez duyulurmuş!  Bu hafta böyle uzakta da olsak, kötü haberler duymak bizleri  üzdü.

 

     Öncelikle lise döneminden arkadaşım Cumhuriyet Savcısı  Mehmet Odabaşı’nın ve Gölbaşı Ülkü Ocağı Eski Başkanı Fethi Odabaşı’nın babası, Belediye eski Başkanı Yakup Odabaşı’nın amcası, Odabaşı’ların sevgili amcaları, dayıları, benim de yakından tanıdığım Sayın  Kadir Odabaşı’nın  (83) vefatını öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim.

 

    Geçen hafta da yiğeni İlhami Odabaşı trafik kazasında hayatını kaybetmiş, İlhami Odabaşı'nın  kızı ise halen yoğun bakımda yatıyordu. İlhami Odabaşı'ya da tekrar rahmet diler, kızına da acil şifalar dilerim.

 

     Yine, aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi, Sanayi Sitesi Kooperatif  Başkanı,   Sayın Mehmet Aktay aracıyla Haymana Yolu kavşağından dönerken, başka araç tarafından çarpınca hafif yaralı olarak trafik kazası geçirdi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

 

      Bir geçmiş olsun dileğim de, GÖL-DER Eski Başkanı,   arkadaşımız,  Sayın İsa Ömercan ve Fatma Ömercan'ın   kızı Fiğen  için…Fıtık ameliyatı  olan Ömercan ailesinin  biricik kızı Figen Ömercan’a geçmiş olsun dileklerimi iletir, acil şifalar dilerim.

 

   Ve tüm duyduklarımız, bildiklerimiz ya da duymayıp, bilmediklerimiz  hasta olan, çaresiz kalan,  tedavi gören herkese  şifalar diler, hayatını kaybedenlere, bu vatan için şehit düşenlere (ruhunuz şad olsun) rahmet diliyorum..

 

///                           ///                            ///

 

      Yazımın konusuna  gelince…

 

Herkesin alacağı dersler olduğuna inandığım bilimsel bir araştırma sonucunu yazacağım. Kimi zaman çevremizden, kimi zaman yazılı, sesli ve görsel basından, kimi zaman siyasi, kültürel, sosyal …vs.  propagandalardan,  kimi zaman birçok uygulamadan, konuşmalardan, hareketlerden…ortaya çıkan “sürü” psikolojisine örnek teşkil ediyor…

 

    Özellikle gazeteciler her duyduklarına hemen yazmazlar, araştırırlar, kaynağına ulaşırlar ve dayanağı varsa,  sonra da kamuoyu ile paylaşırlar.  Birey olabilmenin şartıdır aslında bilgiyi kaynağından öğrenmek, kaynağına sormak ya da bilgiyi araştırmak…

 

    Ve en önemlisi de ve önceliği de düşünmek, düşünceye sevk etmek ve düşünmesini öğretmektir...Yani, Düşünebilme yeteneği yoksa, papağan gibi ezber vardır! 

       Bana sorarsanız öncelikle ,   İlkokulda ki  çocukta  düşünebilme yeteneğini oluşturmak,açığa çıkarmak gerekir...(ezberden uzak tutacaksın)   Üretimin de, gelişmenin de, sosyalleşmenin de, sorgulamanında   temelini oluşturuyor..

 

      Günümüzde o kadar bilgi kirliliği var ki, hele ki siyasete o kadar yansıdı ki artık toplumumuzda siyasetçilere inancını kaybetmek üzere…Kim doğru söylüyor, onu da bulmak çok zor! Ancak, çevremizde olan bitene ulaşmak o kadar zor değil…

 

   Onun içinde önümüze getirilen her - bilgiyi ya da sözü- doğru diye sunulsa bile  biz onu “ham bilgi” niyetiyle başka kaynaklardan da araştırıp, soruşturmamız gerekiyor. asıl kaynağına inmemiz gerekiyor. İnsanın özelliği budur...

 

Yoksa beş maymun hikayesi bizleri anlatır…

 

 

Nedir mi beş maymun hikayesi, bakın  araştırmadan çıkan sonuç şöyle;

 

 

BEŞ MAYMUN HİKAYESİ

 

Kafese beş maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven konur ve tepesine de iple bir kangal muz asılır. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır.

 

Her bir maymun aynı denemeyi yapar, buz gibi soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara doğru hareketleneni diğer maymunlar engellemeye başlar.

 

Su kapatılıp maymunlardan biri dışarı alınır, yerine yeni bir maymun konulur. İlk yaptığı iş, koşup muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermezler ve bir de yeni maymunu döverler .

 

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir.

 

Bu da ilk atağında diğerleri tarafından cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur, ama en iştahlı dövenler de onlardır. Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Ama tepelerinde o bir kangal muz hâlâ asılı olduğu hâlde artık hiçbiri merdivene yaklaşmamaktadır.

 

Neden mi?

 

Çünkü burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmektedir.

Rıza ÇELEBİ ~ 15 Ağustos 2015, 10:28

Bayram bey, maymunlar bu işten o kadar çok bıktıki, vazifeyi gorillere bıraktı. Rabbim Milletimizi Memleketimizi insan görünümlü maymunların gorillerin şerrinden muhafaza etsin. Hainlerin cezasını bir an önce versin.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.