Gölbaşı :
z     z
05 Ağustos 2015, 19:34
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'ndan bir Mevlüt Güneri geçti...

“Gölbaşı'nda eğitim neferi, sosyal insan, dava adamı Mevlüt Güneri Ruhun Şad Olsun”

Gölbaşı'ndan bir Mevlüt Güneri geçti...

 

        Gölbaşı’nda uzun yıllar yaşayan,  Gölbaşı’nda birçok STK’larında kuruculuk ve yönetim kurulu üyeliği yapmış, gazetemize de uzun yıllar köşe yazılarıyla renk katarak toplum bilinçlenmesi yönünde hem birikimini, hem de anılarını paylaşan 2010 yılında (78 yaşında) hayatını kaybeden emekli öğretmen Mevlüt Güneri amcamızı saygıyla anıyorum.

 

      Yakın geçmişe canlı bir tarih olan  rahmetli Mevlüt Güneri kamu yararı gördüğü anılarını da gazetemizde yazarak  okuyucularla paylaşırdı. Çok güzel ve önemli anılarıda var. Bunlardan bazılarını sizlerle yeniden paylaşmak, onun düşüncelerine ve amacını da yaşatmak olacaktır. Bu da bizlere ayrıca gurur vermektedir.  Gölbaşı Gazetesi’ne 7 Mayıs 2008 tarihinde yazmış olduğu bir anısını sizlere sunuyoruz. Ruhun Şad Olsun emektar insan Mevlüt Güneri…Saygıyla anıyorum

 

Bayram Türkmez

 

 

7 Mayıs 2008

Mevlüt Güneri (emekli öğretmen)

 

   HATIRALARIM

 

  Gençler hayallerle. İhtiyarlarda hatıralarla yaşarmış. Bende artık zamanzaman hatıralarımı yazıyorum…1956 yılı İskenderun’da Deniz Kuvvetleri’nde yedek subayım.  Oradaki  yerel gazeteye arasıra yazı yazıyorum. Bir gün kara kuvvetlerinin paşası geldi elinde mahalli gazete. Bana şunu söyledi. “Bana bak senin yazıların için bu gazeteyi okuyorum. Yarın bu orduevi’nin güllerine bir şiir yazacaksın.”dedi. Paşam dedim, emirle şiir yazılmaz.  “anlamam ben” dedi.

    Ben şiir yazdım. Ertesi gün  elinde gazete, geldi. “Benim kolkuta elden gitmiş”dedi.  Elimde gazete okurken dalgınlıkla paşanın koltuğuna oturmuşum. Fırladım kalktım, “özürdilerim paşam”  dedim.  “Af ediyorum, çünkü çok güzel şiir yazmışsın”dedi. Saatine baktı, “yarın benim karargahıma geleceksin”dedi.  Paşam, amiral’den izin almadan gelemem, dedim. “Ben telefon açarım.”dedi.  Ertesi gün amiral çağırdı, seni paşa çağırdı, git gel dedi. Gittim kapısını vurdum,  “gel” dedi. İçeri girdim, otur dedi, oturdum.

 

   “Nerelisin” dedi. Artvinliyim dedim. “Artvin’in neresindensin”dedi Ardanuç kazasının, Aydın Köyü’ndenim, dedim. Bende o arada bir pot kırdım. “Paşam, sen nerelisin” dedim.  “Ben , Erzurum’un Karnavas kazasındanım.”dedi.  Paşam, sen Ahmet Ağa’nın torunusun, onun sayesinde bu mevkiye gelmişsin…dedim. Paşa, “Ahmet Ağa kim ki?  Ben onun torunu oluyum” dedi.

 

   Paşam, Ahmet Ağa, Enver Paşa Sarıkamış seferine giderken, Enver paşayı yolda Ahmet Ağa karşılamış. Ona gereken hizmeti yapmış. Sabah karınlarını doyurmuş. Enver Paşa, Ahmet Ağa’ya sormuş. “Ahmet Ağa bu seferimi nasıl buluyorsunuz? demiş.

 

 Ahmet Ağa; “Paşam bu mevsimde buralarda kuş uçmaz..”demiş. Enver Paşa, belinden tabancasını çekiyor ve diyor ki, “Ahmet ağa ekmeğini yemeseydim seni burada öldürürdüm..” diyor.

 

 Ahmet Ağa, belinden tabancasını çıkarıyor diyor ki; “ paşam senin mermine yazıktır, benim silahımla beni vur, binlerce Ahmet ağa ölmesin..”diyor. (Ahmet Ağa; Gidilecek dağlarda soğuktan kuş bile uçmaz, askerler telef olacak! demeye getiriyor..)

 

Bu gerçeği gören ve bu cesareti kendisinde bulan, ölümü göze alan milli duygulara sahip olan bir insanın torunusun paşam…”dedim.

(Ben de bu olayı yaşlı bir dedemden dinlemiştim.)

 

  Geldi boynuma sarıldı. “Terhisine 1 hafta kala bana geleceksin, seni yanıma alacağım”dedi.   Genç yaşta babam ölmüştü.7 kardeş yetim kalmıştı. Ordu da kalamadım, onun üzüntüsünü hatırlayınca üzülüyorum.  Ama, Köy Enstitülerinde okuyup, öğretmenlik yaparak da birçok vilayette hizmet yaptım. ..

 

 

MEVLÜT GÜNERİ’NİN BAŞKA BİR YAZISINDAN (DİYOR Kİ)

 

   Tarih geçmişin geleceğe ışık tutan meşalesidir 3 soruya cevap verir, Ne imişiz? Ne olmuşuz? Ne olacağız?Geçmişin tekkiki halin kavramı, istikbalin keşfi…Kısacası tarih ibret dersidir..

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.