Gölbaşı :
z     z
29 Temmuz 2015, 12:50
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın canlı tarihi sağlığını bahçe işlerine borçlu

Gölbaşı'nın canlı tarihi sağlığını bahçe işlerine borçlu

 

103 yaşındaki Fatma Uçar, sağlığını organik beslenmeye borçlu

 

 Gölbaşı  Karaoğlan mahallesinde yaşayan 1912 doğumlu 103 yaşındaki Fatma Uçar, çiftliğinde yetiştirdiği organik ürünlerle yaşıyor. 8 yaşında gittiği okulu ziyaret eden Atatürk'ü gördüğünü, üzerinde giydiği kıyafetleri anlatırken o dönemki yoksulluğu dile getiren 6 çocuk sahibi Uçar'ın çocuklarından 21 torunu, torunlarının ise 30 olmak üzere toplam 51 torunu bulunuyor.

 

Gölbaşı'nın Karaoğlan mahallesinde yaşayıp, bir asrı deviren103 yaşındaki Fatma Uçar, çiftliğinde yetiştirdiği organik ürünlerle yaşıyor. 1912 yılında Ankara Dikmen'de doğan Uçar, kendisinin gençliğinde 'Deli Fadime' lakabı ile ünlü olduğunu belirtti. Uçar'ın Halil (63), Şerafettin (57), Nihat(61), Sediha (73), Şükran (71) ve Emine (69) isimli çocuklarından toplam 21 torunu, bu torunlarının çocuklarından da 30 tane torununun torunu olduğu belirtildi. Toplam 51 torunu olan Fatma Uçar'ın en küçük torunu 20, en büyüğü ise 48 yaşında. En küçük torunun çocuğu da 6 yaşında. Uçar'ın eşi İsmail Uçar'ın 1994 yılında kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiği öğrenildi.

 

ATATÜRK'Ü GÖRDÜ

 

Fatma Uçar'ın 103 yaşında olmasına rağmen hiçbir hastalığının bulunmazken, başkasından yardım almadan yürüyüp, kendi işlerini de yapabiliyor. Atatürk'ü görme fırsatı bulduğunu belirten Uçar, "8 yaşında mektebe giderken Atatürk?ün ziyarette bulunduğunu belirtirken, "Atatürk mektebe geldi, ansızın sınıfa girdi, ellerinde silahlar vard. Biz de korktuk, hoca da korktu. Atatürk; 'Hocam korkmayın ben bir şey yapmam' dedi. Atatürk'ün başında kabalağı, elinde Jop?u, ayağında çizmesi vardı, bebelere tek tek baktı. Atının rengi kırmızıydı. Kendisini o sırada görme fırsatı buldum" dedi. Uçar, Atatürk'ün üzerine giydiği kıyafetleri anlatırken, o yılların yoksulluk ve fakirliğini dile getirdi.

 

ÇİFTLİĞİNDE BESLENİYOR

 

Fatma Uçar, Gölbaşının Karaoğlan mahallesindeki çitliğinde kendi ürettiği ürünlerle organik besleniyor. Uçar, çiftliğinde tavukları beslerken bahçesinde de çapa yapıyor, sebze toplayıp, meyve yiyor. Uçar, uzun yaşamandaki sırlarını çiftliğinde kendi ürettiği organik ürünlerle beslenmesine bağladı. 103 yaşında olduğunu söyleyen Uçar, "6 çocuğum var, 3 oğlan 3 kız. 21 tane de torunum var. 30 tane de torunumun çocuğu var. Günlük hayatımda her şey ile besleniyorum. Her şeyimi kendim yetiştirip, yiyorum. Kendi sebzemi kendim yetiştiriyorum. Yumurtayı dışarıdan almam. Kendi tavuklarım var. Yoğurdumu kendim yaparım" diye konuştu.

 

ÇALIŞMAYI ÇOK SEVİYORUM

 

Çalışmayı çok sevdiğini belirten Fatma Uçar, "Hiçbir katkılı ürün kullanmıyorum. Çiftliğimde kendi ürettiğimiz ürünlerle besleniyorum. 103 yaşıma rağmen bahçemde her gün çalışıyor, sebzeleri çapalıyor, tavukları yemleyip, sebze topluyorum" dedi. Gençlik yıllarında her işi yaptığını hatırlatan Uçar, "Ev, çocuklaa, mal ve davarla uğraşıyordum. Eşim vefat edeli 20 sene oldu. Çalışmaktan hiç vazgeçmedim. Şimdi bile elimden geldiğince çalışıyorum. Eskiden çalışırken hiç yorulmazdım, şimdi çalışırken biraz yoruluyorum. Yaşlandım artık, ama çalışmayı çok seviyorum. Çalışmak içimden geliyor" diye konuştu.

 

Mehmet Demir/DHA -Ankara Gölbaşı

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.