Gölbaşı :
z     z
09 Temmuz 2015, 23:28
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Emniyet Müdürü Sarıoğlu ile söyleşi

“Gölbaşı'nın günlük yeni bir gazetesi var..”

Emniyet Müdürü Sarıoğlu ile söyleşi

 

  Gölbaşı’nda yeni yayın hayatına başlayan  “Saygın Gazete” günlük olarak okuyucuya ulaşırken, ilçede çok iddialı olarak yayınlarını sürdürüyor.

 

   Diğer yerel gazetelerden farkı ise siyaset odaklı olmayıp,  sahada görev yapan muhabirleri ile ilçenin her alanına ulaşmaya çalışarak, yerel basın alanındaki bazı boşlukları da dolduruyor...

 

   www.saygingazete.com  internet sitesinden yayın hayatını sürdürürken, matbaa gazetesi olarakta günlük dağıtımı  ilçenin resmi ilan alabilecek gazetesi olarakta umut veriyor. 2 yıl sürekli çıkarıp, ilan almaya hak kazanacak olan Saygın Gazete ekibine,  meslektaşları olarak başarılar dileriz.

 

   Saygın Gazete muhabirlerinin Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Selim Sarıoğlu ile yaptığı röportajı sizlere sunuyoruz.

 

 

"Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Selim Sarıoğlu’nun “herkese açık” olduğunu söylediği kapısını Saygın Gazete olarak, bir de biz çalalım dedik. İlçenin asayiş anlamındaki sakinliği Sarıoğlu’nun yüzüne yansımış gibiydi. Kendinden emin, kararlı ve güven veren bir duruşa sahipti. “Gölbaşı’nda asayiş berkemal mi?” diye sorduk, jet hızıyla “Evet” cevabını aldık. Özellikle gençlerin yaşamını tehdit eden uyuşturucu konusunu masaya yatırdık. Sorularımıza verdiği yanıtlar kısa ve özdü. "

 

 

Selim Sarıoğlu kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

1971 Safranbolu doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu Safranbolu'da okudum. İstanbul Polis Koleji’ni bitirdikten sonra, 1989 yılında girdiğim Polis Akademisi’nden 1993 yılında mezun oldum. Meslekte 22’nci yılım. Yaklaşık bir buçuk senedir Gölbaşı’nda görev yapmaktayım. Evliyim, iki çocuğum var.

 

“Gölbaşı, Ankara’nın en huzurlu ve en sakin ilçelerinden.”

 

Gölbaşı’nda asayiş berkemal diyebilir miyiz?

 

Kesinlikle diyebiliriz. Gölbaşı’nda asayiş tam anlamıyla berkemal. Ufak tefek münferit olaylar dışında herhangi bir sıkıntımız yok. Şöyle söyleyeyim: Ankara’nın diğer ilçelerine nazaran Gölbaşı, nüfus yoğunluğuna göre huzurlu ve sakin ilçelerin başında geliyor. Cinayet vakamız yok. Geçen sene sadece bir cinayet vakasıyla karşılaşmıştık; onun dışında yok. Kapkaç sıfır.

 

“Aman aman dediğimiz bir olay yok”

 

İlçedeki hırsızlık olayları rakamlarını bizimle paylaşır mısınız?

 

Evden hırsızlık olayı sayısı ayda üç ya da dördü geçmiyor. İşyeri hırsızlığı da aynı şekilde. Tüm ilçeyi kapsayan rakamlar bunlar. Son zamanlarda rögar kapağı hırsızlığı başımızın belasıydı. İlçedeki rögar kapakları çalınıyordu. Geçtiğimiz aylarda onları yakaladık.  Böylece rögar kapağı hırsızlığı kesilmiş oldu.

 

Bir dönem de mazot hırsızlığı vakalarıyla uğraşıyorduk. Üç dört kişiden oluşan bu şebekeyi tam teşekküllü teçhizatlarıyla; yani hortum, depo ve diğer aletleriyle birlikte yakaladık. Mazot hırsızlığının da önüne geçmiş olduk.

 

Yani, aman aman dediğimiz bir olay çok şükür yok ilçemizde. Bunun yanında Gölbaşı’nda yaşayan üst düzey bürokrat sayısı oldukça fazla. Bu durum Gölbaşı’nın önemini daha da arttırıyor.

 

 

 

“Uyuşturucuyla mücadeleye özellikle önem veriyorum.”

 

Narkotik suçlarda durum nedir?

 

Narkotik suçlar kapsamında, yakalama oranlarında son iki ayda yüzde yüz başarımız söz konusu. Yedi olay oldu ve suçlulara ulaştık. Yakalanan şahısların birçoğu ilçe dışından geliyor. Diğer bir deyişle, bu şahıslar Gölbaşı’nda ikamet etmiyorlar. İlçenin sayfiye yeri ve gözden uzak oluşunu hesap ediyorlar; ama bizi hesaba katmadıkları için yakalanıyorlar.

 

Ben de narkotik kökenliyim. Meslek hayatımın on yılı narkotikte geçti. Bu sebeple uyuşturucuyla mücadeleye ayrı önem veriyorum. Çağımızın en ciddi problemlerinden birisi uyuşturucu. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Onların hiçbir şekilde zarar görmelerini istemiyoruz. Dolayısıyla narkotik suçlarına, diğer olaylara nazaran daha fazla ağırlık veriyoruz.

 

Neredeyse her yeni güne bir kadın cinayeti haberiyle uyanır hale geldik. Konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

 

Öncelikle, kadın cinayetlerinin nedenleri üzerinde kafa yormak gerekiyor. Hepimizi üzen bu tip vakalarda polis, veri toplama ve müştekiye ulaşma noktasında üzerine düşen görevi yerine getiriyor bence. Koruma altındaki kadınlarımızın olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, 155’i arayarak ekiplerimizle irtibata geçmeleri yeterli. Bu konuda çok duyarlı olduğumuzun özellikle bilinmesini istiyorum.

 

Gölbaşı’nda gece saatlerinde bir kadın rahatlıkla dışarıya çıkıp gezebilir mi mesela?

 

Evet, rahatlıkla gezebilir. Ekiplerimiz sürekli ayaktalar ve devriye atıyorlar. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı bu anlamda.

 

Pi Makina bölgesinde asayişle ilgili sorun var mı?

 

Hayır. O bölgede herhangi bir problem yok.

 

Gölbaşı’nda kurumlar arası ilişkilerden memnun musunuz?

 

Gölbaşı’nda bütün kurumlar arasında çok güzel bir ahenk ve koordinasyon var. Tüm kurum müdürleri ile uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Memnunuz.

 

 “Gençler haklı”

 

Gölbaşı’nda özellikle üniversite öğrencilerinin, sanatsal ve kültürel etkinliklerin yetersizliğiyle ilgili şikâyetleri var. Gençler taleplerinde haklılar mı?

 

Evet, haklı olduklarını düşünüyorum. Gençlerin taleplerinin dikkate alınması lazım.

 

Mogan ve Eymir gölleri ilçenin önemli değerlerinden; ama kirlilik can sıkıcı bir hâl almış durumda.

 

Gölbaşı Belediyesi,  geçtiğimiz aylarda Mogan Gölü’nü temizleme çalışmalarına başladı diye biliyorum. İnşallah göl temizlenecek ve güzel bir şekilde hizmete sunulacaktır.

 

“Polislik zor bir meslek”

 

Biraz da mesleğinizin zorluklarından bahsedelim.

 

Polislik zor bir meslek. Her mesleğin kendine göre zorluğu var; ama bizim gecemiz gündüzümüz yok, mesaimiz yok, hafta sonumuz yok.  Yine de serzenişte bulunmuyoruz. Neticede polislik bizim mesleğimiz, zevkle yapıyoruz işimizi.

 

Peki, Gölbaşı halkıyla aranız nasıl? Polis-vatandaş ilişkileri istediğiniz gibi mi seyrediyor?

 

Gölbaşı’nda emniyet teşkilatı ile halkın diyalogu çok güzel. Polis-vatandaş ilişkilerinden memnunuz. Bizim halka yaklaşımımız ve halkın da bize yaklaşımı gayet olumlu. Bu durum bizi fazlasıyla mutlu ediyor.

 

Son sözlerinizi alalım.

 

Gölbaşı yaşanılacak ve gezilecek güzellikte bir yer. Herkesin ilçemizi gelip görmesini tavsiye ediyorum. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyor, Saygın Gazete’ ye başarılar diliyorum."

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.