Gölbaşı :
z     z
01 Temmuz 2015, 00:55
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

GÖL-DER'in kapısına kilit mi vuruldu!

“Gölbaşı'nın ilk ve tek etkili STK örgütü neden yok edilmek isteniyor!”

GÖL-DER'in kapısına kilit mi vuruldu!

 

Bayram Türkmez

01 Temmuz 2015

 

 

1999 yılında kurulan Gölbaşı’nın ilk ve tek Çevre, Turizm ve Kültür Derneği olan, bugüne kadar birçok etkinlik organize eden, yöneticileri tarafından ayakta tutulmaya çalışılan Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği’nin kapısına kilit vuruldu.

 

  GÖL-DER’in yönetim yeri olan Ankara Ticaret Merkezi’ndeki bürosu boşaltıldı,  eşyalarınında  bir depoda saklanmak üzere götürüldüğü öne sürüldü.

 

5 yıldan beri GÖL-DER Başkanlığı yapan İsa Ömercan yaklaşık 8 ay önce yapılan genel kurulda başkanlığı bırakmış, yeni yönetim oluşmuştu. Sanırım, 5 yıllık İsa Ömercan dönemi GÖL-DER'in en etkili dönemi olarak anılacak...

 

Gürsel Demirci’nin başkan seçildiği GÖL-DER’in 8 aydan beri hiçbir faaliyet yapmadığı gibi, bürosununda kapatıldığı ve eşyalarının da bir depoya konulduğu öne sürüldü.

 

  Gölbaşı’nın ilk ve tek etkili derneği olan GÖL-DER bugüne kadar kendi yöneticilerinin desteğiyle ayakta duruyordu,  Gölbaşı’nda hiçbir kamu kurumu bu derneğe ortak proje  desteği olmadığı gibi, siyasi parti yöneticileri de  gereken değeri vermedi…

 

  Gölbaşı Belediyesi tarihinde, GÖL-DER yöneticilerinin götürdüğü bir-iki  projeye manevi destek veren belediye başkanları,  GÖL-DER’e  sahip çıkmadı, ortak proje üretmedi,  ciddi destek vermedi, STK'ların önemli olduğunu görmedi...Bu derneğin kurumsallaşmasına katkı vermediler...

 

   Kaymakamlık ya da Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri  hiçbir projeye ortak etmedi. GÖL-DER'de proje üretmedi, ancak geçmişte girişimler yaptı..

 

Derneğin kurulmasının temelinde Gölbaşı eski Kaymakamlarından Abdullah Durukan yer alırken,

GÖL-DER’e  en fazla destek verenler arasında da yapılan etkinliklere katılarak (Doğa Yürüşleri ve diğer etkinlikler)  Gölbaşı Eski Kaymakamlarından Raşit Zengin yer aldı.

 

Gölbaşı’nın ilk ve tek Çevre, Turizm, Kültür …derneği olan GÖL-DER’in kapısına neden kilit vuruluyor? Neden desteklenerek daha da güçlü  bir sivil toplum örgütü haline getirilmiyor? Onlarca Gölbaşılı gönüllünün yönetiminde ve üyeliklerinde yer alarak oluşturduğu bu sivil toplum örgütünü kimler, neden yok etmek istiyor? Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin güdümüne girmeyen, hiçbir siyasi partiyi desteklemeyen ancak yöneticilerinin istifa ettikten sonra siyaset yapmasına izin verilen GÖL-DER gibi bir derneğin kapısına neden kilit vuruluyor?

 

  Bunları  sokaktaki vatandaş görmüyor, ilgilenmiyor, sormuyor olabilir? Gölbaşı’nı yönetenler ne yapıyor? İlçenin ilk ve tek olan en büyük Sivil Toplum Örgütü’nün yok olmasını neden seyrediyor? GÖL-DER yöneticilerinin sorumluluğu nedir?

 

Gölbaşı’nda her şey güllük gülistanlık mı?

 

Gölbaşı’nda sivil toplum örgütleri neden etkili olamıyor? Neden ortak projeler üretemiyor? Ve de bilinçli ve gönüllü birçok insanımız neden yönetimlerde yer alamıyor?  Bunları da objektif bir şekilde sorgulayıp, İnsanlarımızın  yaşadığı kente hizmet etme bilincini kazandırmak, yönetime katılmasını sağlamak,  belediye ya da kaymakamlık gibi kamu kurumlarının da görevi /hizmeti değimlidir?

 

Nerede sosyal sorumluluk projeleri, sosyal açılım projeleri…

 

Hadi bir somut bir örnekle kapatalım konuyu, çünkü deştikçe altından çok şeyler çıkıyor, buna da yerimiz dar gelir...

 

Gölbaşı Kent Konseyi ne yapıyor? Kimler vardır? Bugüne kadar hangi kararları almışlardır? Hangi projeleri sunmuşlar,hangileri uygulanmış? Kent Konseyi’ne ait bir yönetim yeri var mı?

 

Hadi  bir tane daha,  bu son olsun bari, kalmasın içimizde…                                         

 

İlçemizdeki hemşehri derneklerini sadece şenliklerde neden hatırlanır? Hani, Etimesgut  Belediyesi’nin modeli gibi destek vererek, bu STK’ların örgütlenmesine, etkinlikler yapmasına, proje üretmelerine destek olunmaz? İlla ki Belediye ya da Kaymakamlık bir etkinlik yaptığı zaman mı hatırlanacak?

 

Bu kadar zor mu bunları yapmak? Yoksa siyasi bir planın kurbanı olmaya mahkum mu?

 

En iyisi ben burada bitireyim,  Yoksa yazılacak çok şey var...Mesela;  Gerder’de doğa katliamı yapan mıcır ocaklarından gireceğim,  Oğulbey-Karaoğlan arası sanayi yeri diye bozulan!  birçok mera alanlarının akibetinin ne olduğunu sormaya başlayıp, nerelerde, hangi imar planları nasıl değişti? sorularının yanısıra cevaplarını bulmaya çalıştığım  imar planlarındaki değişikliklerinde yeşil alanlar yok edildimi/ Kimler rant sağladı? gibi   birçok konuları anlatacağım yazılarım içinde  yer kalsın…

 

   Bu konularda yöneticilerin çalışmalarını izleyen muhaliflerin  kendileri bugüne kadar bir açıklama yapmadı, belki de herşey güzeldir! Açıklama yaparak kimseyi karşılarına almak istemezlerse  bana yazabilirler, isimsiz yazsalarda kabulümdür, Bu da  yoksa yapılacak birşey de  yok. Sokaktaki vatandaşın dediği gibi ortak çalışıyorlar bunlar! diye de söylenmem!

 

Selam ve saygılarımla..

Ramazan ayınız mübarek olsun

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.