Gölbaşı :
z     z
17 Haziran 2015, 19:39
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İl Tarım Müdürü Temel açıkladı...

“Yağış ve Dolu zararları için neler yapılacak?”

İl Tarım Müdürü Temel açıkladı...

 

                Bu yıl yağan yağmurlar üreticilerin umutlarını artırarak yüzünü güldürürken zaman zaman meydana gelen aşırı yağışlar ve dolu zararlara yol açıyor.

 

            Dolunun hasara yol açtığı alanlarda incelemelerde bulunan Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Tabiat şartlarıyla doğrudan bağlantılı olan tarımın her türlü olumsuz şartlardan etkilendiğini ifade eden İl Müdürü Temel, “Tarım, özellikle de bitkisel üretim tabiat şartlarından çok fazla etkilenen bir faaliyet alanı. Geçen yıllarda yaşanan kuraklığın ardından bu yıl yağan yağmurlar çiftçilerimizin umudunu artırdı. Bu yıl inşallah tarımsal üretim açısından verimli bir yıl bekliyoruz. Ancak bu yıl bereketli yağmurların faydasının yanı sıra aşırı ve dolu şeklindeki yağmurların da zararını gördük. Ankara’nın bazı bölgelerinde de bu tür hasarları maalesef yaşadık. Doludan zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun” dedi.

 

            Tarımdaki riskleri ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını ancak yönetmenin mümkün olduğunu vurgulayan İl Müdürü Temel, bu amaçla kurulan Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) bu riskler karşısında çiftçilerin güvencesi olduğunu ve yaşanan bu doğal afetlerin TARSİM’in önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, bütün çiftçileri yarısının devlet tarafından karşılandığı tarım sigortasını yaptırmaya çağırdı.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.