Gölbaşı :
z     z
03 Haziran 2015, 19:08
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mehmet Görmez, Bektaşileri ziyaret etti...

“Son asırlarda, son yıllarda, İslam dünyasında bir "kamil insan" sorunu yaşıyorsak,”

Mehmet Görmez, Bektaşileri ziyaret etti...

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandili için gittiği Batı Trakya temaslarının son gününde Dedeağaç’a bağlı Ruşenler Köyündeki Bektaşi dergâhını ziyaret etti.

 

1350 yılında Rumeli'ye gelerek İslam'ın yayılmasına hizmet eden Seyit Ali Sultan'ın makamını ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i Kırklar Kapısında Seyyid Ali Sultan Dergahının Baş Postnişi (Dede) Mehmet Koç karşıladı.

 

Dede Mehmet Koç ve dergahın sakinleriyle birlikte Meydan Evini gezen Başkan Görmez, burada yaptığı açıklamada, “Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nakşi’siyle, Bektaşi’siyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı ahirete iman ediyoruz. Aynı kitabın mensuplarıyız. Aramızda bu kadar mensubiyet varken bizim başka mensubiyetlerimizi İslam’a olan mensubiyetimizin önüne geçirmek doğru değil. İslam dünyasında büyük acılar yaşanıyor. İnsan-ı Kamil yetiştiren dergahlarımızı ötelemekle biz çok şey kaybettik” ifadelerini kullandı

 

İslam dünyasında yaşanan Kamilİnsan sorununun, irfan geleneğini kaybetmekten dolayı olduğunu kaydeden Başkan Görmez, şunları söyledi;

 

“Hoca Ahmet Yesevi ve HacıBektaş-ı Veli İslam’ın rahmet mesajlarını bu topraklara yaydılar…”

 

Beraat Kandili'ni Batı Trakya'daki millet varlığımızla birlikte geçirmek üzere Batı Trakya'da olmaktan, BatıTrakya'daki kardeşlerimizle bu güzel geceyi idrak etmekten hakikaten büyük bir mutluluk ve bahtiyarlık duydum. Türkiye'ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı. Hem Anadolu'da, hem de Rumeli'de bu dergahları kaybetmekle İslam medeniyeti çok şey kaybetti. Bugün burada ziyaret ettiğimiz zat ve benzeri insanlar asırlar önce, beş, altı, yedi asır önce İslamiyet’in en büyük ideali olan "insan-ı kamil" idealini bu topraklara getirmek için geldiler. Hem Hoca Ahmet Yesevi, hem Hacı Bektaş-ı Veli'nin "kamil insan" öğretisini yer yüzünde yaymak için bu topraklara yüce dinimizin rahmet mesajlarını getirdiler. Ben onlara rahmet diliyorum.

 

“Son asırlarda İslam dünyasında Kamil İnsan sorunu yaşanıyorsa, irfan geleneğimizi kaybettiğimizdendir…”

 

Son asırlarda, son yıllarda, İslam dünyasında bir "kamil insan" sorunu yaşıyorsak, irfan geleneğimizi, bu medeniyetimizde "kamil insan" yetiştirme mekanları olan dergahlarızayıflattığımızdan, bu dergahları kaybetmiş olmaktan dolayı çok büyük kayıplar yaşadığımızı ifade etmek isterim. Dört Kapı, Kırk Makam üzerinden, "eline, beline, diline sahip ol" felsefesi üzerinden "kamil insan" öğretisi üzerinde yeniden durmamız gerektiğini tekrar ifade etmek istiyorum. Seçilmiş müftülerimizle birlikte buradaki kardeşlerimizi ziyaret etmekten büyük mutluluk duydum.

 

“Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nakşi’siyle, Bektaşi’siyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız…”

 

Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nakşi’siyle, Bektaşi’siyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı ahirete iman ediyoruz. Aynı kitabın mensuplarıyız. Aramızda bu kadar mensubiyet varken bizim başka mensubiyetlerimizi İslam’a olan mensubiyetimizin önüne geçirmek doğru değil. İslam dünyasında büyük acılar yaşanıyor. İnsan-ı Kamil yetiştiren dergahlarımızı ötelemekle biz çok şey kaybettik.

 

Seyyid Ali Sultan’ın kabri başında dua eden Başkan Görmez, duanın ardından Seyyid Ali Sultan’ın kabri başındaki anı defterini imzaladı. Başkan Görmez’in anı defterine yazdığı mesajda şu ifadeler vardı;

 

“2015 Berat Kandilini Batı Trakya'daki millet varlığımızla birlikte idrak etmenin bahtiyarlığını yaşadık. Türkiye'ye dönerken Hoca Ahmet Yesevi'nin ve Hacı Bektaş-i Veli'nin İslam'ın öngördüğü insan-ı kamil öğretilerini Yüzyıllar önce Rumeli'ye taşıyan Seyyid Ali Sultan Dergâhını ziyaret etmekten, buranın bekçiliğini yapan Bektaşi kardeşlerimizle buluşmaktan dolayı ikinci bir bahtiyarlık yaşadık.”

 

Ziyaret, bir Diyanet İşleri Başkanının BatıTrakya’da Bektaşi Derneğini ilk defa ziyaret etmesinden dolayı ayrıca bir öneme sahip.

 

Hacı Bektaş-ı Veli diyor ki; İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır...

Hakan ~ 04 Haziran 2015, 16:05

Sayın Diyanet işleri başkanı daha ne desin ki, işte demiş iyi okuyun: son yıllarda, İslam dünyasında bir \\\\\\\\\\\\\\\"kamil insan\\\\\\\\\\\\\\\" sorunu yaşıyorsak.... diye yukarıda söylemiş

Rıza ÇELEBİ ~ 04 Haziran 2015, 09:45

Hak ve Hakikatlerin hiç bir mevki ve makamdan korkmadan cesurca gür bir sesle getirileceği bir makamda bulunanların bu sözleri söylemesi gerçekten manidar. Zulmü Hukuksuzluğu yolsuzluğu görmezlikten gelenlerin sözleri halkta bir etki bırakmayacaktır. Sizler görmezlikten gelsenizde, Hakkın vereceği hükmü herkes görecektir.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.