Gölbaşı :
z     z
30 Mayıs 2015, 14:27
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Siyaset yapanlar hemşehriler nereli...

“Ankaralıyım diye siyaset yapanlar gerçekten Ankaralı mı yoksa...”

Siyaset yapanlar hemşehriler nereli...

 

BAYRAM TÜRKMEZ

 

 

                              

  HEMŞEHRİCİLİK OLMASAYDI ACABA ÇEVRECİLİK Mİ YAPARDIK?

BEN 50 YILLIK GÖLBAŞILIYIM ANCAK HALEN ANKARALI OLAMADIM! ÇÜNKÜ, EN AZ 80 YIL GEÇMESİ VE BİR KUŞAK DAHA GELMESİ LAZIM!*

 

 

    Gölbaşı’nda en fazla hemşehri gurupları arasında Çorumlular ilk sırayı alıyor, Çorumluları, Konyalılar, daha sonra da Yozgatlılar olarak devam ediyor.

 

 

     Çorumlular 4236 olarak adrese dayalı kayıt sisteminde görülürken, 4152 Konyalılar, 3783 ise Yozgatlılar görülüyor.  Bayburtlular 3027, Kırıkkaleliler 2942, Kırşehirliler 2797, Artvinliler 2174,  Çankırılılar 1856, Sivaslılar 1749,  Samsunlular 1699, Tokatlılar 1512, Erzurumlular 1636, Karslılar 1075, Kahramanmaraşlılar 1123, Trabzonlular 1465 Kayserililer 1637, Ardahanlılar 975 olarak sıralama devam ediyor.

 

ÖRGÜTSÜZ HEMŞEHRİ GURUPLARI

 

Örgütlü olmayan hemşehri gurupları arasında başta Konyalılar olmak üzere, Sivaslılar, Erzurumlular, Kahramanmaraşlılar, Tokatlılar, Kayserililer geliyor.

 

ÖRGÜTLÜ OLUP, SİYASETTE ETKİLİ OLAN HEMŞEHRİ GURUPLARI

 

  Gölbaşı’nda en örgütlü hemşehri gurupları arasında Ankaranın yerlileri yer almaya başladı., Daha önce Artvinliler ilk sırayı yer alırken,  Kırşehirliler, Kırıkkaleliler, Çankırılılar,  Karslılar, Çorumlular, Yozgatlılar, Samsunlular,  Trabzonlular dernekleriyle birlik ve beraberlik yolunda siyasi ve sosyal etkileşimlerde bulunuyorlar.

 

 SİYASET YAPANLAR   SEÇİM ZAMANLARINDA ETKİN ROL OYNUYORLAR

 

   Hemşehri gurupları özellikle yerel seçim dönemi başta olmak üzere, genel seçimlerde de etkili rol oynuyor. Gölbaşı Belediyesi seçimlerinde siyasilerin en etkilendikleri STK’lar arasında yer alan hemşehri gurupları arasında 10 yıl önce en etkili Artvinliler olup, daha sonra onları Bayburtlular izledi. Çorumlular, Kırşehirliler, Çankırılılar, Kırıkkaleliler,  Trabzonlular,  Karslılar’da siyasetteki etkileriyle Belediye seçimlerinde temsilcileri oluyor . Ankaralılar çok bölünmenin siyasi güç getirmediğini 20 yıl sonra anladılar...

 

Gölbaşı’nda yaşayan,   Samsunlular, Konyalılar, Erzurumlular, Kayserililer, Çankırılılar,  Sivaslılar, Tokatlılar’da  belediye de temsilci seçilmediği görülüyor. Bunun temelinde Gölbaşı’nda siyasi teşkilatlarda yer almadıkları gibi, seçim zamanları da fazla etkileyici organizasyonlar yapamadıklarından, etkili örgütlü olmadıklarından  ileri geliyor.

 

ANKARALI NÜFUSU  52 BİN 143 GÖRÜNÜRKEN, AİLESİ ANKARA DIŞINDAN GELİPTE, GÖLBAŞI'NDA DOĞAN ÇOCUKLARIN  ORANI İSE YÜZDE 40 CİVARINDA OLUP, YAKLAŞIK  25 BİN NÜFUSA TEKABÜL EDİYOR…

 

   Gölbaşı merkezde  50 yıl önce oturanların yüzde 90’ı başka şehirlerden göçen aileler olup,  bu ailelerden Gölbaşı’nda doğan çocuklar Ankara nüfusuna kayıtlı olunca, otomatik olarak Ankaralı nüfusu çoğaldı.

 

      İlk yerleşenler arasında yoğunluklu olarak,  Ankaralılar olarak (Balalılar, Haymanalılar, Kızılcahamamlılar,) Kırşehirliler, Çorumlular, Yozgatlılar, Çankırılılar, Kırıkkaleliler, Artvinliler, Bayburtlular, Karslılar…bulunuyor…

                                   

 SİYASETE HER ZAMAN ANKARALIYIM DİYENLER YÖN VERİYOR…

 

     Siyasette en etkili olan hemşehri gurubu Ankaralılar olup,  tüm siyasi ilçe teşkilatlarında eğemen gurup olarak her zaman etkilerini göstermektedir. Örgütlü hemşehri gurubu olan ve akrabalık bağlarıyla  birbirlerini yakından tanımalarının etkili olduğu birlik ve beraberlik yolunda gösterdikleri çabalar siyasette etkisini gösteriyor.  Özellikle, Belediye başkanlıklarında ve meclis üyeliklerinde her zaman rahatça yer bulabiliyorlar.

 

ASLINDA GÖLBAŞI’NIN YERLİSİ DE YOK…ANKARANIN YERLİLERİ BALALILAR VE HAYMANALILAR OLUP,

SONRADAN ANKARALI OLANLARDA GÖÇMEN…

 

Gölbaşı 50 yıllık belediyelik olurken,  Örencik Köyü’ne bağlı Gölhan’ı iken, kasaba ve ilçe olmasıyla  aradan yaklaşık 80 yıl geçti.  80 yıl önce Gölbaşı yoktu. Haymana ve Bala vardı. Haymana ve Bala’ya bağlı yaklaşık (bugün Gölbaşı'na) 10 köy vardı.

 

   Birçok köy sonradan kuruldu. Birçok köye göçler oldu. Ankaralıyım diye siyaset yapanların köklerine bakıldığında yüzde 90’nın esas Ankaralı olmadığı ortaya çıkacaktır.

 

    Selametlilerin çoğu Bayburttan gelme, Oyacalıların çoğu Erzurumdan Yozgat, Erzincan'dan  gelme, Hacılarlılar Kayseri, Çorum, Yavrucak’ta  Erzurum, Urfa’dan göç edenlerde,  Karaoğlan’da Kırşehir, Balıkesir, Edirne, Eskişehir.. tarafından gelende,  Hacıhasanın temelinde Bursa’dan gelme, Karagedik  Adıyaman tarafından… gibi birçok köyün/mahallenin temelinde kısmen veya tamamen  dışarıdan göçler yatmaktadır.

     Bunlar arasında Kırım Türkleri, Kuzey Kafkasya’dan göç eden Çerkez kökenli Türkler ile Bulgaristan’dan göç eden Türkler vardır.

 

 HAYMANANIN 5 ATLISI MEŞHURDUR.. GÖLBAŞI KÖYLERİNİ DE  ANLATIR ANCAK HAYMANALILAR BİLİR

 

    Sonradan kurulan köyler arasında Kurtuluş savaşında da düşmana karşı mücadele vermişlerdir. Bu konu tarihte “Haymananın beş atlısı” olarak geçer. Haymanalı Kuvayi Milliyecilerden Urunkuşlu Hacı Şükrü Kara, İkizceli Nutukoğlu İsmail, Otuzoğlu Hacı Mehmet, Nalbant Efe Tevfik  Kurtuluş savaşında önemli mücadelelere katılırlar.

 

   Urunkuş yeni adı Dikilitaş,  İkizce  köyleri Çerkez kökenli  Türk vatandaşı köyleri olmasına rağmen, “Din elden gidiyor diye” Atatürk’e  karşı ayaklanan Çerkez Ethem’in gelerek köylerden adam toplamasına karşı çıkarlar...

 

        Ancak,  yine de Çerkez Ethem’in  yanına  çevre köylerden de  katılanlar olur ve Atatürk’e karşı başkaldırı vardır.  Çerkez Ethem birliklerine katılanların  çoğu geri dönmemiştir. Kimlerin katıldığı Haymana Tarihi isimli kitaplarda ve yaşlıların konuşmalarında vardır.  (Kaynak:  Tarih İçinde Haymana – Halil İbrahim Uçak -1986)

 

HEMŞEHRİCİİLİĞİ BU ŞARTLARDA BENDE DESTEKLİYORUM. BENİM KÖKLERİMDE ÇORUM-YOZGAT DERKEN ANKARA GÖLBAŞI VAR...

 

            Bugün Gölbaşı’nda olduğu gibi Türkiye’nin her tarafında da hemşehrilik bilinci kamu eliyle de desteklenmekte olup,  etnik  ve dinsel ayrımcılığa karşı bir alternatif olarakta kullanılmaktadır.

 

     Ancak, birçok ilçede hemşehri dernekleri belediyeler tarafından desteklenerek,  ortak bir çatı altında dernek büroları ve sosyal alanları oluşturulmasına rağmen Gölbaşı’nda bu hiçbir zaman gerçekleştirilmedi.

 

 

BAYRAM TÜRKMEZ

24.05.2015

 

Not: hedefim Gölbaşı'nı anlatan (kültürü, siyaseti, siyasetçisi, basını, sosyal dinamikleri vs.vs.) roman niteliğinde anılarımla birlikte  deneme -kitap-  yazmak olup, buna kendimi hazırlama çabasındayım, başladım  ancak bir türlü tam olarak yazma havasına giremedim bakalım...kısmet ne zaman olacak!

 

Alıntı :  www.golbasininsesi.com     tıklayın burada okuyamadığınız haberler için...

RamboDortmund ~ 31 Mayıs 2015, 23:17

Tum karsli soyadini tasiyan Akrabalarima kucak dolusu selamlar illetin sayin Bayram bey

recep ~ 31 Mayıs 2015, 16:33

Yozgatlılar, Karslılar, Konyalılar, Çankırılılar, Haymanalılar, Kızılcahamamlılar, Balalıların çoğu belediye meclisinde ya da başka siyasetlerde yoklar, nerdeler, niye mücadele vermiyorlar teşkilatlarda yoklar

dortmund ~ 31 Mayıs 2015, 12:08

Selamlar

RamboDortmund ~ 31 Mayıs 2015, 11:02

Tum karsli lara selamlar

RamboDortmund ~ 31 Mayıs 2015, 10:59

Almanyadan selamlar Bayram bey

RamboDortmund ~ 31 Mayıs 2015, 10:57

Bayram bey bu Golbasi konya yolu ne oldu ne zaman yapilacak sayin Duruay neyi bekliyor

RamboDortmund ~ 31 Mayıs 2015, 10:57

Bayram bey bu Golbasi konya yolu ne oldu ne zaman yapilacak sayin Duruay neyi bekliyor

orta anadolu birligi ~ 30 Mayıs 2015, 15:12

biran önce Gölbaşı\\\\\\\\\\\\\\\'nda Orta Anadolu Birligi resmen kurulmalıdır. siyasette söz sahibi olmak isteyenler bunu gerceklestirmelidir.yoska payanda olmaya devam edeceklerdir.

Kasım ~ 30 Mayıs 2015, 14:43

Gölbaşındaki yozgatlılar birbirine düşünce birtane bile meclis üyesi çıkaramadılar. yeni yozgatlılardan biriside gitti mamaktan seçildi.yozgatlılar veya diğer hemşeriler her partiden adamınız olsun. bırakın illaki bir partinin peşinde gezmeyi, her partiye hemşerinizi sokmaya bakın yoksa böyle açıkta kalırsınız

hakan ~ 30 Mayıs 2015, 14:39

Esas Ankaralı Özgün Ökmen bey olup, birçok faydası olduğu haled Ankaralıyım diyen Gölbaşılı siyasetçiler bu birikimli, tecrübeli, okumuş insanı kendilerinden uzak tutarlar. neden acaba? Öz Ankaralı olduğu için olabilir mi? CHP\\\\\\\\\\\\\\\'li olmasına ragmen ilce başkanları neden koluna girmiyor, neden korkuyorlar, belediye başkan adayı olacagından mı...Çakma ankaralı değil bu beyfendi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.