Gölbaşı :
z     z
21 Mayıs 2015, 21:12
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Sevgiyle bakınca yok olmuyor!

“Gölbaşı'nın markası sevgi çiçeğini bahçesinde yetiştiriyor...”

Sevgiyle bakınca yok olmuyor!

 

    Gölbaşı’nın markası haline gelen, adına şenlikler yapılan Sevgi Çiçeği, yanar döner, peygamber çiçeği gibi isimlerlede anılan endemik bitki yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunurken, Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı ve Sevgi Çiçeği’nin hikayesini yazan Hulusi Gürpınar evinin bahçesinde yetiştirdi.

 

    Belediyeler tarafından projelendirilip ancak nesli çoğaltılamayan,  Dönemin Özel Çevre Koruma Kurumu (kapandı)  şu anda Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nunda  korumakla yükümlü olduğu sevgi çiçeği artık yetişmiyor.

 

    Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne ait arazide yetişip, çiçek bahçesini andıran 100 dönümlük arazide bu yıl 10-15 adet sevgi çiçeği yetişirken,  imdada Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı Hulusi Gürpınar yetişti.

 

    Gürpınar, bahçesinde yetiştirdiği sevgi çiçeklerini gösterirken, “bu çiçeklere sevginizi katmazsanız yetiştiremezsiniz. Göstermelik korumacılıkla da çoğaltamazsınız, aksine yok edersiniz. Gölbaşı’nın çok önemli bir değerini koruyabilirsek marka kentimizi de koruyacağız.”dedi

 

   Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Eski Başkanı İsa Ömercan’da, “fotoğraflarda görüldüğü gibi istenildiğinde sevgi çiçeği korunabiliyor, yetiştirilebiliyor hatta geliştirilebiliyor. Buradan alınacakta, verilecekte dersler var.”dedi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.