Gölbaşı :
z     z
28 Nisan 2015, 22:35
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

NESLİ TÜKENİYOR KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL...

“ADINA ŞENLİKLER DÜZENLENİYOR, DEĞERİMİZ DENİYOR ANCAK YOK OLUŞU GÖRÜLMÜYOR”

NESLİ TÜKENİYOR KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL...

 

 Dünya da sadece Gölbaşı’nda yetişen halk arasında Yanar Döner, Peygamber Çiçeği’de denilen  Sevgi Çiçeği hergeçen gün yok oluyor. Bu yılda 100 bin metrekarelik arazi de 100 kadar sevgi çiçeği açtığı görüldü.

 

    Çevre Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Sevgi Çiçeği’nin yetiştiği araziye giden GÖLDER Eski Yöneticileri  İsa Ömercan, Hulusi Gürpınar, M.Halis Bozkurt ve Turhan Tuncay gördükleri karşısında şok etkisi yaşadılar.

 

   Her yıl bu arazide sevgi çiçekleri açarak, adeta bir çiçek bahçesi görünümü oluştururken,  geçen yıla oranla daha da yok olduğu görülen  sevgi çiçeğinin neden açmadığı konusunda  GÖLDER  yöneticileri şunları söylediler.

 

   Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği (GÖLDER) Eski Başkanı İsa Ömercan, “Dünya da sadece ilçemizde yetişen bu endemik çiçeğin kıymetini yetkili ve ilgililer bir türlü kavrayamadı. Adına şenlikler, festivaller yaptığımız bu çiçek neden yok oluyor? Her geçen gün göz göre göre yok olan çiçek bu sene tek tük açmış, sanırım önümüzdeki yıl bunların nesli de tükenecek.  Artık, yöneticilerimiz de Sevgi Çiçeğimiz var diye övünüp dursun, değer kılsın, adına şenlikler düzenlesin dursun.  Gölbaşı’na kalite katan değerlerimizin hepsi tek tek yok oluyor. Gölbaşı’na yazık oluyor. Böyle giderse Sevgi Çiçeği’ni bundan sonra fotoğraflarda, resimlerde görebiliriz. Artık, Halis Bozkurt hoca durmadan Sevgi Çiçeği tablosu yapar,  Mogan Bıçak işletmecisi Turhan Tuncay  bıçaklarına zaten işliyor,  Hulusi Gürpınar’da 2. Bir Sevgi Çiçeği kitabı yazarak nasıl yok olduğunu anlatır.  Yazık, Yazık, Yazık bu ilgisizliğe.”dedi

 

  GÖLDER Eski Yöneticileri, ilçedeki birçok siyasetçi ve yöneticinin halen, sevgi çiçeğinin açtığı arazileri ziyaret etmediklerini, nerede yetiştiklerini bilmediklerini de öne sürdüler.

 

   Diğer yandan, Sevgi Çiçeği yetişen araziye Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konulan “Sevgi Çiçeği Genetik Rezevr Alanı” tabelası  da amacına ulaşmadı.

 

      Bakanlık diktiği tabela da; “ Sevgi Çiçeği’ni, (Yanar Döner, Peygamber Çiçeği’ni) koparmayalım. Bu alanda izinsiz tarla açma faaliyetleri ve ekinlere herbisit uygulanması Yanardönerlerin yaşamını tehlikeye soktuğundan yasaklanmıştır.

 

İlaçlanmamış ekin tarlalarında veya nadasa bırakılan alanlarda daha fazlası görülen bu türün doğal alanlarda yaşamını sürdürebilmesi özellikle Gölbaşı’nda yaşayanların yakın desteğiyle mümkün olacaktır.”denilerek korunma işini Gölbaşılılara bıraktığı görüldü.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.