Gölbaşı :
z     z
17 Nisan 2015, 22:24
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

“Oluşuma Katıl, Üret - Paylaş - Uygula!”

“Liseli Eleştirmenler Sempozyumu’yla Gölbaşılı Öğrencilere de örnek oluyorlar”

“Oluşuma Katıl, Üret - Paylaş - Uygula!”

 

Liseli Eleştirmenler Sempozyumu’nun Sloganı“Oluşuma Katıl Üret Paylaş Uygula!” projesiyle Gölbaşı'ndaki okullara da örnek oluyorlar!

 

 

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi, 17-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Türkiye’deki özel ve devlet okullarından gelen 400 lise öğrencisinin katılımıyla “V. LİSELİ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU”nu düzenliyor.

 

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi, 17-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Türkiye’deki özel ve devlet okullarından gelen 400 lise öğrencisinin katılımıyla “V. LİSELİ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU”nu düzenliyor. Amacı, lise öğrencilerinin edebiyat dersleri aracılığıyla edindikleri kültürel birikimi paylaşmalarını sağlamak, edebiyat metinlerine yaklaşımlarını belirlemek, eleştiri yöntemleri konusunda etkileşimlerini sağlamak olan sempozyum, “Oluşuma Katıl, Üret, Paylaş, Uygulal!” sloganıyla gençlere yeni ufuklar açıyor.

 

Sempozyumun 17 Nisan 2015 tarihinde okulun konferans salonunda gerçekleştirilen açılışı TED Ankara Koleji Vakfı Genel Müdürü Sevinç Atabay, Lise Müdürü Aydın Ünal ve Türk Dili ve Edebiyatı Zümre Başkanı Ayşe Yıldız’ın konuşmalarıyla başladı. Genel Müdür Atabay gençlere seslendiği konuşmasında Howard Gardner’ın yeni kitabı App Kuşağı’nda bahsi geçen “Yeni nesil her şeyin bir android olduğunu sanıyor” cümlesinden hareketle  “Okumamakla ve yazmamakla eleştirilen Z kuşağı temsilcilerinin bu sempozyumda Genç Eleştirmenler olarak pek çok edebiyat eserini değerlendirecek olmasından sizler adına büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

 

Açılış kapsamında edebiyatın büyük dehası Yaşar Kemal’i anma etkinliği de yer aldı. Yaşar Kemal’in hayatı, eserleri ve edebi kimliğini anlatan bir sunum gerçekleştiren öğrenciler, eserlerinden kesitler de okudular.

 

Açılışın ardından liseli gençler gruplara dağılarak atölye çalışmalarına başladı. Öykü oturumunda İhsan Oktay Anar’ın “Efrasiyab’ın Hikayeleri”, Roman oturumunda Murat Gülsoy’un “Gölgeler ve Hayaller Şehrinde”, Tiyatro oturumunda Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı yapıtları kurmaca öğeleri bağlamında eleştirel bir biçimde incelediler. Şiir oturumunda Can Yücel’in “Bütün Şiirleri” şiirsel söylem açısından tartışıldı. Edebiyat-Sinema oturumunda Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” yapıtı, yazınsal metin ve 1945 yapımı sinema uyarlaması bağlamında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Yaratıcı Drama oturumunda da Jose Saramago’nun “Körlük” ve “Görmek” adlı yapıtları yaratıcı drama yöntemiyle oluşturulan atölyelerle işlendi.

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.