Gölbaşı :
z     z
10 Nisan 2015, 14:35
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gölbaşı'ndan seslendi...

“Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Hacıhasan'da açıldı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gölbaşı'ndan seslendi...

      

      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gölbaşı Hacıhasan Mahallesi'nde bulunan Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılışta konuşma yapan   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Türkiye mücadelemiz, bizim kızıl elmamız. İnşallah bu yolda Rabbim ömür verdiği sürece kararlıkla yürüyeceğiz" dedi.

 

Erdoğan, Gölbaşı'ndaki Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'nin açılış töreninde, burada protokol konuşması yapmayacağını belirtti.

 

Samimi ve vatandaş Tayyip Erdoğan gibi konuşacağını ifade eden Erdoğan, Hasan Celal Güzel'in çıkardığı dergilerin hangi şartlarda, nerelerden nereye geldiğini bildiğini söyledi. Erdoğan, "Fakat affınıza sığınarak söylüyorum. Nasıl inatla bu işi sürdürdüğünü gayet iyi biliyorum" diyerek, sıkıntılar bulunduğunu anlattı.

 

İşin içinde olanların, bunların kolay olmadığını bildiğini dile getiren Erdoğan, "Herkes akıl verir ama destek vermeye gelince kimse destek vermez. Ortaya konan nedir? İşte bu eserlerdir. Bu eserler de öyle kolay kolay olmuyor. Bu mücadeleyi hakikaten, yeni Türkiye mücadelesine inanmış bir insan olarak tabii ki bu işin çilesini de çeke çeke buralara geldiği için kadru kıymetini biliyordu. Hamdolsun buraya kadar geldi bu iş. Bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

 

-"Bütün mesele bir köşe taşı olabilmektir"

 

Erdoğan, "Yeni Türkiye mücadelemiz, az önce değerli büyüğümüzün ifade ettiği gibi bizim kızıl elmamız" değerlendirmesinde bulundu.

 

İnşallah bu yolda Allah ömür verdiği sürece kararlıkla yürüyeceklerine işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Makamlar bizim için gelip geçici. İlla bir makamda olmak şart değil. Eğer siz bu hizmeti verebilecekseniz her yerde bu hizmeti verirsiniz. Bütün mesele bir köşe taşı olabilmektir. Eğer bir köşe taşı olabiliyorsak zaten mesele bitmiştir. Çünkü her inşada, her binada, biliyorsunuz ki her malzemenin yerinde kıymeti çok büyüktür. Ama illa 'Ben burada şu olacağım' derseniz o bina eksik kalır. Çünkü binanın kuru zemininden tutunuz ıslak zeminlerine varıncaya kadar her zemindeki malzemenin orada bir değeri var. Ama maalesef insanoğlu, bizler, 'Hayır illa ben şurada olacağım' iddiasında olduğumuz için maalesef bu o ideal yeni Türkiye inşaamız hep gecikerek gelmiştir. Yoksa çok daha önceden bu inşa, bu süreç bitebilirdi. Öyle veya böyle inşallah bu iş bitecek."

 

Erdoğan, törende bulunanlara "Buraların 10 yıl önce, 20 yıl önceki durumunu şöyle bir tahayyül edelim" diye seslendi. Törenin yapıldığı yerin, o yıllarda, tamamıyla boş ve çorak arazi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, merhum Hacı Hasan Efendi'nin buraları seçmesinin bir hedefi olabileceğini aktardı.

 

-"Artık bizim 81 büyükşehrimizin olması lazım"

 

Çevrenin, kısa zamanda çok daha farklı hale geleceğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

 

"Köydü, şimdi bakın Mahalle oldu. Bu büyük Türkiye'de, yeni Türkiye'deki hedeflerimizdir. Şahsım olarak büyükşehirler projesine bütün ilçelerin katılması gerektiğini söylediğim zaman birçok insan bana güldü. Eğer büyükşehirler idealini gerçekleştirmemiş olsaydık, yani bugün 30 büyükşehrimiz olmamış olsaydı buralar köyden mahalleye dönüşmezdi. Daha ötesini söylüyorum. Artık bizim 81 büyükşehrimizin olması lazım. Yeni Türkiye'nin buna da kilitlenmesi lazım. Bunu niye söylüyorum? Hakkari'ye şu anda siz bu haliyle bakarsanız, orası bu durumda kalmaya mahkumdur. Ama bir büyükşehir anlayışıyla baktığınız zaman Hakkari değişecektir. Bu değişim, şunu da iddiayla söylüyorum, birçok ilimizi adeta terörün gizlilik alanlarını meydana çıkaracak olan bir şehirleşme süreci olacaktır. Eğer bunu gerçekleştiremezseniz orada terör her zaman gizli kalacaktır, kendine o mekanı bulacaktır."

 

Erdoğan, Yeni Türkiye'nin dergileri ve araştırmalarıyla her zaman kendileri için de bir ufuk olduğunu anlattı. Bu eserlerden her yerde istifade ettiklerinin altını çizen Erdoğan, bütün büyükelçiliklere ve okullara gönderdiklerini ve göndermeye devam ettiklerini bildirdi.

 

Kütüphanelerde, kaynak eser şeklinde müracaat kaynağı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Değerli büyüğümüz Hasan Celal Güzel, az önce büyük bir hedef açıkladı. Yeni Türkiye Üniversitesi adıyla. Bu süreçte de kendisine başarı diliyoruz. Nasıl olsa akademisyenler olarak orası da hazır. Hazır olduğuna göre onlar da bir yerden çıkıp gelecekler herhalde, böyle bir durum olacak. Altyapı hazır gibi görünüyor. Biz de üzerimize düşen neyse inşallah bu süreçte kendilerine elimizden gelen desteği veririz" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, son açılanlarla üniversite sayısını 76'dan 181'e çıkardıklarına dikkati çekerek, üniversiteyi gidilen değil üniversitenin öğrencinin ayağına gittiği bir anlayış oluşturduklarını söyledi.

 

İmkanları, şartları elvermeyen gençlerin, üniversite okumak için Türkiye'nin bir ucundan bir diğer ucuna gitmek zorunda kaldığını hatırlatan Erdoğan, ama artık bunun değiştiğini dile getirdi.

 

Erdoğan, "Şimdi üniversite kendi ayağına gidiyor. Dolayısıyla kendi ilinde üniversitesine gidebiliyor. Orada aradığı fakülteleri bulamıyorsa yine en yakın o fakültelerin olduğu yere de gitme şansını bulabiliyor. Bu anlayışla bu mantıkla bu adımları da attık. Şimdi 81 ilimizde 181 üniversitemiz var. Tekrar Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'nin, bu yeni hizmet merkezinin, aynı zamanda hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Aynı zamanda yeni bir ufkun açılmasına vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Başta Hasan Celal Güzel abimize ve tüm yardımcı ekibine teşekkür ediyorum. Başarılarının artarak devamını da Rabbimden niyaz ediyorum" diye konuştu.

 

-"Erdoğan, dergiye hep katkıda bulundu"

 

Hasan Celal Güzel de merkez faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Yeni Türkiye dergisine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde de katkıda bulunduğunu belirten Güzel, çok sayıda yazı yazdığını kaydetti.

 

Güzel, derginin zor zamanlarında, Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde yardım talep ettiklerini anımsatarak, onun da o dönemde 5 bin lira yardımda bulunduğunu bildirdi.

 

Merkezin şu anda birçok üniversiteden daha fazla akademik kadroya sahip olduğunu dile getirerek, Yeni Türkiye Üniversitesi kurma çalışmalarına başlayacaklarını vurguladı.

 

-Mehteran "Yeni Türkiye" marşını seslendirildi

 

Erdoğan, tören alanına gelişinde, Merkez Başkanı Güzel tarafından karşılandı. Bu sırada, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, güfte ve bestesi Güzel'e ait "Yeni Türkiye" marşını seslendirdi. Erdoğan, kürsüye çıkışında, marşı bitene kadar dinledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından merkezin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

 

GAZETEMİZDE DAHA ÖNCE AÇILACAĞI DUYURULAN ANCAK, AÇILIŞI ERTELENEN YENİ TÜRKİYE STRATEJİK ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE İLGİLİ BİLGİLERE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ..

 

http://www.golbasigazetesi.com/haber.php?hid=6315

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.