Gölbaşı :
z     z
09 Nisan 2015, 00:08
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kamulaştırmadan araziye el koymaya tepki...

“O kadar yazıldı, hiçbir yetkili bu konu da açıklama yapmıyor...”

Kamulaştırmadan araziye el koymaya tepki...

 

Vatandaş Arazileri’ne Kamulaştırılmadan Sel Kapanı

 

 

    Gölbaşı ilçesi Yağlıpınar Mahallesi ve Oğulbey Mahallesi mevkinde bulunan tarım arazilerine Kamulaştırma yapılmadan “Mogan Gölü Sel Kapanı Projesi’ yapılması vatandaşların tepkisine neden oldu.

 

   Gölbaşı ilçesi'nde  Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu bölgesinde olan  Yavrucuk, Oğulbey, Yağlıpınar ve Gökçehöyük köylerinin arazilerinde DSİ tarafından Sel Kapanı projesi (Taşkın kontrol amacıyla inşa edilen yapı) ihale edilerek çalışmalar başladı. Bu projenin uygulanacağı alanlardaki vatandaşların tapulu arazileri su altında kalacağı iddaa ediliyor.  Yağlıpınar Mahallesi mevkinde bulunan tarım arazilerine Kamulaştırma yapılmadan “Mogan Gölü Sel Kapanı Projesi’ yapılması vatandaşların tepkinse neden oldu. DSİ tarafından Karagedik ile Mogan göle arasındaki havzaya su taşkınlığını önlemek amacıyla yapılan sel kapanı için arazisinin işgal edildiğini,  arazisinin kamulaştırmadan bir çalışma başlatıldığını belirten Halil Yaşar Ersoy vatandaş  yapılan çalışmalar yüzünden arazisini kullanamadığını ve birçok zarara uğradığını belirtti.

 

28.000 m2 Arazi İzinsiz Tahrip Edildi

 

Oğulbey mahallesi sakinlerinden Halil Yaşar Ersoy isimli vatandaş yaptığı açıklamasında , ‘Kendime ait 28.000 m2 tapulu arazim sel kapanı yapılarak DSİ’nin ihale ettiği firma tarafından tahrip edildi. Tarafımca ve Avukatlarım Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne başvurama bulunduk. Tarafıma verilen açıklama da ise;  arazinin Mogan Gölü Sel Kapanı Projesi kapsamında baraj gövde alanına isabet ettiği bildirilerek,  kamulaştırma çalışmaları başlatıldıktan sonra,  bu bölge de arazi toplulaştırma çalışmalarının yürütüldüğünün öğrenildiği  ve bunun üzerine kamulaştırma çalışmalarının durdurulduğunu bildirildi.

 

Mogan Gölü Sel Kapanı Projesi ile oluşan göletle, birçok tarım arazisininde sular altında kalmasına neden olacağı iddia edilirken, yapılan kapan ile şimdiden ufak göletlerin ortaya çıktığı görüldü.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.